Blog

Zapisz się do newslettera!

Jeden klik, a jako pierwszy poznasz wartościowe treści!


👉 Wsparcie i aktywizacja seniorów
👉Pomysły na zajęcia terapeutyczne i aktywizacyjne
👉Projekty i przedsięwzięcia podnoszące jakość życia osób starszych
 

Aktywizacja seniorów. Top 3 zajęć kreatywnych

Jak aktywizować osoby starsze, by chętnie korzystały z zajęć i rozwijały swoje pasje? Każda osoba pracująca z seniorami zadaje sobie takie pytanie. Jedną z najbardziej lubianych form aktywizacji są zajęcia kreatywne, podczas których podopieczni mogą nie tylko doskonalić swoje sprawności manualne, ale również dobrze się bawić. Jeśli i Ty szukasz inspiracji do zajęć, poznaj 3 najlepsze pomysły na zaangażowanie osób starszych w zajęcia kreatywne.
 

Aktywizacja osób starszych

 
Nie sposób wymienić wszystkich korzyści wynikających z uczestnictwa seniorów w zajęciach aktywizacyjnych. Tego rodzaju działania mają na celu podnieść jakość życia i dać możliwość rozwoju. Nie ulega bowiem wątpliwości fakt, że bierność ma bardzo destrukcyjny wpływ na psychikę i zdrowie polskich emerytów. Są to jednak osoby, które mają już swoje doświadczenia, upodobania oraz nawyki. Praca z nimi jest więc dużym wyzwaniem, ale też daje wiele satysfakcji. Jak je skutecznie aktywizować? Przede wszystkim należy zacząć od zastosowania się do sprawdzonych zasad pracy i wykorzystać najciekawsze formy pracy.
 

Najważniejsze zasady zajęć kreatywnych dla seniorów

 
 • Wycisz się wewnętrznie.   
 • Zostaw problemy i troski za drzwiami.
 • Otwórz się na twórczość.
 • Nie bój się eksperymentować.
 • Nie dbaj o efekt.
 • Ciesz się procesem tworzenia.
 

Najważniejsze zasady zajęć kreatywnych dla animatorów i terapeutów

 • Zadbaj o bezpieczeństwo seniora.
 • Proponuj zadania zgodnie z możliwościami seniora.
 • Poznaj i rozwijaj zainteresowania podopiecznego.
 • Pomagaj, ale nie wyręczaj!
 • Pytaj, proponuj, inspiruj.
 

Zajęcia kreatywne dla seniorów. Przykłady + materiały

 
Seniorzy z  reguły lubią zajęcia kreatywne. Niejednokrotnie sami podkreślają, że wcześniej nie mieli okazji ani czasu, by oddać się tego typu przyjemności. Zadaniem każdego animatora i terapeuty jest zatem stworzenie możliwości spróbowania tego typu aktywności. Uczestnictwo osób starszych w takich zajęciach stanie się przyjemnością, jeśli propozycje dane uczestnikom będą odpowiednie do możliwości, potrzeb i zainteresowań srebrnego pokolenia. Zajęcia kreatywne muszą być konkretnie zaplanowane i przeprowadzone zawsze z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb zarówno jednostek, jak i całej grupy. Oto 3 propozycje zajęć kreatywnych, które zawsze się sprawdzają.

 

Malowanie inaczej

Malowanie i rysowanie kojarzy się seniorom z posiadaniem talentu plastycznego i zdolnościami artystycznymi. Nic bardziej mylnego! Zaproponuj osobie starszej malowanie bez pędzli, ale np. za pomocą patyczków, wacików kosmetycznych, stempli czy pieczątek. Dobrym pomysłem jest również zachęcanie do malowania palcami. Pobudza się w ten sposób hormon szczęścia, a doznania sensoryczne podczas maczania dłoni w farbie sprawiają dziecięcą radość. Zachęcaj do zabawy, przypominaj, że ważniejszy niż efekt jest sam proces. To właśnie ten moment, kiedy mogą się otworzyć na twórczość, ale też zajrzeć we własne wnętrze i tam odnaleźć inspirację. Na tym właśnie polega istota aktywizacji osób starszych – na otwartości na nowe działania i doznania wewnętrzne oraz zewnętrzne.

 

Przykład zajęć

Obraz Drzewo życia. Maczając palce w farbie, odciskaj je na kartce. Stwórz w ten sposób całą wielobarwną koronę drzewa. Podobnie zrób z ziemią u korzeni. Baw się kolorami, nie bój się kontrastów i nietypowych połączeń barw. Poniżej gotowa karta pracy dla seniorów do pobrania.  karty pracy dla seniorów super senior, zajęcia kreatywne
 

Pobudzanie wszystkich zmysłów

 
Smak, zapach, dotyk, słuch, wzrok – z upływem lat wszystkie zmysły człowieka ulegają osłabieniu. Warto robić wszystko, aby temu przeciwdziałać. Jednym ze sposobów na aktywizowanie seniorów poprzez pobudzanie zmysłów jest sensoplastyka. Ta forma arteterapii zajmie osobę starszą na dłuższy czas, pozwoli jej wyciszyć się i zaangażować. Niewątpliwą zaletą sensoplastyki jest również fakt, że do pracy tą metodą nie są potrzebne specjalnie zakupione produkty. Wystarczy zainspirować się tym, co mamy pod ręką i w kuchni. I najważniejsze: nie bój się bałaganu. Zrobienie go to dla seniorów też niezła frajda!
 

Przykład zajęć

Dzień kawy. Zaparz ulubioną kawę i poczekaj aż napar ostygnie. Maczaj w nim pędzel i pokryj szkic filiżanki. Po wyschnięciu ponownie pokryj rysunek – tyko w niektórych częściach. Powtórz cieniowanie jeszcze raz. Wylej kilka kropek kawy na rysunek. Pod filiżanką zrób napis z ziarenek kawy „KAWA”. Na spodku przyklej laskę cynamonu i anyżu. Poniżej karta pracy dla seniorów do pobrania.

karty pracy dla seniorów super senior, zajęcia kreatywne
 

Dekoracje do domu

Ważne, aby seniorzy mieli poczucie, że to co robią ma sens i jest potrzebne. Z tego powodu dużą popularnością cieszy się tworzenie dekoracji i ozdób. Osoby starsze chętnie się nimi dzielą z bliskimi, np. ofiarowując je jako prezent. Ręcznie robiony upominek będzie sprawiał dużą satysfakcję seniorowi, a dla osoby ofiarowanej będzie miłą niespodzianką. Praca manualna to również doskonała okazja do stymulacji rąk poprzez dotyk różnych materiałów i faktur. Taka aktywizacja seniorów z pewnością zmotywuje do dalszych działań. Jeśli osoba starsza nigdy tego nie robiła, warto wykorzystać gotowe materiały do pracy z seniorami do druku. Takie karty pracy do zajęć (pdf) ułatwią pracę nie tylko podopiecznym, ale również wszystkim opiekunom i animatorom.

 

Przykład zajęć

Sowa z filcu. Odbij przez kalkę wszystkie elementy sowy, wytnij i przerysuj je na arkuszach filcowych. Poukładaj odpowiednio na sobie, aby utworzyły wielowarstwowy obrazek sowy. Do wykonania oczu możesz wykorzystać duże guziki.

karty pracy dla seniorów super senior, zajęcia kreatywne
 
Wszystkie przedstawione tu propozycje i materiały pochodzą z publikacji „Zajęcia kreatywne dla seniorów. Teczka inspiracji do zajęć do pracy międzypokoleniowej i indywidualnej seniorów” autorstwa Barbary Górnickiej-Naszkiewicz. Możesz ją nabyć w naszym sklepie.

karty pracy dla seniorów super senior, zajęcia kreatywne
 
 
 


<< Wróć do poprzedniej strony

Popularne tagi

Sprawdź również

Startuje...
1 gru 2022
Dzień Seniora...
27 lis 2022
Część kobiet...
24 lis 2022
Mała rzecz, a...
24 lis 2022
„Jesteśmy...
17 lis 2022Poznaj autorkę bloga

Dr Barbara Górnicka-Naszkiewicz, dziennikarka, autorka książek aktywizacyjnych dla seniorów, propagatorka rozwoju osobistego na emeryturze. Redaktor naczelna miesięcznika i bloga Super Senior oraz kobietapo60.pl. Stale współpracuje z wieloma mediami senioralnymi w Polsce jako specjalista silver content. Jest również inicjatorką wielu akcji społecznych o zasięgu lokalnym i ogólnopolskim, których celem jest dostrzeżenie i rozwijanie potencjału osób starszych, m.in. „Seniorzy z pasją”, „Podziel się książką z seniorem”, „Na zdrowie!”, „Hobby 50+”, „Aktywny Senior”, „Bezpiecznie i twórczo w Internecie”, „Kobiece historie mają moc”. Chętnie wspiera oraz opiniuje przedsięwzięcia kierowane do osób starszych i tworzone przez nich samych, nadając im patronat medialny oraz nagłaśniając działania senioralne na łamach polskich mediów.
 

Zobacz publikacje aktywizacyjne


łamigłówki dla seniorów


hobby seniora

mandala seniora


spostrzegawczość senior
 


Współpraca


domyseniora.plflexi.pl

podlaskisenior.pl


Senior Lux sklep seniorlux.pl

kobieta po 6060plus.pl
50ok.plkobieta50plus.pl 

Wszelkie prawa zastrzeżone 2022

Ta strona używa COOKIES. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.   akceptuje