Blog

Zapisz się do newslettera!

Jeden klik, a jako pierwszy poznasz wartościowe treści!


👉 Wsparcie i aktywizacja seniorów
👉Pomysły na zajęcia terapeutyczne i aktywizacyjne
👉Projekty i przedsięwzięcia podnoszące jakość życia osób starszych
 

Ageizm. Jak to odczuwamy na własnej skórze my – seniorzy?

Dyskryminacja ze względu na wiek wciąż jest zjawiskiem powszechnym. Jak to odczuwają seniorzy? O tym pisze Michał Różycki, emeryt, członek Białostockiej Rady Seniorów, Redaktor Podlaskiego Seniora, Lider Klubów Seniora w Stowarzyszeniu Polska 2050 Podlasie. Zapraszam do lektury!

Ageizm (angielskie agism i ageism, od age „wiek”, wymiennie ejdżyzm; także: wiekizm) – dyskryminacja ze względu na wiek. Najczęściej, choć nie zawsze, dotyczy problemów na rynku pracy, jeśli chodzi z jej znalezienie, jak i utrzymanie. Widoczny jest także w lekceważącym traktowaniu osób starszych oraz braku oferty rozrywkowej i rekreacyjnej. Dotyka ludzi starych, postrzeganych jako niepotrzebnych. Tak w skondensowanej formie można przeczytać na Wikipedii. Jak to odczuwamy na własnej skórze my seniorzy? Myślę że każdy odczuwa inaczej i w innym zakresie.
 
Dla poszukujących pracy kobiet już po 35 roku życia zaczynają się pojawiać elementy, które je dyskryminują, a pracodawcy eliminują ich oferty pracy na pierwszym etapie rekrutacji. Mężczyźni spotykają się z tym problemem po 45. roku życia. Tak wynika z raportu
Polskiego Instytutu Ekonomicznego, który w raporcie z eksperymentalnego badania terenowego przedstawił problem dyskryminacji ze względu na wiek w procesie rekrutacji prowadzonej przez pracodawców.
 
Badanie polegało na przedstawieniu pracodawcy fikcyjnego podobnego w zakresie kompetencji CV, ale z odmiennym wiekiem kandydata do pracy. Osoby poniżej 30. roku życia otrzymywali czterokrotnie więcej zaproszeń do rekrutacji niż kandydaci po 50. roku życia. Jeśli nałożymy na to tradycyjną już dyskryminację kobiet w średnim wieku to właśnie ich sytuacja jest najgorsza na rynku pracy.
 
Obecna sytuacja jest wysoce niekorzystna dla szukających oferty pracy, jak i dla całej gospodarki. Potrzeba pakietu rozwiązań zapobiegających negatywnym skutkom ageizmu jest paląca i nie powinna być odkładana na wieczne nigdy. Z jednej strony zachęca się do dłuższej aktywności zawodowej, do podnoszenia kwalifikacji i kompetencji, a potem nikt z pracodawców nie chce z tego korzystać. Społeczeństwo się starzeje i do jego obsługi admiracyjnej, zdrowotnej i kulturalnej lepiej nadają się pracownicy dojrzali wiekowo z racji podobnej percepcji rzeczywistości,  która nas otacza. W tym kierunku powinny być tworzone programy dla rynku pracy, aby niwelować skutki ageizmu. 

Super Senior

Artykuł opublikowany w ramach akcji „Senior to (nie) brzmi dumnie? Głos w dyskusji o stereotypach, ageizmie i problemach starzejącego się społeczeństwa” zainicjowanej przez Barbarę Górnicką-Naszkiewicz, wydawcę bloga i miesięcznika Super Senior.

 


<< Wróć do poprzedniej strony

Popularne tagi

Sprawdź również

Terapia...
1 kwi 2023
Aktywność po...
24 mar 2023
„Skoro nie...
23 mar 2023
Rusza Akademia...
21 mar 2023
7 błędów w...
20 mar 2023Poznaj autorkę bloga

Dr Barbara Górnicka-Naszkiewicz, dziennikarka, autorka książek aktywizacyjnych dla seniorów, propagatorka rozwoju osobistego na emeryturze. Redaktor naczelna miesięcznika i bloga Super Senior oraz kobietapo60.pl. Stale współpracuje z wieloma mediami senioralnymi w Polsce jako specjalista silver content. Jest również inicjatorką wielu akcji społecznych o zasięgu lokalnym i ogólnopolskim, których celem jest dostrzeżenie i rozwijanie potencjału osób starszych, m.in. „Seniorzy z pasją”, „Podziel się książką z seniorem”, „Na zdrowie!”, „Hobby 50+”, „Aktywny Senior”, „Bezpiecznie i twórczo w Internecie”, „Kobiece historie mają moc”. Chętnie wspiera oraz opiniuje przedsięwzięcia kierowane do osób starszych i tworzone przez nich samych, nadając im patronat medialny oraz nagłaśniając działania senioralne na łamach polskich mediów.
 

Zobacz publikacje aktywizacyjne


łamigłówki dla seniorów


hobby seniora

mandala seniora


spostrzegawczość senior
 


Współpraca


domyseniora.plflexi.pl

podlaskisenior.pl


Senior Lux sklep seniorlux.pl

kobieta po 6060plus.pl
50ok.plkobieta50plus.pl 

Wszelkie prawa zastrzeżone 2023

Ta strona używa COOKIES. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.   akceptuje