Blog

Zapisz się do newslettera!

Jeden klik, a jako pierwszy poznasz wartościowe treści!


👉 Wsparcie i aktywizacja seniorów
👉Pomysły na zajęcia terapeutyczne i aktywizacyjne
👉Projekty i przedsięwzięcia podnoszące jakość życia osób starszych
 

Anioły dawały mi pocieszenie. Seniorzy z pasją

Stefania Stolarczuk to mieszkanka Bogdanowic, która swoją pasję odnalazła zupełnie przypadkowo. Rzeźbienie w korze drzewa daje jej wiele satysfakcji i okazało się skutecznym lekarstwem na codzienne bolączki i niepokoje.

 
Pani Stefania jest osobą niezwykle skromną. Choć drzemie w niej artystyczna dusza, mówi, że nie robi nic wielkiego. Spod jej rąk wychodzą wspaniałe anioły rzeźbione w korze, ale również inne sakralne figury. Seniorka również maluje, a swoimi wytworami często obdarowuje bliskich i sąsiadów. Swój talent odkryła dopiero w 2006 roku, kiedy przeprowadziła się z Rybnika do Bogdanowic. Po wyremontowaniu domu, gdy już wszystkie prace się skończyły, poczuła pustkę i tęsknotę, a ratunkiem dla natłoku negatywnych myśli okazała się sztuka.

– Było mi strasznie ciężko i kiedy tylko zapadała noc, siadałam na schodach i płakałam, nie umiałam się przystosować – wspomina pani Stefania. – Pewnego razu przyniosłam z lasu kawałek drewna i wpatrywałam się w ten kawałek kory. Pytałam męża, co tu widzi, on odpowiadał, że po prostu korę. A ja tak patrzyłam długo i zobaczyłam anioła. I tak powstał pierwszy anioł – zdradza z uśmiechem pani Stolarczuk.

W twórczości stale wspiera ją mąż. Początkowo nawet nie wiedział, że żona przeżywa przeprowadzkę, ale kiedy tylko to zauważył, stale motywuje ją do pracy. A praca ta – zdaniem pani Stefanii – nie jest ciężka, ale bardzo przyjemna. Oboje są osobami religijnymi i wierzą, że to Opatrzność Boża pomogła jej w trudnej sytuacji. Nawet kiedy kobieta próbuje stworzyć coś świeckiego, zawsze wychodzi jej anioł, postać świętego czy pieta.

– To była siła wyższa, taki impuls z góry – przekonuje pani Stefania.  – Ja się nie wstydzę o tym mówić, bo anioły dawały mi pocieszenie. To taka moja, gdzieś z głębi płynąca, potrzeba. Nie robię nic wielkiego… – dodaje skromnie.

Talent i pasja odegrały  ogromną terapeutyczną rolę w życiu pani Stefanii. Ta cudowna historia pokazuje, że nigdy nie można tracić nadziei, a wiara i chęć tworzenia są najlepszym lekarstwem na trudności dnia codziennego.

 

Artykuł powstał w ramach projektu Seniorzy z pasją prowadzonego przez dr Barbarę Górnicką-Naszkiewicz


Robisz coś siekawego? Opowiedz o tym! Napisz na super.senior@op.pl
 


<< Wróć do poprzedniej strony

Popularne tagi

Sprawdź również

Startuje...
1 gru 2022
Dzień Seniora...
27 lis 2022
Część kobiet...
24 lis 2022
Mała rzecz, a...
24 lis 2022
„Jesteśmy...
17 lis 2022Poznaj autorkę bloga

Dr Barbara Górnicka-Naszkiewicz, dziennikarka, autorka książek aktywizacyjnych dla seniorów, propagatorka rozwoju osobistego na emeryturze. Redaktor naczelna miesięcznika i bloga Super Senior oraz kobietapo60.pl. Stale współpracuje z wieloma mediami senioralnymi w Polsce jako specjalista silver content. Jest również inicjatorką wielu akcji społecznych o zasięgu lokalnym i ogólnopolskim, których celem jest dostrzeżenie i rozwijanie potencjału osób starszych, m.in. „Seniorzy z pasją”, „Podziel się książką z seniorem”, „Na zdrowie!”, „Hobby 50+”, „Aktywny Senior”, „Bezpiecznie i twórczo w Internecie”, „Kobiece historie mają moc”. Chętnie wspiera oraz opiniuje przedsięwzięcia kierowane do osób starszych i tworzone przez nich samych, nadając im patronat medialny oraz nagłaśniając działania senioralne na łamach polskich mediów.
 

Zobacz publikacje aktywizacyjne


łamigłówki dla seniorów


hobby seniora

mandala seniora


spostrzegawczość senior
 


Współpraca


domyseniora.plflexi.pl

podlaskisenior.pl


Senior Lux sklep seniorlux.pl

kobieta po 6060plus.pl
50ok.plkobieta50plus.pl 

Wszelkie prawa zastrzeżone 2022

Ta strona używa COOKIES. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.   akceptuje