Już niebawem Dzień Babci i Dziadka. Jeśli chcesz podarować najbliższym coś wyjątkowego na tę okazję, koniecznie przeczytaj artykuł! Dowiesz się jak sprawić swoim najbliższym radość i znacznie więcej...
Każdy senior w wielkim oczekiwaniem czeka na ten wyjątkowy dzień. Przyjazd wnuków i czułe uściski to coś, co lubią osoby starsze. Już nasza obecność, pamięć i życzenia są dla nich dużą wartością. Co zatem najlepiej sprawdzi się jako prezent?
Dla jednych standardem są ciepłe kapcie, skarpety, szaliki… Inni wybierają na Dzień Babci i Dziadka bardziej praktyczne prezenty. Sporo osób przywozi ze sobą też czekoladki i bombonierki, które nie zawsze są najlepszym pomysłem. Co zatem sprawdzi się najlepiej? Oto kilka naszych propozycji.
Prezent ręcznie robiony
Własnoręcznie wykonany upominek to znak, że osoba obdarowująca włożyła mnóstwo pracy i serca, by sprawić radość osobie bliskiej. Takie gesty są bezcenne. Zamiast kupować kolejny bibelot czy gadżet obdaruj więc dziadków tym, co sam stworzysz. Zaangażuj więc wnuki, a wspólnie spędzony czas z dziećmi z pewnością zaowocuje dziełem, które przypadnie dziadkom do gustu. Będzie to dla nich piękna pamiątka, a w chwili wręczenia – uśmiech gwarantowany!
Prezent typu „zrób to sam”
Możesz też odwrócić sytuację i dać seniorowi możliwość stworzenia czegoś od podstaw. Warto wówczas zaopatrzyć się produkty typu „zrób to sam”. Na rynku dużo jest gotowych zestawów, które zawierają wszystkie elementy potrzebne do osiągnięcia jakiegoś celu i instrukcję jak należy posłużyć się nimi, by uzyskać pożądany efekt. Może to być na przykład zestaw do sadzenia roślin. Znajdziemy w nim nasiona, ziemię, doniczkę, odpowiednie podłoże i nawóz oraz szczegółową instrukcję opisującą krok po kroku sposób postępowania. Będzie prezent aktywizujący, pozwalający na odkrycie pasji, zaangażowanie, ćwiczenie sprawności manualnych. Stworzenie „czegoś z niczego” sprawi dużą satysfakcję z wykonanej pracy, a potem obserwacji rozwoju rośliny. Można również wykorzystać modele samolotów do sklejania albo dekoracje do stworzenia z gotowych produktów. Taki prezent na pewno trafi w gusta każdej osoby starszej, a co więcej pozwoli jej się rozwijać i spędzać czas kreatywnie w domu.
Domowa aktywizacja
To bardzo ważne, aby seniorzy przebywający w domu również mieli możliwość podejmowania rozwoju osobistego. Nie jest to łatwe w warunkach domowych, ale należy pamiętać, że trzeba robić wszystko, aby osobom starszym to umożliwić. Tu z pomocą przychodzą książki aktywizacyjne serii Super Senior. To gotowe materiały rozwijające sprawność umysłu i ręki oraz spostrzegawczość i kreatywność w formie książek lub do pobrania jako materiały PDF do samodzielnego wydruku. Zagadki, zadania logiczne, matematyczne, łamigłówki, łamańce językowe, kolorowanki, ćwiczenia spostrzegawczości i koordynacji ręka-oko – to tylko niektóre z propozycji zawartych w tych publikacjach. Są one dostosowane merytoryczne i techniczne do możliwości i potrzeb osób starszych, na przykład poprzez zwiększenie czcionki, trudność zadań czy tematykę odpowiednio dobraną do zainteresowań emerytów.Taki prezent będzie zatem nie tylko gestem sympatii, ale pozwoli każdemu seniorowi oderwać się od codzienności. Ćwiczenie ważnych dla seniorów kompetencji pozwoli z kolei na zachować sprawność umysł i wszystkie funkcje poznawcze na długie lata. Co więcej, zadania plastyczne czy nawet kolorowanki uwolnią ekspresję twórczą, pomogą radzić sobie ze stresem, rozładowywać emocje i wewnętrznie się wyciszyć. Czyż nie jest to najpiękniejszy dar, jaki możemy podarować naszym dziadkom?

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o naszej serii Super Senior, koniecznie zajrzyj tutaj. A jeśli masz wątpliwości, pobierz bezpłatne materiały „Akcja Aktywizacja!”, które wydaliśmy z okazji Światowego Dnia Osób Starszych. Możesz je wydrukować, powielać i korzystać bez ograniczeń. Są one idealne do pracy indywidualnej, jak i do zajęć w parach lub nawet w grupach. Chętnie korzystają z nich klubowicze ośrodków senioralnych, takich jak Kluby Senior+ plus, Domy Dziennego Pobytu i Uniwersytety Trzeciego Wieku.
Autorem wszystkich tych publikacji jest dr Barbara Górnicka-Naszkiewicz, która aktywnie promuje rozwój osobisty osób starszych w całej Polsce. Jako terapeuta zajęciowy i animator kulturalny oraz redaktor i wydawca wielu mediów senioralnych stale podkreśla ogromne znaczenie zajęć manualnych dla poprawy samopoczucia, zdrowia i dobrostanu seniorów. Stale podejmuje też działania społeczne na rzecz osób starszych, jest inicjatorką wielu akcji i kampanii, m.in. „Podziel się książką seniorem”, „Seniorzy z pasją”, „Bezpiecznie i twórczo w Internecie”, „Hobby 50 plus”.