Blog

Zapisz się do newslettera!

Jeden klik, a jako pierwszy poznasz wartościowe treści!


👉 Wsparcie i aktywizacja seniorów
👉Pomysły na zajęcia terapeutyczne i aktywizacyjne
👉Projekty i przedsięwzięcia podnoszące jakość życia osób starszych
 

Jak ćwiczyć spostrzegawczość? 5 sprawdzonych sposobów do wypróbowania od zaraz!

Wraz z wiekiem nasza spostrzegawczość zmniejsza się. Kluczową rolę w tym procesie odgrywają nasze codzienne nawyki. Często po przejściu na emeryturę nasza aktywność umysłowa nie jest już taka jak w miejscu pracy. Nasz mózg najzwyczajniej się wtedy rozleniwia, a brak bodźców, zadań i wyzwań intelektualnych sprawia, że nasza percepcja obniża się. Jak temu zaradzić? Zdradzamy kilka sposobów!

 

Czym jest spostrzegawczość?

Spostrzegawczość to nie tylko zdolność dostrzegania szczegółów, ale przede wszystkim umiejętność zaangażowanej obserwacji i świadomość rozgraniczania  ważnych informacji i nieistotnych. Skupienie uwagi, koncentracja, koordynacja ręka-oko i trening umysłu to kluczowe zagadnienia towarzyszące spostrzegawczości. Istnieje zależność między zdolnością zapamiętywania a umiejętnością szybkiego spostrzegania. To właśnie dlatego ćwiczenie tych kompetencji jest szczególnie polecane osobom starszym. Sprawność zmysłów, mózgu i naszego ciała decyduje w głównej mierze o naszym dobrostanie.

Jak ćwiczyć spostrzegawczość – oto nasze sprawdzone sposoby:
 
  • Obserwacja codzienności
Każdego dnia spotykamy wielu ludzi i różne sytuacje. Spróbujmy spojrzeć na nie nieco uważniej, dostrzec detale, które wcześniej wydawały nam się nieistotne. Prawda, że życie nabierze innego charakteru?
 
  • Wyciszenie i skupienie
Wiele czynności robimy automatycznie, bezwiednie. Rutynowo parzymy herbatę, wkładamy bibeloty na półkę, przygotowujemy posiłki. Często podyktowane jest to pośpiechem, więc raz na jakiś czas spróbujmy zwolnić, wyciszyć się i maksymalnie skupić na codziennych czynnościach. Zobaczymy wtedy o wiele więcej niż się spodziewamy.
 
  • Szukanie różnic i podobieństw w naszym otoczeniu
Nie ma dwóch podobnych rzeczy, a dostrzeganie różnic może być dużym wyzwaniem, gdy w pośpiechu patrzymy na świat. Spróbujmy ćwiczyć spostrzegawczość porównując do siebie rzeczy nam bliskie, ale też bliskie osoby. Co je różni? A co łączy? Może przypadkiem odkryjecie coś zaskakującego i nieoczywistego?!
 
  • Gry, planszówki, zabawy z wnukami
Dzieci od najmłodszych lat trenują mózg, percepcję wzrokową, koordynację ręka-oko, by nabyć kompetencje do skutecznego uczenia się w szkole. Z pewnością wśród gier na półce wnuczka jest coś, co pobudzi waszą spostrzegawczość i przyniesie także korzyści dla Waszej relacji. A może dacie namówić się wnuczkowi na grę na komputerze lub smartfonie? Nie bójcie się nowych technologii.
 
  • Treningi umysłu i spostrzegawczości
Taki trening najlepiej robić na gotowych materiałach ćwiczeniowych, których autorzy przygotowali zróżnicowany zestaw ćwiczeń odpowiedni do możliwości i potrzeb. Łączenie elementów, znajdowanie różnic, szukanie par, powtarzanie sekwencji kolorów czy znaków – to tylko niektóre z propozycji, jakie ćwiczą spostrzegawczość, ale także koordynację ręka-oko. Warto zaopatrzyć się w takie materiały. Przykładową książkę do treningu spostrzegawczości możesz zobaczyć tutaj.
 
Dlaczego trening spostrzegawczości jest tak ważny dla Seniorów?
 
Trening spostrzegawczości jest szczególnie ważny dla osób starszych, ponieważ brakuje im wyzwań intelektualnych. Brak dbałości o taki trening może powodować deficyty procesów poznawczych, a w efekcie nawet prowadzić do demencji. Warto więc poświęcić trochę czasu na rozrywkę intelektualną, bo przynosi ona szereg korzyści. Regularne ćwiczenia spowalniają proces starzenia się mózgu, a nawet odwracają zmiany, które już zaszły!
 
Gotowe materiały do treningu spostrzegawczości dedykowane seniorom

Na rynku wydawniczym jest wiele publikacji poświęconych treningom umysłu i spostrzegawczości. Dlaczego warto wybrać akurat te przeznaczone dla seniorów? Najczęściej są one po prostu przygotowane pod względem technicznym: większa czcionka, prostsza grafika, która nie rozprasza, wyraźnie kontury, aby mogły korzystać także osoby z ograniczeniami zdrowotnymi i problemami ze wzrokiem. Ale książki dla seniorów to także dostosowany poziom trudności, by każdy mógł osiągnąć mały sukces. A to duży motywator do pracy i sposób na poprawę nastroju i samooceny.

Senior ćwiczy bystre oko

Senior ćwiczy bystre oko Super Senior

To publikacja zawierająca 100% materiału aktywizacyjnego z linii Super Senior. Została ona opracowana przez terapeutę zajęciowego w konsultacji z seniorami. Jest dostosowana merytorycznie i technicznie do możliwości i potrzeb ludzi starszych (duża czcionka, ciekawe ćwiczenia, łatwy język, łatwe instrukcje, poręczny format B5). Zawiera prawie 40 zadań wpierających spostrzegawczość i koordynację ręka-oko. Książka „Senior ćwiczy bystre oko” szczególnie polecana jest do pracy międzypokoleniowej, ale śmiało można z niej korzystać też samodzielnie. To gotowy materiał ćwiczeniowy i ciekawy pomysł na spędzenie wolnego czasu w domu. Dzięki niej każdy senior będzie mógł utrzymać sprawności ręki i miał wsparcie terapeutyczne i możliwość podniesienia jakości życia na emeryturze.
BGN


<< Wróć do poprzedniej strony

Popularne tagi

Sprawdź również

Terapia...
1 kwi 2023
Aktywność po...
24 mar 2023
„Skoro nie...
23 mar 2023
Rusza Akademia...
21 mar 2023
7 błędów w...
20 mar 2023Poznaj autorkę bloga

Dr Barbara Górnicka-Naszkiewicz, dziennikarka, autorka książek aktywizacyjnych dla seniorów, propagatorka rozwoju osobistego na emeryturze. Redaktor naczelna miesięcznika i bloga Super Senior oraz kobietapo60.pl. Stale współpracuje z wieloma mediami senioralnymi w Polsce jako specjalista silver content. Jest również inicjatorką wielu akcji społecznych o zasięgu lokalnym i ogólnopolskim, których celem jest dostrzeżenie i rozwijanie potencjału osób starszych, m.in. „Seniorzy z pasją”, „Podziel się książką z seniorem”, „Na zdrowie!”, „Hobby 50+”, „Aktywny Senior”, „Bezpiecznie i twórczo w Internecie”, „Kobiece historie mają moc”. Chętnie wspiera oraz opiniuje przedsięwzięcia kierowane do osób starszych i tworzone przez nich samych, nadając im patronat medialny oraz nagłaśniając działania senioralne na łamach polskich mediów.
 

Zobacz publikacje aktywizacyjne


łamigłówki dla seniorów


hobby seniora

mandala seniora


spostrzegawczość senior
 


Współpraca


domyseniora.plflexi.pl

podlaskisenior.pl


Senior Lux sklep seniorlux.pl

kobieta po 6060plus.pl
50ok.plkobieta50plus.pl 

Wszelkie prawa zastrzeżone 2023

Ta strona używa COOKIES. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.   akceptuje