Blog

Zapisz się do newslettera!

Jeden klik, a jako pierwszy poznasz wartościowe treści!


👉 Wsparcie i aktywizacja seniorów
👉Pomysły na zajęcia terapeutyczne i aktywizacyjne
👉Projekty i przedsięwzięcia podnoszące jakość życia osób starszych
 

Kolorowanki dla seniorów. Poznaj 10 korzyści!

Wydawać by się mogło, że tak prosta czynności jak kolorowanie zarezerwowana jest wyłącznie dla dzie ci. Tymczasem wartość tego typu aktywności w przypadku osób starszych jest nie do przecenienia! Jakie korzyści przynosi kolorowanie? – o tym w artykule.

 

Pokoloruj swój świat

Kolorowanie to dobry trening dla umysłu i doskonała odskocznia od codzienności. Udowodniono, że podczas kolorowania wydzielane są w mózgu fale alfa – te same, które występują podczas medytacji. Rzeczywiście, powtarzalność czynności i skupienie powodują, że organizm się wycisza. Jest to więc nie tylko trening koordynacji ręka-oko, doskonalenie sprawności ręki, ale również sposób na rozładowanie negatywnych emocji. Dzięki kolorowankom poprawia się nastrój osób starszych, poczucie kontroli nad własnym życiem i wiara we własne siły. Szczególnie rzecz ma się w kontekście osób z niepełnosprawnościami, a nawet seniorów zależnych czy leżących. Dzięki tej formie aktywności nie muszą oni być skazani na bierne spędzanie wolnego czasu. Co więcej, kolorowanie pomaga w stanach lękowych, może być również doskonałą formą wsparcia leczenia depresji czy nadciśnienia. Jest to jednak przede wszystkim dobra zabawa dla każdego bez ograniczeń wiekowych.
 

Kolorowanie łączy pokolenia

Wspólne kolorowanie z wnuczką to czynność bardzo prosta, a zarazem bardzo satysfakcjonująca obie strony. Czy jednak materiały przygotowywane dla dzieci sprawdzą się w przypadku seniorów? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, ponieważ każda osoba starsza ma inne możliwości i potrzeby. Dla Seniorów należy wybierać kolorowanki z grubym konturem, prostą szatą graficzną i w poręcznym formacie. Materiały dostosowane do możliwości osób na emeryturze nie będą męczyć oczu i zawsze będą gwarancją sukcesu. Łatwe i efektowne propozycje znajdziesz publikacji w „Mandala. Kolorowanka z cytatami motywującymi dla seniorów” przygotowanej w formie książki lub materiału pdf, które możesz wydrukować na domowej drukarce w formacie A4. Są one idealnym sposobem na spędzanie wolnego czasu seniorów i nieocenioną pomocą w pracy animatorów, terapeutów i opiekunów osób starszych. Aby dowiedzieć się więcej kliknij w obrazek.

aktywizacja seniorów kolorowanka mandala


Zalety korzystania z kolorowanek po 60. roku życia

Wśród najważniejszych zalet kolorowania można wskazać, że:
  • podtrzymują sprawność ręki,
  • ćwiczą koordynację ręka-oko,
  • dają możliwość rozwoju pasji nawet osobom mocno ograniczonym zdrowotnie,
  • sprawiają satysfakcję, wzmacniają poczucie kontroli nad własnym życiem,
  • są dobrą alternatywą dla biernego spędzania czasu przed telewizorem,
  • uczą cierpliwości i otwartości na sztukę,
  • dają szansę ekspresji twórczej każdemu – nie tylko osobom uzdolnionym plastycznie,
  • działają antystresowo i antydepresyjnie,
  • ćwiczą uważność, wyciszają, uspokajają,
  • są pomocne w walce z depresją, bezsennością, nadciśnieniem.

Poznaj nasze kolorowanki

 


kolorowanki dla seniorów

kolorowanki dla seniorów


 
Zobacz również: Kolorowanki dla dorosłych. Hit czy kit?
 


<< Wróć do poprzedniej strony

Popularne tagi

Sprawdź również

Życie jak...
22 maj 2023
Takiej...
20 maj 2023
#SeniorkiPiszą:...
19 maj 2023
#DobrePraktyki:...
17 maj 2023
Opieka nad...
15 maj 2023

Barbara Górnicka-Naszkiewicz

Poznaj autorkę bloga

Dr Barbara Górnicka-Naszkiewicz, dziennikarka, publicystka, autorka książek aktywizacyjnych dla seniorów, propagatorka rozwoju osobistego na emeryturze. Redaktor naczelna miesięcznika i bloga Super Senior. Stale współpracuje z wieloma mediami senioralnymi w Polsce jako specjalista silver content marketing. Chętnie wspiera oraz opiniuje przedsięwzięcia kierowane do osób starszych i tworzone przez nich samych.

 


Współpraca


domyseniora.plflexi.pl

podlaskisenior.pl


Senior Lux sklep seniorlux.pl

kobieta po 6060plus.pl
50ok.plkobieta50plus.pl 

Wszelkie prawa zastrzeżone 2023

Ta strona używa COOKIES. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.   akceptuje