Zalety Pokolenia Flexi na rynku pracy. Dlaczego warto zatrudniać Flexi Generation?
Wskazując na zasoby, które reprezentuje Pokolenie Flexi na rynku pracy, warto zwrócić uwagę na doświadczenie i wiedzę, które pozwalają spojrzeć na problemy, procesy z dużym dystansem, a jednocześnie zachowując wysoki poziom merytoryczny. Dlatego coraz częściej ludzi po 50. roku życia z bogatym CV angażuje się jako Interim Managerów, Shadow Managerów i kadrę koordynującą projekty o dużym zasięgu i dużych budżetach. A że doświadczenie jest cenione w każdej dziedzinie, warto czerpać z tych zasobów (udowadniają to Specjaliści na Flexi.pl: od lidera, poprzez grafika, wykonawcę remontów aż do detektywa). Za doświadczeniem idą też świadomość zmian i umiejętność adaptacji do nowych warunków. Ma to swoje przełożenie również na samo odbieranie stresu i dbanie o work-life balance. Zmiany warunków pracy, różne oczekiwania bywają ogniskiem zapalnym, jednak osobom 50 plus, które doświadczyły zmian ustroju, wielkiego bezrobocia połowy lat 90., łatwiej do tego podejść. Pokolenie Flexi w zespole może wtedy służyć też radom młodszym. Wiek dojrzały kandydata to zaleta dla pracodawcy, bo do jego zespołu wchodzi osoba, która ma sprecyzowane oczekiwania i cele. Wie przy tym, jak je efektywnie dowozić, zachowując lojalność wobec pracodawcy. Pokolenie Flexi bowiem naturalnie nie dąży już do zmian organizacji, szukając stabilizacji, wnosi stabilizację do zespołu.
A dzięki temu wzrasta satysfakcja z wykonywanych zadań. Aktywność tego pokolenia obserwujemy nawet w wieku emerytalnym. Tym, co jednak może generować problemy w poszukiwaniu pracy, jest fakt, iż kandydat już w wieku ochronnym (wg kodeksu pracy pozostały mu maksymalnie 4 lata do emerytury), nie może zostać zwolniony przy umowie o pracę. I choć jest to dla niego ochrona, to samo pozyskanie nowego zatrudnienia z perspektywy kandydata staje się utrudnione, chyba że w grę wchodzą tutaj inne formy współpracy, jak tzw. b2b czy umowa zlecenie. Częściej proponowane przez pracodawców osobom w wieku ochronnym.

Synergia i międzypokoleniowa wymiana poglądów. Gdy w miejscu pracy spotykają się różne pokolenia
Różnorodność i integracja międzypokoleniowa to prawdziwe wyzwania współczesnego rynku pracy. A zwalczając stereotypy na temat wieku pracownika, musimy dbać o to, by nie wpadać w nowe podziały. I ich nie mnożyć. Przecież krzywdzący wobec Pokolenia Flexi może być obraz kreatywności przypisywany do pracownika w relatywnie młodym wieku. Ale podziały może generować powtarzane stwierdzenie, że pracownika 50+ cechuje większa lojalność, bo tzw. młodzi rotują. W obliczu wyzwań, które determinują zmiany populacyjne, celem jest zatem zapewnienie odpowiednich warunków pracy, w których jest możliwa współpraca czterech pokoleń. Obecnie, ze względu na kryzys demograficzny, na rynku pracy funkcjonują bowiem generacje Baby Boomers, X, Y oraz Z.
Każdą z nich różnią podejście do pracy, oczekiwania wobec pracodawcy, inne mogą też być wyobrażenia na temat preferowanych form pracy (zdalna, hybryda, stacjonarna), benefitów i wielu rozmaitych czynników. Niemniej międzypokoleniowa kadra w firmie, to szersze, cenne spojrzenie na procesy, innowacyjność generowanych rozwiązań, wzajemna inspiracja, naturalna wymiana wiedzy, wsparcie i mentoring. Znamienne jednak, że model zarządzania takim zespołem wymaga od decydentów i osób odpowiedzialnych za zarządzanie zasobami ludzkimi w organizacji odpowiednich narzędzi i kompetencji. Niemniej wartościowa współpraca pokoleń jest możliwa. Istotne są jednak komunikacja, empatia i wzajemne wsłuchanie się w swoje potrzeby.
Autor wpisu:
Beata Ryba, marketing director Flexi.pl portal pracy i aktywności dla osób 50, 60, 70+.

Flexi.pl inspiruje aktywność w życiu zawodowym i prywatnym. To przestrzeń, którą twórcy portalu zdiagnozowali jako Pokolenie Flexi – osoby aktywne, zaangażowane, z entuzjazmem podchodzące do życia, a także zawodowo aktywne i poszukujące nowych rozwiązań. Na portalu można znaleźć: ogłoszenia o pracy dla osób z tej kategorii wiekowej, bazę doświadczonych specjalistów z możliwością publikacji swoich osiągnięć, do wykorzystania przez działy rekrutacji oraz wiadomości o różnych aktywnościach pozazawodowych, np. kulturalne, edukacyjne, wolontariaty. Przestrzeń predysponowana dla osób 50+ w ramach Flexi.pl to także ciekawe treści, materiały wideo, nagrania i wywiady, które pobudzają do aktywności. Flexi.pl chce przyczynić się także do budowania świadomości społecznej na temat postępujących zmian demograficznych i populacyjnych. I wskazuje na potencjał osób 50+, który należy zauważyć i wykorzystać, przecząc negatywnym stereotypom. To one powodują niejednokrotnie wykluczenie ze względu na wiek, zarówno na rynku pracy, jak i w przestrzeni publicznej.