Blog

Zapisz się do newslettera!

Jeden klik, a jako pierwszy poznasz wartościowe treści!


👉 Wsparcie i aktywizacja seniorów
👉Pomysły na zajęcia terapeutyczne i aktywizacyjne
👉Projekty i przedsięwzięcia podnoszące jakość życia osób starszych
 

Pokolenie Flexi na rynku pracy

Pokolenie Flexi, a więc reprezentantów generacji 50, 60, 70 plus, mimo zróżnicowania pod względem zamieszkania, wykształcenia, wyznawanych poglądów, zasobów ekonomicznych, łączy jedno – słowo klucz: aktywność. Populacja pokolenia ze względu na kryzys demograficzny przyrasta, co pokazują badania odnoszące się nie tylko do Polski, ale również do całej Europy. I, jak wskazują statystyki, w tym prognozy think tanku Age Economy, osoby po 60. roku życia do roku 2030 „zaopiekują” aż 60% światowej konsumpcji. Dostawcy usług i produktów, tworząc swoją ofertę, zaczynają więc adresować potrzeby pokolenia, co da się zaobserwować również na rynku pracy.


Zalety Pokolenia Flexi na rynku pracy. Dlaczego warto zatrudniać Flexi Generation?

 
Wskazując na zasoby, które reprezentuje Pokolenie Flexi na rynku pracy, warto zwrócić uwagę na doświadczenie i wiedzę, które pozwalają spojrzeć na problemy, procesy z dużym dystansem, a jednocześnie zachowując wysoki poziom merytoryczny. Dlatego coraz częściej ludzi po 50. roku życia z bogatym CV angażuje się jako Interim Managerów, Shadow Managerów i kadrę koordynującą projekty o dużym zasięgu i dużych budżetach. A że doświadczenie jest cenione w każdej dziedzinie, warto czerpać z tych zasobów (udowadniają to
Specjaliści na Flexi.pl: od lidera, poprzez grafika, wykonawcę remontów aż do detektywa). Za doświadczeniem idą też świadomość zmian i umiejętność adaptacji do nowych warunków. Ma to swoje przełożenie również na samo odbieranie stresu i dbanie o work-life balance. Zmiany warunków pracy, różne oczekiwania bywają ogniskiem zapalnym, jednak osobom 50 plus, które doświadczyły zmian ustroju, wielkiego bezrobocia połowy lat 90., łatwiej do tego podejść. Pokolenie Flexi w zespole może wtedy służyć też radom młodszym. Wiek dojrzały kandydata to zaleta dla pracodawcy, bo do jego zespołu wchodzi osoba, która ma sprecyzowane oczekiwania i cele. Wie przy tym, jak je efektywnie dowozić, zachowując lojalność wobec pracodawcy. Pokolenie Flexi bowiem naturalnie nie dąży już do zmian organizacji, szukając stabilizacji, wnosi stabilizację do zespołu.
 
A dzięki temu wzrasta satysfakcja z wykonywanych zadań. Aktywność tego pokolenia obserwujemy nawet w wieku emerytalnym. Tym, co jednak może generować problemy w poszukiwaniu pracy, jest fakt, iż kandydat już w wieku ochronnym (wg kodeksu pracy pozostały mu maksymalnie 4 lata do emerytury), nie może zostać zwolniony przy umowie o pracę. I choć jest to dla niego ochrona, to samo pozyskanie nowego zatrudnienia z perspektywy kandydata staje się utrudnione, chyba że w grę wchodzą tutaj inne formy współpracy, jak tzw. b2b czy umowa zlecenie. Częściej proponowane przez pracodawców osobom w wieku ochronnym.
 
flexi
 

Synergia i międzypokoleniowa wymiana poglądów. Gdy w miejscu pracy spotykają się różne pokolenia

 
Różnorodność i integracja międzypokoleniowa to prawdziwe wyzwania współczesnego rynku pracy. A zwalczając stereotypy na temat wieku pracownika, musimy dbać o to, by nie wpadać w nowe podziały. I ich nie mnożyć. Przecież krzywdzący wobec Pokolenia Flexi może być obraz kreatywności przypisywany do pracownika w relatywnie młodym wieku. Ale podziały może generować powtarzane stwierdzenie, że pracownika 50+ cechuje większa lojalność, bo tzw. młodzi rotują. W obliczu wyzwań, które determinują zmiany populacyjne, celem jest zatem zapewnienie odpowiednich warunków pracy, w których jest możliwa współpraca czterech pokoleń. Obecnie, ze względu na kryzys demograficzny, na rynku pracy funkcjonują bowiem generacje Baby Boomers, X, Y oraz Z.
 
Każdą z nich różnią podejście do pracy, oczekiwania wobec pracodawcy, inne mogą też być wyobrażenia na temat preferowanych form pracy (zdalna, hybryda, stacjonarna), benefitów i wielu rozmaitych czynników. Niemniej międzypokoleniowa kadra w firmie, to szersze, cenne spojrzenie na procesy, innowacyjność generowanych rozwiązań, wzajemna inspiracja, naturalna wymiana wiedzy, wsparcie i mentoring. Znamienne jednak, że model zarządzania takim zespołem wymaga od decydentów i osób odpowiedzialnych za zarządzanie zasobami ludzkimi w organizacji odpowiednich narzędzi i kompetencji. Niemniej wartościowa współpraca pokoleń jest możliwa. Istotne są jednak komunikacja, empatia i wzajemne wsłuchanie się w swoje potrzeby.
 
 
Autor wpisu:
Beata Ryba, marketing director
Flexi.pl portal pracy i aktywności dla osób 50, 60, 70+.

flexi
 

Flexi.pl inspiruje aktywność w życiu zawodowym i prywatnym. To przestrzeń, którą twórcy portalu zdiagnozowali jako Pokolenie Flexi – osoby aktywne, zaangażowane, z entuzjazmem podchodzące do życia, a także zawodowo aktywne i poszukujące nowych rozwiązań. Na portalu można znaleźć: ogłoszenia o pracy dla osób z tej kategorii wiekowej, bazę doświadczonych specjalistów z możliwością publikacji swoich osiągnięć, do wykorzystania przez działy rekrutacji oraz wiadomości o różnych aktywnościach pozazawodowych, np. kulturalne, edukacyjne, wolontariaty. Przestrzeń predysponowana dla osób 50+ w ramach Flexi.pl to także ciekawe treści, materiały wideo, nagrania i wywiady, które pobudzają do aktywności. Flexi.pl chce przyczynić się także do budowania świadomości społecznej na temat postępujących zmian demograficznych i populacyjnych. I wskazuje na potencjał osób 50+, który należy zauważyć i wykorzystać, przecząc negatywnym stereotypom. To one powodują niejednokrotnie wykluczenie ze względu na wiek, zarówno na rynku pracy, jak i w przestrzeni publicznej.
 


<< Wróć do poprzedniej strony

Popularne tagi

Sprawdź również

Terapia...
1 kwi 2023
Aktywność po...
24 mar 2023
„Skoro nie...
23 mar 2023
Rusza Akademia...
21 mar 2023
7 błędów w...
20 mar 2023Poznaj autorkę bloga

Dr Barbara Górnicka-Naszkiewicz, dziennikarka, autorka książek aktywizacyjnych dla seniorów, propagatorka rozwoju osobistego na emeryturze. Redaktor naczelna miesięcznika i bloga Super Senior oraz kobietapo60.pl. Stale współpracuje z wieloma mediami senioralnymi w Polsce jako specjalista silver content. Jest również inicjatorką wielu akcji społecznych o zasięgu lokalnym i ogólnopolskim, których celem jest dostrzeżenie i rozwijanie potencjału osób starszych, m.in. „Seniorzy z pasją”, „Podziel się książką z seniorem”, „Na zdrowie!”, „Hobby 50+”, „Aktywny Senior”, „Bezpiecznie i twórczo w Internecie”, „Kobiece historie mają moc”. Chętnie wspiera oraz opiniuje przedsięwzięcia kierowane do osób starszych i tworzone przez nich samych, nadając im patronat medialny oraz nagłaśniając działania senioralne na łamach polskich mediów.
 

Zobacz publikacje aktywizacyjne


łamigłówki dla seniorów


hobby seniora

mandala seniora


spostrzegawczość senior
 


Współpraca


domyseniora.plflexi.pl

podlaskisenior.pl


Senior Lux sklep seniorlux.pl

kobieta po 6060plus.pl
50ok.plkobieta50plus.pl 

Wszelkie prawa zastrzeżone 2023

Ta strona używa COOKIES. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.   akceptuje