Blog

Zapisz się do newslettera!

Jeden klik, a jako pierwszy poznasz wartościowe treści!


👉 Wsparcie i aktywizacja seniorów
👉Pomysły na zajęcia terapeutyczne i aktywizacyjne
👉Projekty i przedsięwzięcia podnoszące jakość życia osób starszych
 

Najnowocześniejszy DPS w Polsce jest w Ostrowie Wielkopolskim

Wielu pensjonariuszy domów pomocy to ludzie, których życie nie oszczędzało, którzy mają za sobą czasami trudne i bolesne historie. Z myślą o tym, aby w jesieni życia mieli godne warunki i to, co najlepsze, powstał w Ostrowie Wielkopolskim nowy Dom Pomocy Społecznej. Inwestycja robi niesamowite wrażenie. To przemyślana budowla, w której podopieczni mają nowoczesne zaplecze zapewniające odpowiednią opiekę i komfort pobytu.  

17 października 2022 roku odbyło się uroczyste otwarcie powiatowej inwestycji wartej blisko 21 milionów złotych – sfinansowanej całkowicie z budżetu Powiatu Ostrowskiego.
 
Podjęcie historycznej decyzji o budowie nowego obiektu na miarę XXI wieku było trudne, ale słuszne. Jestem szczęśliwy, spełniony, dumny i wzruszony. Szczęśliwy, bo dziś spełnia się nasze kolejne marzenie. Jestem dumny, bo przez ostatnie 100 lat w Ostrowie nie powstał żaden Dom Pomocy Społecznej. Dlaczego jestem wzruszony? Bo trafią tu mieszkańcy, którzy urodzili się w czasie II wojny światowej, którzy znają czasy komunistyczne, którzy wiedzą, co to bieda i ubóstwo. Oni wejdą tu do zupełnie innego świata, do pełnego ciepła domu, który będzie tętnił życiem – powiedział Paweł Rajski, Starosta Ostrowski. Podziękował wszystkim osobom, które miały wpływ na wybudowanie nowego DPS za kawał dobrej roboty.
 

Symboliczne klucze do nowego Domu Pomocy Społecznej z rąk Starosty Ostrowskiego Pawła Rajskiego oraz Przewodniczącego Rady Powiatu Ostrowskiego Piotra Walkowskiego otrzymał nowy dyrektor placówki Radosław Kowalski oraz seniorzy, przedstawiciele Rady Mieszkańców.

My mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej pragniemy złożyć ogromny wyraz wdzięczności za stworzenie nam nowych i godnych warunków bytowych poprzez wybudowanie nam tak nowoczesnego obiektu – odczytali przedstawiciele pensjonariuszy.

DPS dla seniorów


Z tej okazji wręczone zostały specjalne podziękowania dla zaangażowanych w budowę sponsorów oraz pracowników. W tym miejscu warto odnotować, że koncepcję budynku przygotował architekt Radosław Torzyński, a głównym wykonawcą była firma Miksbud Sp. z o.o. Marii i Dominika Rogusznych.

– Decyzja o rozpoczęciu tej budowy podjęta była zgodnie przez wszystkich radnych, dla których, obok dróg, oświaty i zdrowia, ważna jest opieka społeczna, czego przykładem realizacja tej inwestycji – powiedział Piotr Walkowski, Przewodniczący Rady Powiatu. – Za nami miesiące pełne pracy, walki z czasem i zmagania się z wieloma przeciwnościami, kryzysami i sytuacjami, które nie do końca dało się przewidzieć, ale dziś uśmiechy seniorów wynagradzają nam wszystko. Cieszymy się, że nasi nestorzy otrzymali na wskroś nowoczesny dom gwarantujący im wspaniałe miejsce do życia.

Liczni goście, którzy kolejno zabierali głos, złożyli gratulacje oraz podziękowania za oddanie do użytku w tak szybkim czasie i z takim rozmachem najnowocześniejszego w Polsce Domu Pomocy Społecznej. Wyrażali podziw, szacunek i uznanie dla wszystkich, którzy zadecydowali, że na mapie Ostrowa Wielkopolskiego powstało tak przyjazne miejsce dla seniorów.

To było marzenie nas wszystkich – można było usłyszeć wśród obecnych na uroczystości otwarcia największej inwestycji realizowanej przez samorząd powiatowy. Gratulowano tym co włożyli swoje serce w tę inwestycję. Stwierdzano, że to coś pięknego i pożytecznego! Okazały obiekt, tyle wspaniałych rozwiązań, wszystko dokładnie przemyślane. Zwracano uwagę, że w takich warunkach starość będzie mniej dotkliwa. Jest tutaj wszystko, czego seniorom potrzeba do końca życia. Panowało przekonanie, że nowy DPS przywraca im godność.

– Dla takich chwil... dla takich spojrzeń jak to jednej z pensjonariuszek obecnych na otwarciu nowego DPS... warto było podjąć trud budowy. To wszystko z myślą o Was seniorzy! – podkreślił Paweł Rajski Starosta Ostrowski, od lat podejmujący wiele różnorodnych inicjatyw i działań na rzecz poprawy jakości życia najstarszych mieszkańców miasta i powiatu ostrowskiego.

DPS dla seniorów

Dom Pomocy Społecznej w Ostrowie Wielkopolskim powstał z niesamowitym rozmachem. Zaskakuje nowoczesnością, pięknym wnętrzem i komfortowym wyposażeniem. W budynku na powierzchni 3,2 tys. metrów kwadratowych, powiat ostrowski zadbał o wiele wyjątkowych udogodnień dla 76 pensjonariuszy. Sercem domu jest zaaranżowana na „Ryneczek”,  wspólna przestrzeń – miejsce dziennego pobytu, wokół którego powinno koncentrować się życie w różnych pracowniach tematycznych. Miejsce, w którym można w grupie obejrzeć film lub mecz, wypić kawę lub po prostu spędzić czas z innym człowiekiem. Pensjonariusze mają mieć poczucie, że nie są zamknięci w swoich pokojach, ale „wychodzą do miasta” na spotkanie z sąsiadami czy przyjaciółmi, na zajęcia w któreś pracowni,  np. informatycznej, kulinarnej, fryzjerskiej czy plastycznej. Opiekę nad nimi będą sprawować również uczniowie Zespołu Szkół Usługowych.

DPS dla seniorów

Stąd już rozchodzą się kolorowe korytarze, z których można trafić do 34 dwuosobowych, wygodnych pokoi z własnymi łazienkami. Każdy pokój ma dostęp do swojego małego ogródka – tarasu oraz strefę opieki medycznej dla osób wymagających specjalistycznej, całodobowej opieki i leczenia. Na uwagę zasługuje centrum rehabilitacji i oddział intensywnego nadzoru. Cały budynek zaadoptowany jest bez barier architektonicznych. Dla osób mających problemy z chodzeniem zamontowano odpowiednie podnośniki do przenoszenia do wanny a dla niepełnosprawnych wanny mające uchylne ścianki. Na wyposażeniu obiektu znajduje się pełne zaplecze rehabilitacyjne do rehabilitacji ruchowej oraz wodnej.

DPS dysponuje także tzw. „R” salami dla pacjentów po udarach i zawałach wymagających intensywnej, całodobowej opieki. Liczba urządzeń i ich nowoczesność robi wrażenie i z pewnością pomoże poprawiać zdrowie podopiecznych. Wszędzie kolorystyczne oznaczenia i wiele, wiele pomniejszych ułatwień pomocnych dla ludzi starszych. Nadzór nad seniorami pełnią pielęgniarki w funkcjonalnej dyżurce.

DPS dla seniorów

Nie zabrakło kaplicy, funkcjonalnej stołówki, biblioteki, palarni, sali ćwiczeń, ale także pokoju gościnnego, w którym mogą przenocować krewni, którzy przyjadą w odwiedziny. Mogą wówczas mieszkać w DPS w komfortowych warunkach bez wynajmowania hotelu.

Cały obiekt jest wyposażony w sieć telewizyjną, można będzie transmitować to, co się dzieje w „Ryneczku”, kaplicy lub nadawać swój program.

Budynek jest samowystarczalny energetycznie, z farmą fotowoltaiczną na dachu, wielkością porównywalną do instalacji dla ponad 30 domów jednorodzinnych. Z tyłu DPS jest ogród wraz z trzema altanami do organizacji różnych imprez na świeżym powietrzu. Wokół budynku posadzono duże drzewa, wśród nich lipowe, takie nasze, polskie wpisane w pejzaż i tradycję. Drzewa pięknie kwitną, a zapachem oraz cieniem będą dawać wytchnienie pensjonariuszom i pracownikom Domu przez wiele lat.

Nowy Dom Pomocy Społecznej w Ostrowie Wielkopolskim to szansa dla pensjonariuszy na życie w nowoczesnych, komfortowych, a przede wszystkim godnych i przyjaznych warunkach. Pierwsi pensjonariusze pojawili się tutaj w grudniu. Przeprowadzeni zostali z ciasnych pomieszczeń DPS mieszczącego się przy ul. Partyzanckiej.


Kazimierz Nawrocki


<< Wróć do poprzedniej strony

Popularne tagi

Sprawdź również

Terapia...
1 kwi 2023
Aktywność po...
24 mar 2023
„Skoro nie...
23 mar 2023
Rusza Akademia...
21 mar 2023
7 błędów w...
20 mar 2023Poznaj autorkę bloga

Dr Barbara Górnicka-Naszkiewicz, dziennikarka, autorka książek aktywizacyjnych dla seniorów, propagatorka rozwoju osobistego na emeryturze. Redaktor naczelna miesięcznika i bloga Super Senior oraz kobietapo60.pl. Stale współpracuje z wieloma mediami senioralnymi w Polsce jako specjalista silver content. Jest również inicjatorką wielu akcji społecznych o zasięgu lokalnym i ogólnopolskim, których celem jest dostrzeżenie i rozwijanie potencjału osób starszych, m.in. „Seniorzy z pasją”, „Podziel się książką z seniorem”, „Na zdrowie!”, „Hobby 50+”, „Aktywny Senior”, „Bezpiecznie i twórczo w Internecie”, „Kobiece historie mają moc”. Chętnie wspiera oraz opiniuje przedsięwzięcia kierowane do osób starszych i tworzone przez nich samych, nadając im patronat medialny oraz nagłaśniając działania senioralne na łamach polskich mediów.
 

Zobacz publikacje aktywizacyjne


łamigłówki dla seniorów


hobby seniora

mandala seniora


spostrzegawczość senior
 


Współpraca


domyseniora.plflexi.pl

podlaskisenior.pl


Senior Lux sklep seniorlux.pl

kobieta po 6060plus.pl
50ok.plkobieta50plus.pl 

Wszelkie prawa zastrzeżone 2023

Ta strona używa COOKIES. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.   akceptuje