Wiele osób starszych ma problem z zagospodarowaniem sobie wolnego czasu. Emerytura jednak nie musi oznaczać bierności i ograniczenia do roli babci i dziadka.
Coraz bardziej wzrasta świadomość, że pielęgnowanie zainteresowań i rozwój pasji na emeryturze są bardzo istotne z punktu widzenia dobrostanu seniorów. Nie zawsze jednak przykładają do tego wagę sami emeryci. Raport „Jakość życia osób starszych w Polsce” przygotowany na podstawie badań GUS potwierdza, że niewiele osób korzysta z aktywnych form spędzania wolnego czasu. Dla porównania aż 93% seniorów codziennie ogląda telewizję i tylko połowa z nich spędza czas na świeżym powietrzu. Wciąż niewielki odsetek emerytów korzysta z lokalnej oferty kulturalnej, a pandemia ograniczyła również aktywności towarzyskie.
Biorąc pod uwagę te wszystkie czynniki, należy wykorzystać emeryturę jako czas dla siebie, bo zależność między aktywnością ludzi dojrzałych i starszych a ich poczuciem szczęścia jest bardzo duża. Osoby, które wykorzystują czas wolny w sposób twórczy wysoko oceniają swoje zadowolenie z życia.
– Realizacja zainteresowań i pasji, na które dotąd nie było w życiu czasu, cieszy seniorów – podkreśla Katarzyna Górnicka, dekorator, florysta, plastyk i terapeuta zajęciowy. – Szczególnie czynności manualne dają poczucie szczęścia i spełnienia, a wyciszenie i dobry nastrój poprawiają jakość życia – dodaje właścicielka WeseLOVEni.
Warto więc zagospodarować czas wyłącznie dla siebie i wrócić do pasji sprzed lat oraz korzystać z lokalnej oferty kulturalnej. Nic nie stoi też na przeszkodzie, aby rozwijać się w domu,korzystając z publikacji aktywizacyjnych Super Senior. Pielęgnacja kwiatów, makrama czy tworzenie dekoracji to czynności łatwe satysfakcjonujące. Pamiętajmy zatem, że nigdy nie jest za późno na życie z pasją, która ma realny wpływ na nasze samopoczucie, zdrowie oraz kondycję psychiczną.
Sprawdź również

Polowanie na...
3 sie 2022
Kolorowanki dla...
31 lip 2022
„Rynek i my...
28 lip 2022
Rodzinne...
27 lip 2022
„Wydadzą owoc...
25 lip 2022
Poznaj autorkę bloga
Dr Barbara Górnicka-Naszkiewicz, dziennikarka, autorka książek aktywizacyjnych dla seniorów, propagatorka rozwoju osobistego na emeryturze. Redaktor naczelna miesięcznika i bloga Super Senior oraz kobietapo60.pl. Stale współpracuje z wieloma mediami senioralnymi w Polsce jako specjalista silver content. Jest również inicjatorką wielu akcji społecznych o zasięgu lokalnym i ogólnopolskim, których celem jest dostrzeżenie i rozwijanie potencjału osób starszych, m.in. „Seniorzy z pasją”, „Podziel się książką z seniorem”, „Na zdrowie!”, „Hobby 50+”, „Aktywny Senior”, „Bezpiecznie i twórczo w Internecie”, „Kobiece historie mają moc”. Chętnie wspiera oraz opiniuje przedsięwzięcia kierowane do osób starszych i tworzone przez nich samych, nadając im patronat medialny oraz nagłaśniając działania senioralne na łamach polskich mediów.Zobacz publikacje aktywizacyjne




Współpraca





