Blog

Zapisz się do newslettera!

Jeden klik, a jako pierwszy poznasz wartościowe treści!


👉 Wsparcie i aktywizacja seniorów
👉Pomysły na zajęcia terapeutyczne i aktywizacyjne
👉Projekty i przedsięwzięcia podnoszące jakość życia osób starszych
 

„Kulturowo jesteśmy przyzwyczajeni, że sami obejmujemy opiekę nad naszymi bliskimi”. Wywiad z Jarosławem Dobrowolskim

Jak wygląda opieka nad osobami starszymi w Polsce i czy każdy może zostać opiekunem? Na te i inne pytania odpowiada Jarosław Dobrowolski, koordynator w firmie Bravecare zajmującej się profesjonalną opieką nad osobami niesamodzielnymi, chorymi, starszymi i niepełnosprawnymi, która pośredniczy w znalezieniu w pełni legalnej i bezpiecznej pracy w Polsce i za granicą.
 
 
Barbara Górnicka-Naszkiewicz: Jak wygląda opieka nad osobami starszymi w Polsce? Wydaje się, że główne wsparcie jest wśród najbliższej rodziny. Najczęściej to kobietom przypada rola opiekuna seniora. W jaki sposób można je wesprzeć w codziennych obowiązkach?
 
Jarosław Dobrowolski: Zacząłbym przekornie od drugiej strony, ponieważ mogę posiłkować się badaniami przeprowadzonymi ostatnio wprawdzie w Szwajcarii. Ciągle jest to Europa, więc z pewnością będą, prędzej czy później, dotyczyć też nas.


Zapytano starszych Szwajcarów, gdzie chcieliby spędzić swoje ostatnie dni. Okazuje się, że tylko 8% odpowiedziało, że chcieliby umrzeć np. w domu opieki, a 92% respondentów przyznało, że końcówkę swego życia chcieliby spędzić w domu, czyli tam, gdzie czują się bezpiecznie, gdzie mają wszystkie swoje rzeczy. Prawda jest taka, i to dotyczy właściwie wszystkich krajów Europy Zachodniej, że prawie 80% osób starszych dożywa swoich dni w domach opieki, hospicjach lub szpitalach.

Opieka nad osobami starszymi jest zbliżona, powiedzmy, do tej nad dziećmi. Z tym, że dzieci rosną, rozwijają się, a u osób starszych niestety jest to proces odwrotny. Widzimy, jak choroba zabiera nam najbliższych (dotyczy to też demencji). Niestety, następuje widoczny i szybki regres wszystkich umiejętności...


U nas, w Polsce, to my najczęściej opiekujemy się swoimi bliskimi. Według badań GUS z 2020 roku, około 60% seniorów ma opiekuna w postaci bliskiej mu osoby. Jedynie 23% seniorów ma zapewnioną opiekę państwową, a 12% z sektora prywatnego.

Żyjąc w Europie zaczynamy uczyć się od innych krajów, np. od Niemiec, Holandii, Szwajcarii, że warto oddać bliską osobę starszą w ręce profesjonalnej agencji. Oczywiście nasuwa się pytanie jak znaleźć dobrą agencję i jaki jest w ogóle wyznacznik bycia opiekunem?

 
Barbara Górnicka-Naszkiewicz: Jakie zatem predyspozycje są potrzebne do pracy w tym zawodzie?
 
Jarosław Dobrowolski: To dobre pytanie. Jedyną ustawą, która reguluje w Polsce tego typu zagadnienia, jest ustawa z 11 września 2015 roku o osobach starszych. Nie ma tam jednak żadnej precyzyjnej odpowiedzi, kto może zostać opiekunem osób starszych. Właściwie rozumiemy taką osobę jako kogoś, kto ma doświadczenie, wykształcenie związane z medycyną. Osoba opiekująca się seniorem powinna mieć doświadczenie związane z przebywaniem z osobami starszymi, powinna też mieć wystarczająco dużą empatię, umiejętność organizowania swojego czasu, rozumienia potrzeb seniorów (często schorowanych).

 
Barbara Górnicka-Naszkiewicz:  Zjawisko starzejącego się społeczeństwa wydaje się wyzwaniem dla branży opiekuńczej. Jak to wygląda u nas w Polsce? Czy dziś liczba osób pracujących w zawodzie opiekuna jest wystarczająca?
 
Jarosław Dobrowolski:  W Polsce jest wystarczająco osób, które umieją się opiekować innymi. Mamy naprawdę wykształconych opiekunów – wręcz pod dostatkiem, natomiast oni pracują najczęściej za granicą. Dość późno zorientowaliśmy się, że warto korzystać z pomocy profesjonalnych opiekunów.


Kulturowo jesteśmy przyzwyczajeni, że sami obejmujemy opiekę nad naszymi bliskimi. Nie dostrzegamy problemu z tym związanego, a warto zauważyć, że jeśli sami się tym zajmujemy, to w jakimś stopniu oddalamy się od pracy, od znajomych, od siebie... Opieka nad seniorem, nawet nam najbliższym, to praca. Półrocznego malucha nie zostawimy w domu i pójdziemy na miasto – dziecko wymaga 24-godzinnej opieki, podobnie jak senior.

Tak jak wspomniałem, dużo Polaków pracuje za granicą. Firma Bravecare oferuje oczywiście opiekę w Polsce. Staramy się pozyskiwać na naszym rynku opiekunów, natomiast budżet polskich rodzin, w porównaniu do tych zagranicznych, jest niski. Wracając do starzejącego się społeczeństwa – to problem, który dotyczy nas wszystkich. Bazując na danych GUS, 29% osób jest obecnie powyżej 65. roku życia. W 2040 roku będzie to prawie 35%, a w 2050 roku szacuje się, że będzie to 40% społeczeństwa. Te cyfry są zatrważające.

 
Barbara Górnicka-Naszkiewicz:  Czy zawód opiekuna stanie się tak samo popularny u nas w kraju, jak jest to na Zachodzie Europy?
 
Jarosław Dobrowolski:  Mam taką nadzieję. Próbujemy edukować zarówno społeczeństwo, jak i polityków. Staramy się przekazywać informacje, które są relewantne dla wszystkich. Potrzebna jest też standaryzacja tego zawodu – w Polsce każdy może zostać opiekunem, tylko nasuwa się pytanie: czy chcemy mieć przypadkową osobę w domu, która będzie zajmowała się naszym seniorem? Potrzebne jest wprowadzenie kilku norm, które będą to w jakiś sposób określały.

Dziękuję za rozmowę


Super Senior dyskusja Senior to (nie)brzmi dumnie


Wywiad powstał w ramach akcji „Senior to (nie) brzmi dumnie? Głos w dyskusji o stereotypach, ageizmie i problemach starzejącego się społeczeństwa” zainicjowanej przez Barbarę Górnicką-Naszkiewicz, wydawcę bloga i miesięcznika Super Senior.
 


<< Wróć do poprzedniej strony

Popularne tagi

Sprawdź również

Terapia...
1 kwi 2023
Aktywność po...
24 mar 2023
„Skoro nie...
23 mar 2023
Rusza Akademia...
21 mar 2023
7 błędów w...
20 mar 2023Poznaj autorkę bloga

Dr Barbara Górnicka-Naszkiewicz, dziennikarka, autorka książek aktywizacyjnych dla seniorów, propagatorka rozwoju osobistego na emeryturze. Redaktor naczelna miesięcznika i bloga Super Senior oraz kobietapo60.pl. Stale współpracuje z wieloma mediami senioralnymi w Polsce jako specjalista silver content. Jest również inicjatorką wielu akcji społecznych o zasięgu lokalnym i ogólnopolskim, których celem jest dostrzeżenie i rozwijanie potencjału osób starszych, m.in. „Seniorzy z pasją”, „Podziel się książką z seniorem”, „Na zdrowie!”, „Hobby 50+”, „Aktywny Senior”, „Bezpiecznie i twórczo w Internecie”, „Kobiece historie mają moc”. Chętnie wspiera oraz opiniuje przedsięwzięcia kierowane do osób starszych i tworzone przez nich samych, nadając im patronat medialny oraz nagłaśniając działania senioralne na łamach polskich mediów.
 

Zobacz publikacje aktywizacyjne


łamigłówki dla seniorów


hobby seniora

mandala seniora


spostrzegawczość senior
 


Współpraca


domyseniora.plflexi.pl

podlaskisenior.pl


Senior Lux sklep seniorlux.pl

kobieta po 6060plus.pl
50ok.plkobieta50plus.pl 

Wszelkie prawa zastrzeżone 2023

Ta strona używa COOKIES. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.   akceptuje