Blog

Zapisz się do newslettera!

Jeden klik, a jako pierwszy poznasz wartościowe treści!


👉 Wsparcie i aktywizacja seniorów
👉Pomysły na zajęcia terapeutyczne i aktywizacyjne
👉Projekty i przedsięwzięcia podnoszące jakość życia osób starszych
 

Emerytura? A co dalej? Okiem Flexi.pl

Przechodząc na emeryturę, mamy jeszcze wiele lat przed sobą. Możemy ten czas wykorzystać na różne sposoby. Ważne, by spędzać go aktywnie. I do tego przekonujemy na Flexi.pl.
 
W Polsce jest coraz więcej emerytów. Z danych ZUS wynika, że w 2021 r. ZUS wypłacał emerytury dla 5,99 mln osób, a w rekordowym pod względem wypłat maju 2022 otrzymało je 6,049 mln osób. Długoterminowo liczba świadczeniobiorców będzie rosła z dwóch powodów: zmian demograficznych związanych z coraz dłuższym życiem oraz wieku emerytalnego obowiązującego w naszym kraju, który jest jednym z najniższych w Europie. Podobnie jak w Polsce, jest tylko w Austrii (65 lat mężczyźni i 60 lat kobiety). W większości krajów UE trzeba mieć ukończone 67 lat, niezależnie od płci.
 
Kiedy dobijemy do wieku emerytalnego, mamy do wyboru trzy opcje:
  1. Całkowite przejście na emeryturę. Niestety ten scenariusz dla wielu osób oznacza spadek poziomu życia – średnia emerytura w Polsce wynosi bowiem 2545 zł brutto, więc to relatywnie niewielkie środki na egzystencję.
  2. Przejście na emeryturę przy jednoczesnym pozostawaniu na rynku pracy. W ten sposób mamy dwa źródła dochodu.
  3. Pozostanie na rynku pracy i odroczenie emerytury. Jeśli odroczymy wypłatę świadczenia, to za jakiś czas dostaniemy ją w wyższej kwocie za sprawą waloryzacji i krótszej oczekiwanej długości życia, ale nadal nie będą to wielkie sumy.
 
60+ coraz częściej pozostaje na rynku pracy
 
Wielu emerytów, jeśli kondycja fizyczna im na to pozwala, wybiera opcję numer dwa, czyli emerytura + praca. Bo chociaż polski emeryt nie cierpi skrajnego niedostatku, ale bogaty też nie jest.
Ostatni raport GRAPE z 2022 roku, przygotowany we współpracy z Instytutem Myśli Liberalnej, łamie stereotyp o wielkiej biedzie seniorów, wykazując, że zasięg ubóstwa wśród emerytów samodzielnie gospodarujących oraz w rodzinach emeryckich jest niższy niż wśród osób pracujących. Nie oznacza to jednak braku trosk finansowych. Federacja Przedsiębiorców Polskich wskazuje, że według danych ZUS po waloryzacji przeprowadzonej w marcu 2021 r. aż 365 tys. osób pobierało świadczenie w kwocie niższej niż obowiązująca emerytura minimalna (wówczas 1250,88 zł brutto). To prawie 9% więcej niż w 2020 r. Nic zatem dziwnego, że emeryci chcą pracować. W ciągu ostatnich lat nastąpił w tym zakresie wzrost o 40%. Liczba pracujących emerytów w 2015 r. wynosiła 575,4 tys., a pod koniec 2021 r. pracowało 812,9 tys. emerytów. Średni wiek pracujących przedstawicieli Pokolenia Flexi wynosi 66,9 roku.
 
Praca to nie tylko większy budżet
 
Warto pamiętać o tym, że praca to nie tylko dobry sposób na zwiększenie budżetu, ale też na zachowanie dobrej formy psychicznej i fizycznej. Według badań brytyjskiego think tanku Institute of Economic Affairs (IEA), tuż po przejściu na emeryturę stan zdrowia, co prawda, na krótko się polepsza, ale później dochodzi do jego sporego pogorszenia i prócz innych schorzeń, o 40% wzrasta ryzyko depresji.
 
Oczywiście, decyzja o pracy na emeryturze lub rezygnacji z niej zawsze jest osobistym wyborem. Jednak nawet wówczas, gdy zarobek nie jest zbyt duży, to emocjonalne i zdrowotne korzyści z pracy w dojrzałym wieku mogą przeważyć nad skromnymi korzyściami finansowymi. Jakiej decyzji byśmy nie podjęli, ważna jest aktywność, niezależnie od tego, czy będzie to praca, hobby czy działalność społeczna, bo nadają życiu sens, przeciwdziałają społecznemu wykluczeniu i zapobiegają popadaniu w marazm.
 
Takie historie o aktywności i wyzwaniach
na emeryturze pokazujemy na Flexi.pl, manifestując, że wiek mentalny może pozostawać w opozycji do wieku metrykalnego. Za to idąc za pan brat z chęcią rozwoju, potrzebą świadomej egzystencji w społeczeństwie.
 
Jeśli chcesz opowiedzieć o tym, co nietuzinkowego robisz na swojej emeryturze, napisz do nas:
kontakt@flexi.pl w tytule podając dopisek: #Portrety Pasji.
 
Sam zmieniający się model aktywności osób z Pokolenia Flexi wpływa też na ofertę instytucji, podmiotów, popkultury, które tworzą przestrzeń i projekty adresujące potrzeby osób 60+. O nich również dowiesz się z Flexi.pl, z sekcji Aktywność 50+. Zapraszamy!
 
 
Autor tekstu:
 
Flexi.pl inspiruje aktywność w życiu zawodowym i prywatnym. To przestrzeń, którą twórcy pojęcia zdiagnozowali jako Pokolenie Flexi – osoby aktywne, zaangażowane, z entuzjazmem podchodzące do życia, a także zawodowo aktywne i poszukujące nowych rozwiązań. Na portalu można znaleźć: ogłoszenia o pracy dla osób z tej kategorii wiekowej, bazę doświadczonych specjalistów z możliwością publikacji swoich osiągnięć, do wykorzystania przez działy rekrutacji oraz wiadomości o różnych aktywnościach pozazawodowych, np. kulturalne, edukacyjne, wolontariaty. Przestrzeń predysponowana dla osób 50+ w ramach Flexi.pl to także ciekawe treści, materiały wideo, nagrania i wywiady, które pobudzają do aktywności. Flexi.pl chce przyczynić się także do budowania świadomości społecznej na temat postępujących zmian demograficznych i populacyjnych. I wskazuje na potencjał osób 50+, który należy zauważyć i wykorzystać, przecząc negatywnym stereotypom. To one powodują niejednokrotnie wykluczenie ze względu na wiek, zarówno na rynku pracy, jak i w przestrzeni publicznej.
 

 
 


<< Wróć do poprzedniej strony

Popularne tagi

Sprawdź również

Terapia...
1 kwi 2023
Aktywność po...
24 mar 2023
„Skoro nie...
23 mar 2023
Rusza Akademia...
21 mar 2023
7 błędów w...
20 mar 2023Poznaj autorkę bloga

Dr Barbara Górnicka-Naszkiewicz, dziennikarka, autorka książek aktywizacyjnych dla seniorów, propagatorka rozwoju osobistego na emeryturze. Redaktor naczelna miesięcznika i bloga Super Senior oraz kobietapo60.pl. Stale współpracuje z wieloma mediami senioralnymi w Polsce jako specjalista silver content. Jest również inicjatorką wielu akcji społecznych o zasięgu lokalnym i ogólnopolskim, których celem jest dostrzeżenie i rozwijanie potencjału osób starszych, m.in. „Seniorzy z pasją”, „Podziel się książką z seniorem”, „Na zdrowie!”, „Hobby 50+”, „Aktywny Senior”, „Bezpiecznie i twórczo w Internecie”, „Kobiece historie mają moc”. Chętnie wspiera oraz opiniuje przedsięwzięcia kierowane do osób starszych i tworzone przez nich samych, nadając im patronat medialny oraz nagłaśniając działania senioralne na łamach polskich mediów.
 

Zobacz publikacje aktywizacyjne


łamigłówki dla seniorów


hobby seniora

mandala seniora


spostrzegawczość senior
 


Współpraca


domyseniora.plflexi.pl

podlaskisenior.pl


Senior Lux sklep seniorlux.pl

kobieta po 6060plus.pl
50ok.plkobieta50plus.pl 

Wszelkie prawa zastrzeżone 2023

Ta strona używa COOKIES. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.   akceptuje