Blog

Zapisz się do newslettera!

Jeden klik, a jako pierwszy poznasz wartościowe treści!


👉 Wsparcie i aktywizacja seniorów
👉Pomysły na zajęcia terapeutyczne i aktywizacyjne
👉Projekty i przedsięwzięcia podnoszące jakość życia osób starszych
 

„Jesteśmy seksualni całe życie i w każdym wieku możemy się tym seksem cieszyć”. Wywiad z Klaudią Latosik

Jak zachęcać seniorów do rozmów o własnych pragnieniach? Dlaczego osoby starsze rezygnują z seksu i jak to zmienić? Na te pytania odpowiada Klaudia Latosik, edukatorka psychoseksualna dorosłych.

  
Barbara Górnicka-Naszkiewicz: Seksualność osób starszych to w Polsce wciąż temat tabu. Jak przełamać seniorów do rozmowy o związkach, miłości i seksie?

Klaudia Latosik: Wokół seksualności osób dojrzałych narosło wiele stereotypów i przekonań. Mówią one o tym, że wraz z wiekiem znacząco spada zainteresowanie życiem seksualnym, czy że seks w pewnym wieku może być niebezpieczny dla zdrowia. To nie stereotypy i przekonania decydują o tym, czy coś powinniśmy robić, a nasze własne potrzeby i pragnienia. A jak pokazują wyniki naszej ankiety badającej seksualność osób w wieku dojrzałym, wraz z wiekiem nie zanika potrzeba seksu i bliskości. 24,4% respondentów odpowiedziało, że seks odgrywa rolę bardzo ważną, 56,6% raczej ważną, a dla 11,8% raczej nieważną.


Jak możemy wspierać osoby starsze? Zobaczmy je jako osoby seksualne, mające prawo do ekspresji i eksploracji tego ważnego obszaru życiowego.

Słowo przełamywać zamieniłabym na zachęcać, wspierać. Do czego? Do wyrażania swoich potrzeb bez osądzania i krytykowania. Kiedy osoba starsza z naszego otoczenia wyrazi chęć randkowania, przyjmijmy to życzliwie i jako coś zupełnie naturalnego – takie postawy zachęcają np. do szukania nowej miłości. Jako osoby pomocowe możemy temat cielesności, seksualności, relacyjności włączyć do naszych warsztatów czy innych działań skierowanych do osób starszych.


Zauważyłam pewne przekonanie, stojące u podstaw działań skierowanych do osób 60+, starość = słabość, niedołęstwo, samotność, choroby, bezbronność, brak inicjatywy. Trochę się to zmienia, ale wciąż zakłada się realizację najgorszych scenariuszy. To do czego ja zachęcam to do wspierania osób starszych w rozwoju, odkrywaniu, próbowaniu nowego. Wykorzystywania zasobów, nie skupianiu się na deficytach.

Spójrzmy na historię, mamy tam mnóstwo postaci tworzących największe dzieła w wieku dojrzałym – jak Michał Anioł, który w wieku 74 lat ukończył freski w Kaplicy Paulińskiej. Ważniejsze niż Twoja data urodzenia, jest to kim jesteś, jakie masz pasje i możliwości przed sobą.

 
Barbara Górnicka-Naszkiewicz: Czy niska aktywności fizyczna oraz choroby przewlekłe to główne przyczyny spadku zainteresowania seksem u osób 60+? A może są to bardziej problemy w komunikacji?

Klaudia Latosik: Osoby w wieku dojrzałym rezygnują z seksu z kilku głównych powodów: w obawie przed zmierzeniem się z dysfunkcjami seksualnymi, z braku akceptacji dla starzejącego się ciała, z braku zainteresowania aktywnością seksualną, z powodu żałoby po utracie partnera/partnerki, bo chcą uniknąć oceny. Oczywiście niska aktywność fizyczna i choroby przewlekłe są z tym powiązane i mogą przyczyniać się do powstawania różnych trudności – jak problemy z erekcją, brak pożądania, suchość pochwy, bolesność podczas stosunku, trudności z osiągnięciem podniecenia i orgazmu.
 

Największy hamulec to strach i lęk związany z tym, że ciało i jego możliwości zmieniły się. Dotychczasowe formy sprawiania sobie przyjemności czasami nie są już możliwe, a to wymaga szukania nowych rozwiązań.  Często utrudniony jest, a nawet niemożliwy stosunek. Widmo porażki skutecznie zniechęca do jakiejkolwiek aktywności. Można to potraktować jako przeszkodzę, w myśl przysłowia „Starych drzew się nie przesadza” i po prostu zrezygnować.

Mi znacznie bliżej jest do przekonania, że jesteśmy seksualni całe życie i w każdym wieku możemy się tym seksem cieszyć. Osoby starsze sięgające po wsparcie farmakologiczne i angażujące się w praktyki seksualnie niewymagające penetracji to przykład na to, że nigdy nie jest za późno na zmiany. Odkrywanie swojej seksualności to wspaniałe doświadczenie, niech wiek nie będzie przeszkodą w eksplorowaniu jej. Bo seks działa cudownie na nasze ciało i psychikę. Uwalnia mnóstwo dobroczynnie działających hormonów (endorfinę, oksytocynę, serotoninę, dopaminę), obniża ból, poprawia jakość snu i wzmacnia nasze serce. I nie ma znaczenia, czy to seks w duecie, czy solo. Czasami się śmieję, że lekarze zamiast przepisywać tabletki przeciwbólowe powinni zalecać regularną aktywność seksualną. Nie tylko uśmierzy ból, ale zwiększy poczucie własnej wartości i zapewni zastrzyk energii do życia.Barbara Górnicka-Naszkiewicz: W jaki sposób Srebrny Warkocz wspiera edukację osób dojrzałych i starszych?

Klaudia Latosik: Wspieramy, bo projekt prowadzimy we dwie: ja i Olga Żukowicz, osoby dojrzałe w kilku obszarach. Mocno skupiamy się na edukowaniu i przygotowywaniu materiałów merytorycznych – prowadzimy bloga, Social Media, podcast z audycjami. Piszemy do gazet skierowanych do osób starszych, aby bezpośrednio dotrzeć do naszych czytelników i czytelniczek, a także do tych bardziej lifestylowych, gdzie zwiększamy świadomość odbiorców w różnym wieku nt. seksualności po 60 roku życia.


Współpracujemy z organizacjami wspierającymi osoby starsze – jak fundacje, uniwersytety trzeciego wieku. Szkolimy również przyszłych edukatorów i edukatorki seksualne do pracy z dojrzałą seksualnością. Pomysłów i entuzjazmu mamy dużo, a doba ma tylko 24 godziny. Łączymy naszą pracę, w dużej mierze pro bono, z pracą zawodową, szkoleniową i naukową.

Dlaczego o tym mówię? Bo ważne jest, aby temat, którym się zajmujemy, znalazł zrozumienie i wsparcie u innych osób pomocowych. Wspólnymi siłami możemy znacząco przyczynić się do poprawienia jakości życia osób dojrzałych. Bo tak, bycie aktywnym seksualnie powoduje, że życie staje się piękniejsze i ciekawsze.

Dziękuję za rozmowę 

Senior to nie brzmi dumnie dyskusja

Wywiad powstał w ramach akcji „Senior to (nie) brzmi dumnie? Głos w dyskusji o stereotypach, ageizmie i problemach starzejącego się społeczeństwa” zainicjowanej przez Barbarę Górnicką-Naszkiewicz, wydawcę bloga i miesięcznika Super Senior.

 


<< Wróć do poprzedniej strony

Popularne tagi

Sprawdź również

„Kulturowo...
30 sty 2023
...
24 sty 2023
Emerytura? A co...
13 sty 2023
Poznają...
11 sty 2023
Projekt Senior....
3 sty 2023Poznaj autorkę bloga

Dr Barbara Górnicka-Naszkiewicz, dziennikarka, autorka książek aktywizacyjnych dla seniorów, propagatorka rozwoju osobistego na emeryturze. Redaktor naczelna miesięcznika i bloga Super Senior oraz kobietapo60.pl. Stale współpracuje z wieloma mediami senioralnymi w Polsce jako specjalista silver content. Jest również inicjatorką wielu akcji społecznych o zasięgu lokalnym i ogólnopolskim, których celem jest dostrzeżenie i rozwijanie potencjału osób starszych, m.in. „Seniorzy z pasją”, „Podziel się książką z seniorem”, „Na zdrowie!”, „Hobby 50+”, „Aktywny Senior”, „Bezpiecznie i twórczo w Internecie”, „Kobiece historie mają moc”. Chętnie wspiera oraz opiniuje przedsięwzięcia kierowane do osób starszych i tworzone przez nich samych, nadając im patronat medialny oraz nagłaśniając działania senioralne na łamach polskich mediów.
 

Zobacz publikacje aktywizacyjne


łamigłówki dla seniorów


hobby seniora

mandala seniora


spostrzegawczość senior
 


Współpraca


domyseniora.plflexi.pl

podlaskisenior.pl


Senior Lux sklep seniorlux.pl

kobieta po 6060plus.pl
50ok.plkobieta50plus.pl 

Wszelkie prawa zastrzeżone 2023

Ta strona używa COOKIES. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.   akceptuje