Blog

Zapisz się do newslettera!

Jeden klik, a jako pierwszy poznasz wartościowe treści!


👉 Wsparcie i aktywizacja seniorów
👉Pomysły na zajęcia terapeutyczne i aktywizacyjne
👉Projekty i przedsięwzięcia podnoszące jakość życia osób starszych
 

Depresja Seniora. Jak odróżnić depresję od chandry?

Każdy z nas ma czasem gorsze dni i nastrój, ale gdy taki stan się przeciąga warto znaleźć przyczynę obniżenia nastroju.


Depresja jest jedną z najczęstszych zaburzeń psychicznych. Dotyka ona więcej kobiet niż mężczyzn. Co ciekawe, depresję diagnozuje się najczęściej między 20. a 40. rokiem życia. Tylko u 10% osób po pięćdziesiątce zostaje zdiagnozowana. Czy rzeczywiście rzadziej dotyka osoby starsze czy  może niski wynik jest skutkiem bagatelizowania obniżenia nastroju przez seniorów?
 

Chandra czy depresja?


Smutek jest naturalną odpowiedzią na stresujące wydarzenie i na ogół przemija. Depresja jest natomiast stanem chorobowym, kiedy to przez większą cześć dnia odczuwamy spadek nastroju, przestajemy odczuwać radość z rzeczy, które zawsze nas cieszyły, szybciej męczymy się i czujemy wyraźnie spadek zainteresowań. Bardzo istotne są nasze relacje rodzinne i zawodowe, bo właśnie osoby z najbliższego otoczenia jako pierwsze dostrzegają zmiany w sposobie bycia chorego.
 

Tajemniczy gen


Wiele wskazuje ma to, że istotne jest podłoże genetyczne – badacze na całym świecie dowodzą, że depresja występuje częściej u osób, które wśród krewnych miały osoby chore. Funkcjonowanie mózgu w depresji jest zmienione, geny  mogą wpływać na  neuroprzekaźniki, które odpowiadają za regulację nastroju, emocji , snu  i codziennej aktywności  (np. serotoniny, noradrenaliny, dopaminy…). Do dziś nie wyjaśniono, jakie to geny mogą powodować chorobowe obniżenie nastroju, pewne jednak jest, w jakich okolicznościach depresja może się ujawnić. Jeśli osoba podatna genetycznie zostanie obciążona  czynnikami destrukcyjnymi, takimi jak poważna choroba, traumatyczne wydarzenie lub przewlekły stres, może u niej pojawić się depresja.
 

Objawy depresji:

 • Obniżenie nastroju przez większą część dnia,
 • Poczucie pustki, płaczliwość,
 • Męczliwość, utrata sił i witalności,
 • Utrata zainteresowań („nic mnie nie cieszy”),
 • Zmniejszenie aktywności (apatia),
 • Niska samoocena, nieuzasadnione poczucie winy,
 • Zaburzenia koncentracji, trudności  w podejmowaniu decyzji,
 • Kłopoty ze snem (bezsenność, nadmierna senność),
 • Nawracające myśli o śmierci lub samobójstwie,
 • Spowolnienie lub pobudzenie psychoruchowe,
 • Zmiana apetytu (zwiększenie lub zmniejszenie).

Kiedy do lekarza?

Okazuje się, że najczęściej osoby chore na depresję odwiedzają lekarza pierwszego kontaktu, gdy cierpią na bezsenność. Problemy ze snem, spłycenie snu, wybudzenia a także złe samopoczucie rano, stany lękowe i niesprecyzowane dolegliwości bólowe (ból głowy, brzucha) są podstawą, aby skonsultować się z lekarzem. Warto udać się do specjalisty także, kiedy najbliżsi mówią, że jesteśmy inni niż zwykle:, „przygaszeni”, „nieobecni”, małomówni, zaniedbujemy kontakty międzyludzkie. Bywa też, że osoba chora odczuwa wahania nastroju: czuje się nadzwyczaj szczęśliwa bez powodu, następnie niespodziewanie przychodzi okres „dołków”. Niepokój, wahania apetytu czy utrata wagi również są sygnałem ostrzegawczym.
 

Nie wstydź się depresji!

Pamiętajmy, że szczera rozmowa z lekarzem ułatwi diagnozę i dobór odpowiedniej formy leczenia. Nie ma powodów, aby zataić np. myśli samobójcze czy niechęć do życia. Istnieje wiele form leczenia depresji za pomocą środków farmakologicznych jak i różnego typu terapii. Trafna diagnoza i współpraca z lekarzem gwarantuje skuteczność leczenia.


Barbara Górnicka-Naszkiewicz

 


<< Wróć do poprzedniej strony

Popularne tagi

Sprawdź również

Terapia...
1 kwi 2023
Aktywność po...
24 mar 2023
„Skoro nie...
23 mar 2023
Rusza Akademia...
21 mar 2023
7 błędów w...
20 mar 2023Poznaj autorkę bloga

Dr Barbara Górnicka-Naszkiewicz, dziennikarka, autorka książek aktywizacyjnych dla seniorów, propagatorka rozwoju osobistego na emeryturze. Redaktor naczelna miesięcznika i bloga Super Senior oraz kobietapo60.pl. Stale współpracuje z wieloma mediami senioralnymi w Polsce jako specjalista silver content. Jest również inicjatorką wielu akcji społecznych o zasięgu lokalnym i ogólnopolskim, których celem jest dostrzeżenie i rozwijanie potencjału osób starszych, m.in. „Seniorzy z pasją”, „Podziel się książką z seniorem”, „Na zdrowie!”, „Hobby 50+”, „Aktywny Senior”, „Bezpiecznie i twórczo w Internecie”, „Kobiece historie mają moc”. Chętnie wspiera oraz opiniuje przedsięwzięcia kierowane do osób starszych i tworzone przez nich samych, nadając im patronat medialny oraz nagłaśniając działania senioralne na łamach polskich mediów.
 

Zobacz publikacje aktywizacyjne


łamigłówki dla seniorów


hobby seniora

mandala seniora


spostrzegawczość senior
 


Współpraca


domyseniora.plflexi.pl

podlaskisenior.pl


Senior Lux sklep seniorlux.pl

kobieta po 6060plus.pl
50ok.plkobieta50plus.pl 

Wszelkie prawa zastrzeżone 2023

Ta strona używa COOKIES. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.   akceptuje