Blog

Zapisz się do newslettera!

Jeden klik, a jako pierwszy poznasz wartościowe treści!


👉 Wsparcie i aktywizacja seniorów
👉Pomysły na zajęcia terapeutyczne i aktywizacyjne
👉Projekty i przedsięwzięcia podnoszące jakość życia osób starszych
 

Jakim będziesz seniorem za 15 lat?

Osoby starsze nie zawsze chcą być nazywane seniorami i etykietowane ze względu na wiek. Zamiast tego wybierają aktywność i obecność na wielu polach – prywatnym, zawodowym, społecznym. W ciągu 15 lat do grona starszych dorosłych dołączą kolejne roczniki pokolenia X, a najstarsi millenialsi urodzeni w latach 80 mierzyć się będą z bliską perspektywą wejścia w tę fazę życia. Grupa seniorów stanie się więc jeszcze bardziej różnorodna. Jacy będą seniorzy za 15 lat? – takie pytanie stawia Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”.
 

Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” i „konkurs Seniorzy w akcji”


Od 2002 roku Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” realizuje projekty społeczno-kulturalne w całej Polsce. Prowadzi  przedsięwzięcia badawcze, szkoleniowe, przyznaje granty. Od 15 lat wraz z Polsko-Amerykańską Fundacją Wolności współtworzy konkurs „Seniorzy w Akcji”. 

Konkurs „Seniorzy w akcji” realizowany jest przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” w ramach Programu „Uniwersytety Trzeciego Wieku – Seniorzy w akcji” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.  Z okazji piętnastolecia konkursu powstał raport, w którym autorzy zebrali analizy i przedstawiają wynikające z nich wnioski.
 

„Seniorki i seniorzy w akcji − teraz i za 15 lat”


W raporcie poruszane są m.in. następujące tematy:
  • Jacy za 15 lat będą seniorzy i seniorki w Polsce?
  • Jakie za 15 lat będą relacje seniorek i seniorów z resztą społeczeństwa, z innymi pokoleniami?
  • Na ile istotne pozostaną cezury biograficzne lub przedziały wiekowe? 
  • Jaką wartość do szybko zmieniającego się świata będą wnosić w nieodległej przyszłości najstarsi dorośli?
  • Jak mówić o ludziach z najstarszych grup wiekowych, aby nie ograniczać czy wyłączać z reszty “sprawnie funkcjonującego” społeczeństwa? Silver, a może starszy dorosły?
  • Jak starsi dorośli odnajdą się na rynku pracy i jak będzie przebiegała wzajemna współpraca pracowników w różnym wieku?
  • Zażegnamy, a może wzmocnimy dyskryminację, ageizm i nierówności społeczne?
  • Jakie wyzwania stoją przed seniorami i osobami w ich otoczeniu?
  • Czy bycie aktywnym to indywidualna potrzeba czy już społeczne oczekiwanie?
  • Jak będzie wyglądać sytuacja mieszkaniowa – będziemy mieć współlokatora, a może zamieszkamy z dziećmi?
 
Piętnastolecie to dobra okazja, aby spróbować spojrzeć w przyszłość i poszukać odpowiedzi na to, z jakimi wyzwaniami społecznymi i kulturowymi przyjdzie nam się mierzyć w kolejnych 15 latach. 

Zachęcam do zapoznania się z raportem. Można go pobrać klikając w grafikę.

Seniorzy w akcji - raport
 

Komentarz Redakcji Super Seniora
 

15-lecie konkursu „Seniorzy w akcji” mówi samo za siebie. Wielkie ukłony dla organizatorów za wspaniałą inicjatywę! Raport „Seniorki i seniorzy w akcji − teraz i za 15 lat” daje do myślenia. Doskonale wpisuje się w ogólnopolską dyskusję „Senior to (nie)brzmi dumnie”, którą prowadzę na łamach Super Seniora. Ogromnie się cieszę, że słychać coraz więcej głosów na tematy ważne społecznie. 

Barbara Górnicka-Naszkiewicz<< Wróć do poprzedniej strony

Popularne tagi

Sprawdź również

Startuje...
1 gru 2022
Dzień Seniora...
27 lis 2022
Część kobiet...
24 lis 2022
Mała rzecz, a...
24 lis 2022
„Jesteśmy...
17 lis 2022Poznaj autorkę bloga

Dr Barbara Górnicka-Naszkiewicz, dziennikarka, autorka książek aktywizacyjnych dla seniorów, propagatorka rozwoju osobistego na emeryturze. Redaktor naczelna miesięcznika i bloga Super Senior oraz kobietapo60.pl. Stale współpracuje z wieloma mediami senioralnymi w Polsce jako specjalista silver content. Jest również inicjatorką wielu akcji społecznych o zasięgu lokalnym i ogólnopolskim, których celem jest dostrzeżenie i rozwijanie potencjału osób starszych, m.in. „Seniorzy z pasją”, „Podziel się książką z seniorem”, „Na zdrowie!”, „Hobby 50+”, „Aktywny Senior”, „Bezpiecznie i twórczo w Internecie”, „Kobiece historie mają moc”. Chętnie wspiera oraz opiniuje przedsięwzięcia kierowane do osób starszych i tworzone przez nich samych, nadając im patronat medialny oraz nagłaśniając działania senioralne na łamach polskich mediów.
 

Zobacz publikacje aktywizacyjne


łamigłówki dla seniorów


hobby seniora

mandala seniora


spostrzegawczość senior
 


Współpraca


domyseniora.plflexi.pl

podlaskisenior.pl


Senior Lux sklep seniorlux.pl

kobieta po 6060plus.pl
50ok.plkobieta50plus.pl 

Wszelkie prawa zastrzeżone 2022

Ta strona używa COOKIES. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.   akceptuje