Blog

5 sposobów na wiosenne przesilenie

Osoby starsze bardziej odczuwają zmiany w życiu przyrody. Podpowiadamy zatem, jak pomimo przesilenia, poczuć przypływ energii i optymizmu.


Jak wiadomo, przemiany w pogodowe mają negatywny wpływ na samopoczucie Seniorów. Budząca się wiosna, a z nią dłuższe dni, większa aktywność, słoneczna, ale kapryśna pogoda to duże wyzwanie dla kondycji i odporności. Dlatego warto zwrócić uwagę na pierwsze  symptomy przesilenia wiosennego, takie jak:
• nieuzasadniony smutek
• rozdrażnienie
• impulsywność
• nerwowość
• otępiałość
• ospałość
• trudności z koncentracją.

Jeśli odczuwasz więcej niż jedną z nic, warto coś z tym zrobić. Bagatelizowanie tego typu objawów może prowadzić do rozbicia emocjonalnego, zatem warto poznać sposoby na przezwyciężenie stanu przesilenia wiosennego. Oto cztery najważniejsze z nich.
 

Zdrowy sen


Aby organizm mógł prawidłowo funkcjonować potrzebuje odpowiedniej dawki Sn. Pamiętajmy, że liczba godzin przeznaczonych na odpoczynek jest bardzo indywidualna. Spróbujmy zatem wsłuchać się w potrzeby swojego organizmu i kiedy wysyła takie sygnały po prostu poświęcić więcej czasu na relaks lub wcześniej położyć się spać.
 

Aktywność i ruch


Nic nie zastąpi aktywności fizycznej. Długie wiosenne spacery będą nie tylko korzystne dla zdrowia, ale też poprawią nastrój. Obserwacja budzącej się do życia przyrody z pewnością ukoi nasze nerwy i zniweluje stres.


Odpowiednie odżywianie


Chociaż jedzenie warzyw i owoców zawsze jest wskazane, warto teraz szczególnie zwrócić uwagę na ich jakość. Nowalijki z supermarketu niekoniecznie będą bombą witamin. Zachowujmy rozsądek przy zakupie tego typu produktów, a najlepiej korzystajmy z darów własnego ogródka. Pijmy też dużo płynów, by nawodnić organizm.
 

Relaks na świeżym powietrzu


Wiosna to doskonały moment na odpoczynek w ogrodzie. Dbanie o rośliny czy kwiaty pozytywnie wpływa na zdrowie nasze psychiczne, a dobre zbiory czy rozkwitnięte kwiaty dają dużą satysfakcję. Pamiętajmy jednak, że praca w ogrodzie nie może prowadzić do przeciążenia, aktywność musi być zawsze dostosowana do naszego wieku i możliwości.
 

Poranna gimnastyka


Warto codziennie rano poświęcić choćby kwadrans na gimnastykę. Zima sprzyja zasiedzeniu, a wiosną jest właśnie czas, by ten bierny tryb życia przezwyciężyć. 
 

A jaki jest Twój sposób na wiosenne przesilenie?<< Wróć do poprzedniej strony

Sprawdź również

Światowy Dzień...
25 wrz 2022
Tylko nie mów...
23 wrz 2022
Najważniejsze...
22 wrz 2022
Jakim będziesz...
20 wrz 2022
Zaproszenie na...
18 wrz 2022Poznaj autorkę bloga

Dr Barbara Górnicka-Naszkiewicz, dziennikarka, autorka książek aktywizacyjnych dla seniorów, propagatorka rozwoju osobistego na emeryturze. Redaktor naczelna miesięcznika i bloga Super Senior oraz kobietapo60.pl. Stale współpracuje z wieloma mediami senioralnymi w Polsce jako specjalista silver content. Jest również inicjatorką wielu akcji społecznych o zasięgu lokalnym i ogólnopolskim, których celem jest dostrzeżenie i rozwijanie potencjału osób starszych, m.in. „Seniorzy z pasją”, „Podziel się książką z seniorem”, „Na zdrowie!”, „Hobby 50+”, „Aktywny Senior”, „Bezpiecznie i twórczo w Internecie”, „Kobiece historie mają moc”. Chętnie wspiera oraz opiniuje przedsięwzięcia kierowane do osób starszych i tworzone przez nich samych, nadając im patronat medialny oraz nagłaśniając działania senioralne na łamach polskich mediów.
 

Zobacz publikacje aktywizacyjne


łamigłówki dla seniorów


hobby seniora

mandala seniora


spostrzegawczość senior
 


Współpraca
flexi.pl

podlaskisenior.pl


Senior Lux sklep seniorlux.pl

kobieta po 6060plus.pl
50ok.plkobieta50plus.pl 

Wszelkie prawa zastrzeżone 2022

Ta strona używa COOKIES. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.   akceptuje