Blog

Zapisz się do newslettera!

Jeden klik, a jako pierwszy poznasz wartościowe treści!


👉 Wsparcie i aktywizacja seniorów
👉Pomysły na zajęcia terapeutyczne i aktywizacyjne
👉Projekty i przedsięwzięcia podnoszące jakość życia osób starszych
 

Niepokojący raport o potrzebach i zdrowiu Seniorów

Trudny dostęp do lekarza, brak badań i coraz gorszy stan psychiczny seniorów - to tylko niektóre z niepokojących danych raportu Krajowego Instytutu Gospodarki Senioralnej.

Badania „Potrzeby i zdrowie seniorów podczas COVID-19” przeprowadzone przez Krajowy Instytut Gospodarki Senioralnej we współpracy z koordynatorami programu społecznego „Adamed dla Seniora” pokazują znaczne pogorszenie samopoczucia i kondycji zdrowotnej osób starszych z powodu pandemii.
 
Zobacz raport

Z raportu wynika, że osoby starsze mają problem z dostępem do stacjonarnej opieki medycznej, szczególnie do lekarzy specjalistów. Co trzeci senior przez ostatnie pół roku nie wykonał nawet podstawowych badań diagnostycznych, chociaż odczuwał taką potrzebę.

Obecna forma opieki zdrowotnej nie satysfakcjonuje badanych. Blisko połowa seniorów ma problem w umówieniu się na tradycyjną wizytę w gabinecie, niezależnie od specjalizacji danego lekarza. Osoby starsze jednoznacznie stwierdziły, że mają większe zaufanie do bezpośredniego kontaktu z lekarzem, a e-wizyty czy teleporady nie są w stanie ich zastąpić ze względu na możliwość przeoczenia istotnych dolegliwości.

– Brak bezpośredniego kontaktu z lekarzem wzmaga poczucie strachu o własne zdrowie – tak oceniła swoją sytuacje jedna z uczestniczek badania. – Teraz dolegliwości nie raz są pozostawione bez diagnozy – dodała z poczuciem bezradności.

Seniorów martwią także odległe terminy wizyt u lekarzy specjalistów. Zatrważający jest szczególnie utrudniony dostęp do badań, nawet tych podstawowych. Aż 36 proc. ankietowanych przez ostatnie pół roku nie wykonało żadnych badań, a kolejne 30 proc.  wykonało jedynie podstawowe badanie moczu, które jest najłatwiej dostępne, ale zostało wskazane jako najmniej dla nich istotne.

Ponadto pandemia ma coraz gorszy wpływ na zdrowie psychiczne seniorów. Nie bez znaczenia pozostaje fakt zamknięcia Uniwersytetów Trzeciego Wieku i klubów seniora, a co za tym idzie codziennych aktywności czy po prostu spotkań towarzyskich w gronie rówieśników. Dotychczas były one odskocznią od trosk oraz sposobem na zagospodarowanie sobie czasu na emeryturze. Ich brak potęguje poczucie osamotnienia, może być przyczyną apatii, a nawet stanów depresyjnych – podkreślają autorzy raportu.

Izolacja społeczna, zamknięcie Uniwersytetów Trzeciego Wieku i lokalnych organizacji senioralnych potęgują uczucie samotności.

W raporcie są też dobre informacje: osoby starsze nie mają problemu z korzystaniem z e-recept, a ich wiedza na temat projektu Leki 75+ jest zadowalająca. Chociaż większość ankietowanych powyżej 75 r.ż. zdaje sobie sprawę z tego, że przysługują im darmowe leki, to nie wszyscy wiedzą dokładnie na jakich zasadach mogą je otrzymać. Tylko połowa z nich korzysta (wynika to w dużej mierze z ograniczonej listy leków podlegających całkowitej refundacji).
 


<< Wróć do poprzedniej strony

Popularne tagi

Sprawdź również

Terapia...
1 kwi 2023
Aktywność po...
24 mar 2023
„Skoro nie...
23 mar 2023
Rusza Akademia...
21 mar 2023
7 błędów w...
20 mar 2023Poznaj autorkę bloga

Dr Barbara Górnicka-Naszkiewicz, dziennikarka, autorka książek aktywizacyjnych dla seniorów, propagatorka rozwoju osobistego na emeryturze. Redaktor naczelna miesięcznika i bloga Super Senior oraz kobietapo60.pl. Stale współpracuje z wieloma mediami senioralnymi w Polsce jako specjalista silver content. Jest również inicjatorką wielu akcji społecznych o zasięgu lokalnym i ogólnopolskim, których celem jest dostrzeżenie i rozwijanie potencjału osób starszych, m.in. „Seniorzy z pasją”, „Podziel się książką z seniorem”, „Na zdrowie!”, „Hobby 50+”, „Aktywny Senior”, „Bezpiecznie i twórczo w Internecie”, „Kobiece historie mają moc”. Chętnie wspiera oraz opiniuje przedsięwzięcia kierowane do osób starszych i tworzone przez nich samych, nadając im patronat medialny oraz nagłaśniając działania senioralne na łamach polskich mediów.
 

Zobacz publikacje aktywizacyjne


łamigłówki dla seniorów


hobby seniora

mandala seniora


spostrzegawczość senior
 


Współpraca


domyseniora.plflexi.pl

podlaskisenior.pl


Senior Lux sklep seniorlux.pl

kobieta po 6060plus.pl
50ok.plkobieta50plus.pl 

Wszelkie prawa zastrzeżone 2023

Ta strona używa COOKIES. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.   akceptuje