Wraz z wiekiem nasza spostrzegawczość zmniejsza się. Kluczową rolę w tym procesie odgrywają nasze codzienne nawyki. Często po przejściu na emeryturę nasza aktywność umysłowa nie jest już taka jak w miejscu pracy. Nasz mózg najzwyczajniej się wtedy rozleniwia, a brak bodźców, zadań i wyzwań intelektualnych sprawia, że nasza percepcja obniża się. Jak temu zaradzić? Zdradzamy kilka sposobów!
Czym jest spostrzegawczość?
Spostrzegawczość to nie tylko zdolność dostrzegania szczegółów, ale przede wszystkim umiejętność zaangażowanej obserwacji i świadomość rozgraniczania ważnych informacji i nieistotnych. Skupienie uwagi, koncentracja, koordynacja ręka-oko i trening umysłu to kluczowe zagadnienia towarzyszące spostrzegawczości. Istnieje zależność między zdolnością zapamiętywania a umiejętnością szybkiego spostrzegania. To właśnie dlatego ćwiczenie tych kompetencji jest szczególnie polecane osobom starszym. Sprawność zmysłów, mózgu i naszego ciała decyduje w głównej mierze o naszym dobrostanie.
Jak ćwiczyć spostrzegawczość – oto nasze sprawdzone sposoby:
- Obserwacja codzienności
- Wyciszenie i skupienie
- Szukanie różnic i podobieństw w naszym otoczeniu
- Gry, planszówki, zabawy z wnukami
- Treningi umysłu i spostrzegawczości
Dlaczego trening spostrzegawczości jest tak ważny dla Seniorów?
Trening spostrzegawczości jest szczególnie ważny dla osób starszych, ponieważ brakuje im wyzwań intelektualnych. Brak dbałości o taki trening może powodować deficyty procesów poznawczych, a w efekcie nawet prowadzić do demencji. Warto więc poświęcić trochę czasu na rozrywkę intelektualną, bo przynosi ona szereg korzyści. Regularne ćwiczenia spowalniają proces starzenia się mózgu, a nawet odwracają zmiany, które już zaszły!
Gotowe materiały do treningu spostrzegawczości dedykowane seniorom
Na rynku wydawniczym jest wiele publikacji poświęconych treningom umysłu i spostrzegawczości. Dlaczego warto wybrać akurat te przeznaczone dla seniorów? Najczęściej są one po prostu przygotowane pod względem technicznym: większa czcionka, prostsza grafika, która nie rozprasza, wyraźnie kontury, aby mogły korzystać także osoby z ograniczeniami zdrowotnymi i problemami ze wzrokiem. Ale książki dla seniorów to także dostosowany poziom trudności, by każdy mógł osiągnąć mały sukces. A to duży motywator do pracy i sposób na poprawę nastroju i samooceny.
Senior ćwiczy bystre oko

To publikacja zawierająca 100% materiału aktywizacyjnego z linii Super Senior. Została ona opracowana przez terapeutę zajęciowego w konsultacji z seniorami. Jest dostosowana merytorycznie i technicznie do możliwości i potrzeb ludzi starszych (duża czcionka, ciekawe ćwiczenia, łatwy język, łatwe instrukcje, poręczny format B5). Zawiera prawie 40 zadań wpierających spostrzegawczość i koordynację ręka-oko. Książka „Senior ćwiczy bystre oko” szczególnie polecana jest do pracy międzypokoleniowej, ale śmiało można z niej korzystać też samodzielnie. To gotowy materiał ćwiczeniowy i ciekawy pomysł na spędzenie wolnego czasu w domu. Dzięki niej każdy senior będzie mógł utrzymać sprawności ręki i miał wsparcie terapeutyczne i możliwość podniesienia jakości życia na emeryturze.
BGN