Blog

Zapisz się do newslettera!

Jeden klik, a jako pierwszy poznasz wartościowe treści!


👉 Wsparcie i aktywizacja seniorów
👉Pomysły na zajęcia terapeutyczne i aktywizacyjne
👉Projekty i przedsięwzięcia podnoszące jakość życia osób starszych
 

Jak ćwiczyć pamięć? 5 pomysłów na przyjemny trening umysłu

Z wiekiem sprawność umysłu i koncentracja ulegają osłabieniu. Problemy z pamięcią dotyczą przede wszystkim osób starszych. Można jednak – i trzeba – tym procesom skutecznie przeciwdziałać. Jeśli chcesz się dowiedzieć jak ćwiczyć pamięć, wypróbuj nasze 5 sposobów w praktyce. Koniecznie przeczytaj do końca, bo na dole czeka na Ciebie niespodzianka - gotowy materiał do ćwiczeń!

 

Czym jest pamięć?

Dotychczas opublikowano wiele badań nad ludzką pamięcią. Ogólnie ujmując pamięć to zdolność przechowywania i przetwarzania informacji. Dzięki sprawności mózgu potrafimy odtworzyć i przywołać wydarzenia sprzed kilkudziesięciu lat, przypominać sobie twarze, rzeczy, piosenki. Dobra pamięć jest również niezbędna w czynnościach dnia codziennego. Wiele osób zaczyna ją jednak doceniać, kiedy daje się we znaki. Najczęściej osoby po 60. roku życia zastanawiają się jak ćwiczyć pamięć. Z pomocą przychodzą nasze proste wskazówki, o których przeczytasz w tym artykule.

 

Dlaczego warto ćwiczyć pamięć?

Trening umysłu daje szereg korzyści, które są nie do przecenienia. Oto najważniejsze z nich:
 • zwiększenie istoty szarej w mózgu (zwanej potocznie szarymi komórkami),
 • lepsze ukrwienie mózgu,
 • szybsza i efektywniejsza komunikacja neuronów,
 • usprawnienie pamięci krótkotrwałej,
 • zmniejszeni ryzyka demencji,
 • zwiększenie podzielności uwagi i koncentracji,
 • spowolnienie procesu starzenia się mózgu.

Sposoby na przyjemny trening umysłu

Ćwiczenie pamięci wcale nie musi być nudne. Co więcej, może być przyjemne i stanowić rozrywkę. Nie chodzi przecież o to, aby zapamiętywać stosy encyklopedii, ale trenować umysł w sposób naturalny i dostosowany do wieku, zainteresowań oraz możliwości. Pomocne są w tym inspiracje codziennością.


Opowiadaj dowcipy

Przypomnij sobie stare, dobre kawały i podziel się z nimi ze znajomymi. Wysłuchaj dowcipów kolegów i koleżanek i spróbuj je zapamiętać. Taka prosta czynność łączy przyjemne z pożytecznym – nie dość, że polepszy pamięć, to jeszcze zacieśni więzi międzyludzkie i dodatkowo będzie dobrym treningiem mózgu.


Rozwiązuj krzyżówki i łamigłówki

Zamiast siedzieć przed telewizorem, przerzuć się na rozwiązywanie zadań takich jak: krzyżówki, łamigłówki, sudoku, memory. Nawet pozornie banalna czynność wykonywana regularnie jest w stanie przyczynić się do poprawy ukrwienia naszego mózgu i jego pożądanej stymulacji.


Nie rób listy zakupów

Z czasem nasza pamięć po prostu się rozleniwia. Przy kolejnych zakupach postaraj się zapamiętać produkty, które należy kupić. Możesz też zrobić listę zakupów, ale zostaw ją w domu. Po powrocie przekonasz się, w jakim stopniu Twoja pamięć jest jeszcze sprawna.
 

Ruszaj się

Aktywność fizyczna dostarcza dużą dawkę tlenu do mózgu, a to pobudza komórki do działania. Nie rezygnuj więc ze spacerów czy biegania, a w deszczowe dni ćwicz na macie. Dobrze jest również zaplanować trening każdego poranka, co doskonale pobudzi, ale też doda energii do działania.
 

Naucz się czegoś nowego

Warto na emeryturze znaleźć sobie nową pasję albo postawić sobie jakieś wyzwanie. Może spróbujesz nauczyć się języka angielskiego? Poznawanie nowych słówek, powtarzanie ich i zapamiętywanie to zastrzyk energii dla mózgu, a również mnóstwo satysfakcji.
 

Jak ćwiczyć pamięć?

Najważniejsza jest regularność ćwiczeń. Nawet 15 minut dziennie to dla umysłu bardzo dobra stymulacja. Warto więc zaopatrzyć się w gotowe materiały do ćwiczeń. Z pomocą przyjdzie tu publikacja Relaks z głową. Rozrywka i trening umysłu dla seniorów. Książka powstała z myślą o aktywizacji umysłu w sposób ciekawy i atrakcyjny. Zawiera ponad 40 interesujących łamigłówek, zagadek logicznych i językowych oraz ciekawostek. A wszystko to okraszone dobrym humorem! Znajdziesz w niej również łamańce językowe, labirynty i dopasowywanki. Na końcu dołączany  jest tangram, który służy również stymulacji wzrokowej.

Przygotowując publikację z myślą o Seniorach zadbaliśmy m.in. o różnego rodzaju zadania usprawniające umysł, ćwiczące spostrzegawczość oraz koordynację ręka-oko, umiejętności tak ważne dla osób z tej grupy wiekowej. Wszystko po to, abyś mógł relaksować się z głową i czerpał z tego jak najwięcej radości!

Relaks z głową Super Senior trening umysłu


Co wyróżnia tę publikację na tle innych wydawnictw tego typu:

 • nie jest to książka do czytania, ale w 100% materiał ćwiczeniowy,
 • opracowana przez terapeutę zajęciowego w konsultacji z seniorami,
 • dostosowana merytorycznie i technicznie do możliwości i potrzeb ludzi starszych (duża czcionka, ciekawe ćwiczenia, łatwy język, poręczny format B5),
 • zawiera nie tylko łamigłówki, ale różnorodne typy ćwiczeń: matematyczne, logiczne, językowe, wspierające koordynację ręka-oko, spostrzegawczość,
 • obok ćwiczeń znajdują się ciekawostki i dowcipy, aby praca z książką dostarczała także rozrywki i pozwalała na rozwój osobisty.
 Relaks z głową trening umysłu Super Senior

Jak i gdzie ją kupić? Kliknij w obrazek.


Podsumowanie

Ludzki umysł, tak jak całe ciało ulega procesom starzenia, ale możemy skutecznie ten proces spowolnić. Po przejściu na emeryturę – na skutek braku podejmowania aktywności i wyzwań – mózg rozleniwia się, dlatego należy ciągle dbać o jego stymulację.  Rozwiązywanie krzyżówek, opowiadanie dowcipów czy korzystanie z gotowych publikacji przeznaczonych do tego – to tylko niektóre z pomysłów na to jak ćwiczyć pamięć. Nie należy również zapominać o ruchu na świeżym powietrzu i pozytywnym nastawieniu do życia.

Dziękuję, że przczytałeś do końca. Poniżej obiecany prezent - gotowy materiał do druku z publikacji Relaks z głową. Rozrywka i trening umysłu dla seniorów. Pobierz i wydrukuj dla siebie oraz bliskich!
Relaks z głową trening pamięci

Relaks z głową trening umysłuRelaks z Głową Super senior trening pamięci


<< Wróć do poprzedniej strony

Popularne tagi

Sprawdź również

Startuje...
1 gru 2022
Dzień Seniora...
27 lis 2022
Część kobiet...
24 lis 2022
Mała rzecz, a...
24 lis 2022
„Jesteśmy...
17 lis 2022Poznaj autorkę bloga

Dr Barbara Górnicka-Naszkiewicz, dziennikarka, autorka książek aktywizacyjnych dla seniorów, propagatorka rozwoju osobistego na emeryturze. Redaktor naczelna miesięcznika i bloga Super Senior oraz kobietapo60.pl. Stale współpracuje z wieloma mediami senioralnymi w Polsce jako specjalista silver content. Jest również inicjatorką wielu akcji społecznych o zasięgu lokalnym i ogólnopolskim, których celem jest dostrzeżenie i rozwijanie potencjału osób starszych, m.in. „Seniorzy z pasją”, „Podziel się książką z seniorem”, „Na zdrowie!”, „Hobby 50+”, „Aktywny Senior”, „Bezpiecznie i twórczo w Internecie”, „Kobiece historie mają moc”. Chętnie wspiera oraz opiniuje przedsięwzięcia kierowane do osób starszych i tworzone przez nich samych, nadając im patronat medialny oraz nagłaśniając działania senioralne na łamach polskich mediów.
 

Zobacz publikacje aktywizacyjne


łamigłówki dla seniorów


hobby seniora

mandala seniora


spostrzegawczość senior
 


Współpraca


domyseniora.plflexi.pl

podlaskisenior.pl


Senior Lux sklep seniorlux.pl

kobieta po 6060plus.pl
50ok.plkobieta50plus.pl 

Wszelkie prawa zastrzeżone 2022

Ta strona używa COOKIES. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.   akceptuje