Blog

Jak rozmawiać z seniorem o wojnie, by łagodzić lęki? 7 ważnych zasad

Wojna w Ukrainie to trudny temat, od którego nie da się uciec. Napięta sytuacja u naszych wschodnich sąsiadów wywołuje wewnętrzny niepokój. Dramatyczne doniesienia medialne szczególnie niekorzystnie wpływają na samopoczucie i zdrowie osób starszych. Warto zatem umiejętnie podjąć z seniorem ten temat, by złagodzić wewnętrzny lęk. Jak to zrobić? O tym w artykule.
 
Coraz więcej psychologów zwraca uwagę na konieczność przeprowadzenia rozmowy z dziećmi na temat wojny. Warto jednak zauważyć, że nie tylko dzieci odczuwają negatywne emocje, z którymi nie potrafią sobie radzić. Napięta sytuacja niekorzystnie wpływa na nas wszystkich, a na osoby starsze szczególnie. Seniorzy niejednokrotnie nerwowo przeglądają programy informacyjne na różnych kanałach, a natłok relacji z wydarzeń odbija się na ich zdrowiu. Drastyczność obrazów i dynamika zdarzeń powodują trudności z zasypianiem, a nawet prowadzą do uogólnionego lęku. Brak kontroli nad tą „bombą informacyjną” może też powodować poczucie bezradności i apatię. Należy więc robić wszystko, by pomóc seniorom oswoić się z sytuacją i zachować równowagę psychiczną. Oto 6 najważniejszych zasad, którymi warto się kierować.


Obserwuj zachowanie seniora

Kumulowanie negatywnych emocji szybko odbija się na samopoczuciu seniora. Może się on zachowywać apatycznie, nerwowo lub bardziej aktywnie. Każdy senior inaczej reaguje na sytuacje stresowe, zależne od charakteru i stanu zdrowia. Na osoby starsze bardzo destrukcyjnie wpływa zła jakość snu i tłumienie w sobie naturalnej potrzeby rozmowy z drugim człowiekiem na niepokojące je tematy. Obserwuj zatem podopiecznego, pytaj co jest przyczyną zmiany zachowania. Rób to jednak delikatnie i z wyczuciem. Jeśli po prostu senior nie chce podejmować tego tematu, uszanuj to i nie naciskaj, ale zapewnij otwartość do rozmowy, kiedy będzie taka potrzeba.


Mów o wojnie spokojnie i rzeczowo

Nie udawaj, że temat nie istnieje. Nie mów jednak, że jest niebezpiecznie. Nie stresuj i nie strasz niepotrzebnie seniora. Jeśli chcesz, aby zachował spokój, sam musisz opanować własne emocje. Niepokój, napięcie, stres, rozdrażnienie bardzo łatwo „przenoszą się” na wszystkich domowników. Spróbuj zatem podczas rozmowy trzymać się faktów, unikać drastycznych opisów sytuacji, a już na pewno nie rozwijaj pesymistycznej narracji w obecności seniora. Nie chodzi tu o zakłamywanie rzeczywistości, ale o sposób rozmowy, który nie będzie powodował jeszcze większego niepokoju. Nie pokazuj swoich obaw, nie panikuj, bo w ten sposób podsycasz lęk.


Zapewnij poczucie bezpieczeństwa

Lęk o przyszłość nie może zaburzać tego, co jest tu i teraz. Zapewnij seniorowi poczucie bezpieczeństwa, dbając o jego codzienne, zwyczajne potrzeby. Pamiętaj o komforcie snu, ciekawej formie relaksu i jego ulubionych rytuałach. Wspólnie spędźcie czas na różnego typu aktywnościach. Rozmawiajcie na tematy neutralne, rodzinne. Właśnie teraz warto wrócić do pozytywnych wspomnień sprzed lat, by odwrócić uwagę od niepewnej sytuacji. Pielęgnuj relacje międzypokoleniowe – spotkanie na wspólnej zabawie z wnukami skutecznie odciągnie seniora od natłoku myśli i uogólnionego lęku.


Pomóż kontrolować emocje

Strach czy bezradność są czymś naturalnym i każdy z nas powinien znaleźć sposób na rozładowanie trudnych emocji. Warto wówczas uciec w to, co sprawia seniorom przyjemność. Zachęcaj osoby starsze do aktywności fizycznej, spotkań i korzystania z lokalnej oferty kulturalnej. Spacer z kijkami, gra w szachy czy wyjście na koncert plenerowy to tylko niektóre z propozycji, które zniwelują wysoki poziom tłumionego stresu i lęku. Pokaż, że kontrola emocji jest bardzo ważna i warto cieszyć się z każdego dnia.


Dozuj informacje z zewnątrz

Niejednokrotnie seniorzy sami „nakręcają” spiralę strachu. Opowiadają sobie drastyczne historie, jakie oglądali w telewizji. Stacje telewizyjne prześcigają się w sensacyjności wydarzeń i tworzą narrację dla ludzi o „mocnych nerwach”. Zwróć uwagę, aby senior nie oglądał scen wojny wielokrotnie w ciągu dnia na różnych stacjach. Nie pozwól, aby agresja inwazji była oglądana przez osoby z różnego typu schorzeniami układu krążenia, nerwicami, zaburzeniami lękowymi, nadciśnieniem czy depresją. Zabroń oglądania takich treści przed snem! Zamiast tego zaproponuj coś wyciszającego – czytanie książek, prace manualne, szydełkowanie lub kolorowanki.


Przestrzegaj przed dezinformacją

Dezinformacja karmi się naszymi lękami, dlatego w sieci pojawia się coraz więcej fake newsów. Nikt nie jest odporny na fałszywe informacje w sieci i bardzo łatwo seniorzy dają się na nie „nabrać”, a nierzadko sami jeszcze podają niesprawdzone informacje dalej i w ten sposób jeszcze szybciej się one rozprzestrzeniają. Wytłumacz seniorowi czym jest fake news, pomóż mu rozróżnić treści propagandowe od tych rzetelnych. Podkreślaj, że szokujące materiały przyciągające naszą uwagę nie zawsze są zgodne z prawdą, zatem jeśli nie znamy ich źródeł, zawsze zachowajmy ostrożność. Nie podajmy ich dalej, bądźmy czujni. Przestrzegajmy także przed klikaniem w nieznane linki. 


Zaangażuj seniora do pomocy

Pomoc innym jest naturalnym mechanizmem obronnym człowieka przed negatywnymi emocjami, ponieważ daje poczucie sprawczości. Kiedy obniżysz poczucie bezradności i zaangażujesz w pomoc, szybko zamienisz złe emocje na pozytywne, a to da poczucie kontroli sytuacji. Zbiórka żywości, ubrań czy medykamentów może pomóc seniorowi poczuć, że ma wpływ na to, co się dzieje i sprawić, że poczuje się potrzebny. Nie ma bowiem nic gorszego niż poczucie braku sensu i beznadziei.
 

Podsumowanie

Choć wojna nie jest łatwym tematem, nie możemy go unikać. Aby chronić seniorów przed uogólnionym lękiem, należy umiejętnie podjąć z nim ten temat – bez podsycania strachu, opierając się na faktach. Warto zadbać o to, aby osoba starsza mogła zachować równowagę psychiczną w tym trudnym czasie. Spokojny sen, relaks, stałe rytuały i rozrywka będą odskocznią od codzienności. Jeśli senior zechce i ma taką możliwość – zaangażuj go do pomocy.
 


<< Wróć do poprzedniej strony

Sprawdź również

Polowanie na...
3 sie 2022
Kolorowanki dla...
31 lip 2022
„Rynek i my...
28 lip 2022
Rodzinne...
27 lip 2022
„Wydadzą owoc...
25 lip 2022Poznaj autorkę bloga

Dr Barbara Górnicka-Naszkiewicz, dziennikarka, autorka książek aktywizacyjnych dla seniorów, propagatorka rozwoju osobistego na emeryturze. Redaktor naczelna miesięcznika i bloga Super Senior oraz kobietapo60.pl. Stale współpracuje z wieloma mediami senioralnymi w Polsce jako specjalista silver content. Jest również inicjatorką wielu akcji społecznych o zasięgu lokalnym i ogólnopolskim, których celem jest dostrzeżenie i rozwijanie potencjału osób starszych, m.in. „Seniorzy z pasją”, „Podziel się książką z seniorem”, „Na zdrowie!”, „Hobby 50+”, „Aktywny Senior”, „Bezpiecznie i twórczo w Internecie”, „Kobiece historie mają moc”. Chętnie wspiera oraz opiniuje przedsięwzięcia kierowane do osób starszych i tworzone przez nich samych, nadając im patronat medialny oraz nagłaśniając działania senioralne na łamach polskich mediów.
 

Zobacz publikacje aktywizacyjne


łamigłówki dla seniorów


hobby seniora

mandala seniora


spostrzegawczość senior
 


Współpracakobieta po 60


podlaskisenior.pl


flexi.pl60plus.pl
50ok.plkobieta50plus.pl 

Wszelkie prawa zastrzeżone 2022

Ta strona używa COOKIES. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.   akceptuje