Blog

Zapisz się do newslettera!

Jeden klik, a jako pierwszy poznasz wartościowe treści!


👉 Wsparcie i aktywizacja seniorów
👉Pomysły na zajęcia terapeutyczne i aktywizacyjne
👉Projekty i przedsięwzięcia podnoszące jakość życia osób starszych
 

Na zdrowie! Projekt profilaktyczno-społeczny

Na zdrowie – to nazwa projektu profilaktyczno-społecznego realizowanego dla mieszkańców powiatu głubczyckiego. Tematem przewodnim pierwszej edycji jest woda. Będziemy rozpatrywać go w wielu aspektach: wskażemy zalety zdrowotne wody, właściwości relaksacyjne, lecznicze, ale też chcemy wskazywać na jej ogromną wartość w przyrodzie. Nasze różnorodne działania zobaczycie na plakacie. Na początek zapytaliśmy dietetyka o rolę wody w naszej diecie.

 
Ile wody powinien pić człowiek starszy, ile dorosła osoba, a ile dziecko?
Zapotrzebowanie na wodę przez osoby dorosłe i dzieci uzależnione jest od diety, otoczenia, klimatu, aktywności fizycznej i wieku. Każdej z tych grup ustalono inny poziom: dzieci od 1 do 9 roku życia potrzebują 1,2 do 1,75 l. Seniora  klasyfikuje się w normatywie dla osób dorosłych. Głównym, niejedynym źródłem wody w naszej diecie są owoce i warzywa, zupy, sosy, które składają się na całkowitą ilość wody dostarczonej w ciągu doby do organizmu. Przyjmuje się, że w dobrze zbilansowanej diecie od 1,2 do 1,5 l to woda zamknięta w pożywieniu. Pozostała ilość musi być dostarczona z formie płynu z uwzględnieniem w/w czynników. Normatywna ilość wody całko-witej (pożywienie i napoje) dostarczonej do organizmu kobiety to 2 l dla mężczyzn 2,5 l.

Czy warto spożywać zupy?
Zupy to bogactwo witamin, minerałów przygotowane z warzyw. Wnoszą wodę i wartości odżywcze do organizmu. Jaką wodę najlepiej pić? Wszystko jest uzależnione od aktywności fizycznej, chorób, sposobu odżywiania i wieku. Dla jednych osób polecę wodę mineralną, dla innych źródlaną, a innym nisko-mineralizowaną.

Jakich napojów absolutnie powinniśmy unikać?
Napojów sztucznie dosładzanych oraz energetyków. Poza dużą ilością kalorii, cukru dodanego i konserwantów nie wnoszą niczego pozytywnego.

Czy spożywanie wody kranowej to dobry pomysł?
Jeśli jest dobrej jakości, to tak.

Na pytania odpowiadała
Renata Jeruzalska
dietetyk kliniczny

 


<< Wróć do poprzedniej strony

Popularne tagi

Sprawdź również

Terapia...
1 kwi 2023
Aktywność po...
24 mar 2023
„Skoro nie...
23 mar 2023
Rusza Akademia...
21 mar 2023
7 błędów w...
20 mar 2023Poznaj autorkę bloga

Dr Barbara Górnicka-Naszkiewicz, dziennikarka, autorka książek aktywizacyjnych dla seniorów, propagatorka rozwoju osobistego na emeryturze. Redaktor naczelna miesięcznika i bloga Super Senior oraz kobietapo60.pl. Stale współpracuje z wieloma mediami senioralnymi w Polsce jako specjalista silver content. Jest również inicjatorką wielu akcji społecznych o zasięgu lokalnym i ogólnopolskim, których celem jest dostrzeżenie i rozwijanie potencjału osób starszych, m.in. „Seniorzy z pasją”, „Podziel się książką z seniorem”, „Na zdrowie!”, „Hobby 50+”, „Aktywny Senior”, „Bezpiecznie i twórczo w Internecie”, „Kobiece historie mają moc”. Chętnie wspiera oraz opiniuje przedsięwzięcia kierowane do osób starszych i tworzone przez nich samych, nadając im patronat medialny oraz nagłaśniając działania senioralne na łamach polskich mediów.
 

Zobacz publikacje aktywizacyjne


łamigłówki dla seniorów


hobby seniora

mandala seniora


spostrzegawczość senior
 


Współpraca


domyseniora.plflexi.pl

podlaskisenior.pl


Senior Lux sklep seniorlux.pl

kobieta po 6060plus.pl
50ok.plkobieta50plus.pl 

Wszelkie prawa zastrzeżone 2023

Ta strona używa COOKIES. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.   akceptuje