Blog

Zapisz się do newslettera!

Jeden klik, a jako pierwszy poznasz wartościowe treści!


👉 Wsparcie i aktywizacja seniorów
👉Pomysły na zajęcia terapeutyczne i aktywizacyjne
👉Projekty i przedsięwzięcia podnoszące jakość życia osób starszych
 

Mała rzecz, a cieszy! Aktywizacja Seniorów poprzez zajęcia manualne

 Zajęcia manualne są bardzo lubiane przez osoby starsze. Aktywność tego typu przynosi seniorom  dużo radości i satysfakcji, a idzie za tym także ogrom korzyści dla zdrowia oraz podtrzymywanie  sprawności psychofizycznej. Na co zwrócić uwagę i jak aktywizować poprzez tego typu zajęcia – o tym w artykule dr Barbary Górnickiej-Naszkiewicz, terapeuty, animatora i autorki książek aktywizacyjnych z linii „Super Senior”.

 

Zajęcia manualne dla Seniorów – to warto wiedzieć

Malowanie, wycinanie, przyklejanie… – te z pozoru błahe czynności dają człowiekowi poczucie szczęścia. Zarówno małe dzieci, jak i osoby dorosłe oraz starsze z reguły lubią tworzyć „coś z niczego”. Daje to duże poczucie sprawstwa, a zarazem napawa dobrym humorem. Wyciszenie, relaks, trening cierpliwości i skupienia oraz przede wszystkim możliwość nieskrępowanej ekspresji twórczej bardzo pozytywnie wpływają na dobrostan osoby tworzącej. Doskonale się to sprawdza w przypadku przewlekłego stresu, niepokoju czy nawet lęków. Warto pamiętać, że tego typu aktywizacja seniorów  to także doskonałe źródło rozwoju osób starszych. W ciągu swojego życia nie zawsze mieli oni czas na takie przyjemności. Praca zawodowa i obowiązki rodzinne całkowicie bowiem dziś dominują wiek średni. Po przejściu na emeryturę wiele osób boryka się z problemem zagospodarowania sobie wolnego czasu. Bezczynność i nuda mają wówczas bardzo destrukcyjny wpływ na seniora, więc z całych sił należy propagować różne formy aktywności.
 

Jak aktywizować seniorów poprzez zajęcia manualne?

Osoby starsze często czują zakłopotanie, kiedy po raz pierwszy przychodzą na tego typu zajęcia. Nie wiedzą, czy sobie poradzą, asekurują się stwierdzeniem, że nie mają talentu. To naturalny odruch człowieka i nie ma w tym nic niezwykłego. Strach przed porażką, zwłaszcza w towarzystwie rówieśników, znany jest przecież każdemu. Dlatego bardzo ważne jest wprowadzenie i zachęcenie do otwarcia się. Podkreślajmy, że zajęcia – terapeutyczne, aktywizacyjne, artystyczne itp. – to wartość sama w sobie. Tu nie liczy się efekt, a sam proces. Nie skupiaj się więc na efekcie końcowym, ale ucz czerpać radość z tych małych rzeczy, nakłaniaj do eksperymentowania, zabawy. Powoli, bez narzucania rozwiązań czy udzielania podpowiedzi.

Niestety, zrozumienie tego nie zawsze przychodzi seniorom łatwo. Sukces przecież zawsze działa motywująco i daje satysfakcję. Dlatego ważnym elementem tego typu aktywności jest dostosowanie poziomu zadań do możliwości i potrzeb osób uczestniczących w zajęciach. Warto pamiętać o najważniejszych zasadach:
  • korzystaj z materiałów dostosowanych do osób starszych merytorycznie i technicznie: prace proste i efektowne, duża czcionka, prosta szata graficzna, gruby kontur itp.np. z serii Super Senior,
  • zapewnij bezpieczne narzędzia (nożyczki, igły, przybory),
  • dawaj jasne, proste komunikaty,
  • nie bój się prac grupowych, chaosu, bałaganu,
  • zapewniaj wsparcie, ale nie narzucaj pomocy,
  • nie trzymaj się sztywno założonych celów,
  • pozwól seniorom decydować, co chcą robić,
  • rozmawiaj z osobami o tym, co robicie,
  • nie oceniaj, ale omawiaj powstałe efekty
  • eksponuj prace!
 

Zajęcia manualne dla osób starszych – przykłady

 

Kolorowanie mandali

Kolorowanie jest najlepsze na początek, gdyż zawsze wychodzi efektownie i daje dużo motywacji. Doskonale do tego sprawdzi się mandala, czyli rysunek na planie koła charakteryzujący się geometryczną precyzją. Eksperymenty z zestawieniami kolorów, a później z wykorzystaniem użytkowym gotowych prac doskonale otwierają seniorów na twórczość, a przy tym relaksują i wyciszają. Gotowe szablony znajdziesz tutaj, w naszej bezpłatnej publikacji „Akcja Aktywizacja”.
 
Super senior aktywizacja seniorów


Rysowanie i malowanie

Wystarczy zwykły ołówek i trochę cierpliwości, żeby rozpocząć działanie. Nie należy jednak stawiać wysoko poprzeczki, a cieszyć się samym stawianiem kresek. Wybierz więc coś prostego, np. postać z kreskówki, którą senior wręczy na Dzień Dziecka. Innym pomysłem są zabawy z malowaniem. Użyj do tworzenia tego, co masz pod ręką – wykałaczek, patyczków do higieny uszu, wacików, albo po prostu samych palców. Doznania zmysłowe również zwiększają radość z zajęć manualnych! Jeśli poszukujesz takich ciekawych pomysłów na zajęcia – koniecznie zobacz Senior rozwija talent plastyczny.
 

Robienie i pakowanie prezentów

Każdy lubi dostawać prezenty, ale jeszcze lepiej jest je robić! Własnoręcznie stworzony podarunek to ogromna radość dla dwóch stron – zarówno osoby obdarowywanej, jak i obdarowującej. Nie musi być to coś skomplikowanego, może to być np. małe serduszko wyrzeźbione z mydełka, papierowa dekoracja na okno czy wełniane rękawiczki. Ładne, ręcznie zrobione opakowanie dodatkowo postawi kropkę nad „i”.
 

Tworzenie dekoracji na różne uroczystości

Zajęcia manualne warto  łączyć np. z plastyką obrzędową. Robienie marzanny na pierwszy dzień wiosny czy plecenie wieńca adwentowego przed Bożym Narodzeniem to również podtrzymywanie tradycji. Warto w takie zajęcia angażować też młodsze pokolenia. Ważne, aby to, co tworzą seniorzy było elementem jakiejś wspólnej całości. Dzień książki, urodziny koleżanki czy rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości to doskonałe okazje, by zainicjować prace manualne. Celebrujcie zatem małe i wielkie uroczystości, przygotowując tematyczne dekoracje. Może w tym pomóc nasza teczka inspiracji Zajęcia kreatywne dla Seniorów, gdzie znajdziesz gotowe projekty i ciekawe pomysły na różne dni w roku.
 
 

Podsumowanie

Zajęcia manualne to doskonały sposób na aktywizację osób starszych. Pozytywny wpływ drobnych czynności na samopoczucie i zdrowie jest nie do przecenienia. Wszystko to przyczynia się nie tylko do zachowania sprawności na długie lata, ale też umożliwia rozwój osobisty, bardzo potrzebny seniorom. Przeciwdziałanie bierności i nudzie, które są szczególnie niebezpieczne w kontekście seniorów, to bardzo ważny krok w kierunku polepszenia ich jakości życia. Zajęcia manualne mogą być różne i ogranicza je tylko nasza wyobraźnia. A jeśli nie mamy pomysłu, warto pytać samych zainteresowanych, czego chcą lub korzystać z gotowych materiałów dedykowanym seniorom, terapeutom i animatorom.
 

 

 << Wróć do poprzedniej strony

Popularne tagi

Sprawdź również

Startuje...
1 gru 2022
Dzień Seniora...
27 lis 2022
Część kobiet...
24 lis 2022
Mała rzecz, a...
24 lis 2022
„Jesteśmy...
17 lis 2022Poznaj autorkę bloga

Dr Barbara Górnicka-Naszkiewicz, dziennikarka, autorka książek aktywizacyjnych dla seniorów, propagatorka rozwoju osobistego na emeryturze. Redaktor naczelna miesięcznika i bloga Super Senior oraz kobietapo60.pl. Stale współpracuje z wieloma mediami senioralnymi w Polsce jako specjalista silver content. Jest również inicjatorką wielu akcji społecznych o zasięgu lokalnym i ogólnopolskim, których celem jest dostrzeżenie i rozwijanie potencjału osób starszych, m.in. „Seniorzy z pasją”, „Podziel się książką z seniorem”, „Na zdrowie!”, „Hobby 50+”, „Aktywny Senior”, „Bezpiecznie i twórczo w Internecie”, „Kobiece historie mają moc”. Chętnie wspiera oraz opiniuje przedsięwzięcia kierowane do osób starszych i tworzone przez nich samych, nadając im patronat medialny oraz nagłaśniając działania senioralne na łamach polskich mediów.
 

Zobacz publikacje aktywizacyjne


łamigłówki dla seniorów


hobby seniora

mandala seniora


spostrzegawczość senior
 


Współpraca


domyseniora.plflexi.pl

podlaskisenior.pl


Senior Lux sklep seniorlux.pl

kobieta po 6060plus.pl
50ok.plkobieta50plus.pl 

Wszelkie prawa zastrzeżone 2022

Ta strona używa COOKIES. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.   akceptuje