Blog

Zapisz się do newslettera!

Jeden klik, a jako pierwszy poznasz wartościowe treści!


👉 Wsparcie i aktywizacja seniorów
👉Pomysły na zajęcia terapeutyczne i aktywizacyjne
👉Projekty i przedsięwzięcia podnoszące jakość życia osób starszych
 

Hobby na emeryturze? Koniecznie!

Wiele osób starszych ma problem z zagospodarowaniem sobie wolnego czasu. Emerytura jednak nie musi oznaczać bierności i ograniczenia do roli babci i dziadka.
 

Coraz bardziej wzrasta świadomość, że pielęgnowanie zainteresowań i rozwój pasji na emeryturze są bardzo istotne z punktu widzenia dobrostanu seniorów.  Nie zawsze jednak przykładają do tego wagę sami emeryci. Raport
„Jakość życia osób starszych w Polsce” przygotowany na podstawie badań GUS potwierdza, że niewiele osób korzysta z aktywnych form spędzania wolnego czasu. Dla porównania aż 93% seniorów codziennie ogląda telewizję i tylko połowa z nich spędza czas na świeżym powietrzu. Wciąż niewielki odsetek emerytów korzysta z lokalnej oferty kulturalnej, a pandemia ograniczyła również aktywności towarzyskie.

Biorąc pod uwagę te wszystkie czynniki, należy wykorzystać emeryturę jako czas dla siebie, bo zależność między aktywnością ludzi dojrzałych i starszych a ich poczuciem szczęścia jest bardzo duża. Osoby, które wykorzystują czas wolny w sposób twórczy wysoko oceniają swoje zadowolenie z życia.


– Realizacja zainteresowań i pasji, na które dotąd nie było w życiu czasu, cieszy seniorów – podkreśla Katarzyna Górnicka, dekorator, florysta, plastyk i terapeuta zajęciowy. – Szczególnie czynności manualne dają poczucie szczęścia i spełnienia, a wyciszenie i dobry nastrój poprawiają jakość życia – dodaje właścicielka WeseLOVEni. 


Warto więc zagospodarować czas wyłącznie dla siebie i wrócić do pasji sprzed lat oraz korzystać z lokalnej oferty kulturalnej. Nic nie stoi też na przeszkodzie, aby rozwijać się w domu,korzystając z publikacji aktywizacyjnych Super Senior. Pielęgnacja kwiatów, makrama czy tworzenie dekoracji to czynności łatwe satysfakcjonujące. Pamiętajmy zatem, że nigdy nie jest za późno na życie z pasją, która ma realny wpływ na nasze samopoczucie, zdrowie oraz kondycję psychiczną.


 


<< Wróć do poprzedniej strony

Popularne tagi

Sprawdź również

Startuje...
1 gru 2022
Dzień Seniora...
27 lis 2022
Część kobiet...
24 lis 2022
Mała rzecz, a...
24 lis 2022
„Jesteśmy...
17 lis 2022Poznaj autorkę bloga

Dr Barbara Górnicka-Naszkiewicz, dziennikarka, autorka książek aktywizacyjnych dla seniorów, propagatorka rozwoju osobistego na emeryturze. Redaktor naczelna miesięcznika i bloga Super Senior oraz kobietapo60.pl. Stale współpracuje z wieloma mediami senioralnymi w Polsce jako specjalista silver content. Jest również inicjatorką wielu akcji społecznych o zasięgu lokalnym i ogólnopolskim, których celem jest dostrzeżenie i rozwijanie potencjału osób starszych, m.in. „Seniorzy z pasją”, „Podziel się książką z seniorem”, „Na zdrowie!”, „Hobby 50+”, „Aktywny Senior”, „Bezpiecznie i twórczo w Internecie”, „Kobiece historie mają moc”. Chętnie wspiera oraz opiniuje przedsięwzięcia kierowane do osób starszych i tworzone przez nich samych, nadając im patronat medialny oraz nagłaśniając działania senioralne na łamach polskich mediów.
 

Zobacz publikacje aktywizacyjne


łamigłówki dla seniorów


hobby seniora

mandala seniora


spostrzegawczość senior
 


Współpraca


domyseniora.plflexi.pl

podlaskisenior.pl


Senior Lux sklep seniorlux.pl

kobieta po 6060plus.pl
50ok.plkobieta50plus.pl 

Wszelkie prawa zastrzeżone 2022

Ta strona używa COOKIES. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.   akceptuje