Blog

Zapisz się do newslettera!

Jeden klik, a jako pierwszy poznasz wartościowe treści!


👉 Wsparcie i aktywizacja seniorów
👉Pomysły na zajęcia terapeutyczne i aktywizacyjne
👉Projekty i przedsięwzięcia podnoszące jakość życia osób starszych
 

„Ch*jowa starsza pani”. Felieton Barbary Górnickiej-Naszkiewicz

Niektóre reklamy z silver modelkami potrafią zwalić mnie z nóg. Bynajmniej nie dlatego, że tak mi się podobają, ale zaskakują kreacją głównych bohaterek.

Teatralny makijaż, sztuczne rzęsy, „doczepy” i gładka tafla gęstych włosów, o której ja sama nawet nie śmiem marzyć – tak wyglądają czasem kobiety 60+ epatujące dziecięcą radością z używania produktu, który reklamują.

Bardzo się cieszę, że dojrzałe panie wychodzą z cienia, ale nie w momencie, kiedy towarzyszy temu ogromnym zgrzyt. W misternie przygotowanej kreacji brakuje mi po prostu wyczucia. Granica między pięknem a groteską wydaje się być w tym przypadku bardzo cienka i łatwo ją bezwiednie przekroczyć. Czy jest coś gorszego niż przerysowany wizerunek dojrzałego piękna?

Kiedy włącza mi się czerwone światło, w myślach przywołuję „Ch*jową panią domu”. Nie mam wątpliwości, że ruch Magdaleny Kostrzyn doskonale wpisałby się i w srebrne pokolenie.

Taka „Ch*jowa starsza pani” to coś, czego w tej chwili nam chyba najbardziej potrzeba. Rozbicie bańki perfekcjonizmu – nie tylko w strefie wyglądu, ale i bycia kobietą w ogóle – wydaje się dziś być jedyną słuszną drogą.

Pozwólmy kobietom dojrzałym być po prostu sobą – z całą gamą osobliwych niedoskonałości, które stanowią o ich uroku. A tego typu „incydenty” bierzmy na tapetę. Przecież nie od dziś wiadomo, że najlepiej uczyć się na błędach.
 
Barbara Górnicka-Naszkiewicz

Ageizm i stereotypy okiem Górnickiej-Naszkiewicz 

Artykuł powstał w ramach akcji „Senior to (nie) brzmi dumnie? Głos w dyskusji o stereotypach, ageizmie i problemach starzejącego się społeczeństwa” zainicjowanej przez Barbarę Górnicką-Naszkiewicz, wydawcę bloga i miesięcznika Super Senior.
 


<< Wróć do poprzedniej strony

Popularne tagi

Sprawdź również

Terapia...
1 kwi 2023
Aktywność po...
24 mar 2023
„Skoro nie...
23 mar 2023
Rusza Akademia...
21 mar 2023
7 błędów w...
20 mar 2023Poznaj autorkę bloga

Dr Barbara Górnicka-Naszkiewicz, dziennikarka, autorka książek aktywizacyjnych dla seniorów, propagatorka rozwoju osobistego na emeryturze. Redaktor naczelna miesięcznika i bloga Super Senior oraz kobietapo60.pl. Stale współpracuje z wieloma mediami senioralnymi w Polsce jako specjalista silver content. Jest również inicjatorką wielu akcji społecznych o zasięgu lokalnym i ogólnopolskim, których celem jest dostrzeżenie i rozwijanie potencjału osób starszych, m.in. „Seniorzy z pasją”, „Podziel się książką z seniorem”, „Na zdrowie!”, „Hobby 50+”, „Aktywny Senior”, „Bezpiecznie i twórczo w Internecie”, „Kobiece historie mają moc”. Chętnie wspiera oraz opiniuje przedsięwzięcia kierowane do osób starszych i tworzone przez nich samych, nadając im patronat medialny oraz nagłaśniając działania senioralne na łamach polskich mediów.
 

Zobacz publikacje aktywizacyjne


łamigłówki dla seniorów


hobby seniora

mandala seniora


spostrzegawczość senior
 


Współpraca


domyseniora.plflexi.pl

podlaskisenior.pl


Senior Lux sklep seniorlux.pl

kobieta po 6060plus.pl
50ok.plkobieta50plus.pl 

Wszelkie prawa zastrzeżone 2023

Ta strona używa COOKIES. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.   akceptuje