Blog

Zapisz się do newslettera!

Jeden klik, a jako pierwszy poznasz wartościowe treści!


👉 Wsparcie i aktywizacja seniorów
👉Pomysły na zajęcia terapeutyczne i aktywizacyjne
👉Projekty i przedsięwzięcia podnoszące jakość życia osób starszych
 

Aktywność po sąsiedzku. O aktywizacji seniorów poprzez sieci wsparcia sąsiedzkiego

Wiosna to najlepszy moment, by pomyśleć o aktywizowaniu polskich emerytów. Przykładem ciekawej praktyki jest aktywizacja poprzez sieć wsparcia sąsiedzkiego, o której mówił podczas webinaru Wojciech Kłosowski – ekspert Związku Miast Polskich.
 
Spotkanie zorganizowane przez Fundację Mapa pasji odbyło się pod intrygującym tytułem: „Sieć wsparcia sąsiedzkiego – bieg przez płotki, a może wspólny chill out”. Prowadzący spotkanie w ciekawy sposób ujął istotę zagadnienia: w pędzącym świecie zapominamy, że każdy z nas jest sąsiadem. A szkoda, bo relacje z ludźmi z najbliższego otoczenia są bardzo cenne szczególnie po przejściu na emeryturę. To właśnie wtedy tracimy znaczną część utrzymywanych dotychczas kontaktów społecznych. W szczególnie trudnej sytuacji są osoby starsze, które dotąd prowadziły gospodarstwo domowe. Pozbawione kontaktów, żyją w pustce społecznej, a przez to gorzej funkcjonują.
 
Są osoby, które po 90. roku życia nie czuje się staro. Zależy to w większej części od tego, jak się trzymamy psychicznie, a to bardzo uzależnione jest od sieci kontaktów społecznych – zapewniał Wojciech Kłosowski, prowadzący spotkanie. 

 
Samotność seniorów to jeden z największych problemów starzejącego się społeczeństwa. Wydaje się, że odpowiedzią są organizacje seniorskie, ale nie tylko. Warto zadbać też o dobre relacje sąsiedzkie, zaufanie i życzliwość w miejscu zamieszkania, bo stąd już prosta droga do sieci wsparcia sąsiedzkiego. 
 
Wszystko zaczyna się od powiedzenia, że to się nie uda. Może gdzieś indziej, ale nie u nas – mówił o początkach takiej aktywizacji Wojciech Kłosowski.  – I po czasie odkrywamy, że myślimy stereotypowo. Ludzie angażują się, część osób początkowo wycofanych zmienia się i przestaje być bierna. Nie wszyscy, bo nie zdarzają się rozwiązania idealne. 
 
Każdy człowiek, nie tylko senior, potrzebuje kogoś, kto z nim porozmawia, wspólnie posiedzi choć chwilę. Czas i uwaga to coś, czego nie można kupić. Dlatego warto zadbać o relacje sąsiedzkie i tworzyć sieć przekazywania sobie dobrej energii!
 
Barbara Górnicka-Naszkiewicz
 

 


<< Wróć do poprzedniej strony

Popularne tagi

Sprawdź również

Życie jak...
22 maj 2023
Takiej...
20 maj 2023
#SeniorkiPiszą:...
19 maj 2023
#DobrePraktyki:...
17 maj 2023
Opieka nad...
15 maj 2023

Barbara Górnicka-Naszkiewicz

Poznaj autorkę bloga

Dr Barbara Górnicka-Naszkiewicz, dziennikarka, publicystka, autorka książek aktywizacyjnych dla seniorów, propagatorka rozwoju osobistego na emeryturze. Redaktor naczelna miesięcznika i bloga Super Senior. Stale współpracuje z wieloma mediami senioralnymi w Polsce jako specjalista silver content marketing. Chętnie wspiera oraz opiniuje przedsięwzięcia kierowane do osób starszych i tworzone przez nich samych.

 


Współpraca


domyseniora.plflexi.pl

podlaskisenior.pl


Senior Lux sklep seniorlux.pl

kobieta po 6060plus.pl
50ok.plkobieta50plus.pl 

Wszelkie prawa zastrzeżone 2023

Ta strona używa COOKIES. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.   akceptuje