Blog

Zapisz się do newslettera!

Jeden klik, a jako pierwszy poznasz wartościowe treści!


👉 Wsparcie i aktywizacja seniorów
👉Pomysły na zajęcia terapeutyczne i aktywizacyjne
👉Projekty i przedsięwzięcia podnoszące jakość życia osób starszych
 

„To co masz wystarczy”. Innowacyjny projekt „wzMOCnieni” wesprze seniorów i edukatorów

Fundacja Via Salutis zainaugurowała Projekt „WzMOCnieni” konferencją zorganizowaną na Wyższej Szkole Bankowej w Opolu. Głównym tematem spotkania był dobrostan polskich seniorów. Eksperci zastanawiali się, jak pomóc osobom starszym go budować i podnieść kompetencje edukatorów w tym zakresie. Przedstawiono także szczegóły i harmonogram działań.  
 

Projekt „wzMOCnieni” zapowiada się bardzo obiecująco. Fundacja Via Salutis wraz ze Stowarzyszeniem Praktyków Dramy STOP KLATKA oraz Stowarzyszeniem Ós Pressan będzie przeciwdziałać marginalizacji seniorów oraz uruchomi proces budowania dobrostanu i podnoszenia kompetencji osób działających w obszarze senioralnym.
 
To ciekawe przedsięwzięcie będzie realizowane na terenie województwa dolnośląskiego i opolskiego poprzez działania skierowane do seniorów i edukatorów. Mają one wzmocnić ukryty potencjał poprzez zwrócenie uwagi na moc rezyliencji, dobrostanu, równowagi, spokoju oraz radości. Taka wielopłaszczyznowa koncepcja jest nie tylko bardzo ambitna, ale również nowatorska i – co najważniejsze – odpowiada na potrzeby środowiska senioralnego.
 
– To co masz wystarczy, trzeba się skoncentrować na sobie. To taki mądry i zdrowy egoizm. Jak nie pokochasz sam siebie, nie zadbasz o innych, to będzie tylko gra pozorów – podkreślała podczas konferencji dr Jadwiga Kwiek. – Jak myślimy, tak żyjemy, dlatego ważne jest unikanie ruminacji, czyli nieustannego opowiadania o problemach. Trzeba przepracować wszystkie traumy. 
 
Właśnie z tego powodu dbałość o dobrostan jest ważna szczególnie dziś, gdy seniorzy przez długi okres żyli w strachu i izolacji spowodowanej pandemią. Teraz wielu z nich czuje zagrożenie spowodowane wojną na Ukrainie, odczuwa skutki inflacji, boryka się z samotnością i osobistymi problemami. Stale zatem trzeba seniorów aktywizować, bo to bardzo istotne dla ich równowagi psychicznej. 
 
– Nikt nie chce być stary, ale można do starości się przygotować. Należy też przygotować kadry – mówiła podczas konferencji Alicja Przepiórska-Ułaszewska z Fundacji Via Salutis. – Dobrostan to może być dla każdego coś zupełnie innego – wysypujemy karty i każdy wyciąga swoją – tłumaczyła. 
 
W ramach projektu ekspertki wypracują, przetestują i upowszechnią program „wzMOCnieni” wśród edukatorów senioralnych. A tymi ekspertkami będą: dr Joanna Wawrzyniak, Agnieszka Buśk, Alicja Przepiórska-Ułaszewska, Ewa Marcinek i Pálína Jónsdóttir. Już podczas konferencji odbyły się pierwsze zajęcia warsztatowe z ich udziałem.
 
– Mówi się, że ludzie na starość się zmieniają, a oni właśnie wtedy zaczynają być sobą. Zawsze musieli się dostosowywać, a teraz mogą powiedzieć: „Taki właśnie jestem” – trafnie ujął istotę dojrzałości prof. dr hab. Artur Fabiś podczas swojego wykładu. Warto takie poczucie wzmocnić nie tylko w seniorach, ale i w całym społeczeństwie.
 
Innowacyjny projekt z pewnością podniesie jakość życia osób starszych, a edukatorów zaopatrzy w nowatorskie techniki i metody pracy. Już dziś można powiedzieć, że jego wartość dla dobrostanu seniorów jest nie do przecenienia.

 
 

 


<< Wróć do poprzedniej strony

Popularne tagi

Sprawdź również

Terapia...
1 kwi 2023
Aktywność po...
24 mar 2023
„Skoro nie...
23 mar 2023
Rusza Akademia...
21 mar 2023
7 błędów w...
20 mar 2023Poznaj autorkę bloga

Dr Barbara Górnicka-Naszkiewicz, dziennikarka, autorka książek aktywizacyjnych dla seniorów, propagatorka rozwoju osobistego na emeryturze. Redaktor naczelna miesięcznika i bloga Super Senior oraz kobietapo60.pl. Stale współpracuje z wieloma mediami senioralnymi w Polsce jako specjalista silver content. Jest również inicjatorką wielu akcji społecznych o zasięgu lokalnym i ogólnopolskim, których celem jest dostrzeżenie i rozwijanie potencjału osób starszych, m.in. „Seniorzy z pasją”, „Podziel się książką z seniorem”, „Na zdrowie!”, „Hobby 50+”, „Aktywny Senior”, „Bezpiecznie i twórczo w Internecie”, „Kobiece historie mają moc”. Chętnie wspiera oraz opiniuje przedsięwzięcia kierowane do osób starszych i tworzone przez nich samych, nadając im patronat medialny oraz nagłaśniając działania senioralne na łamach polskich mediów.
 

Zobacz publikacje aktywizacyjne


łamigłówki dla seniorów


hobby seniora

mandala seniora


spostrzegawczość senior
 


Współpraca


domyseniora.plflexi.pl

podlaskisenior.pl


Senior Lux sklep seniorlux.pl

kobieta po 6060plus.pl
50ok.plkobieta50plus.pl 

Wszelkie prawa zastrzeżone 2023

Ta strona używa COOKIES. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.   akceptuje