Zdjęcie Olejnik na plaży w sieci. Trudno uwierzyć, że ma 66 lat.
64-letnia Sharon Stone pozuje topless. Fani zachwyceni zdjęciem bez filtra.
Ma 70 lat i wciąż strzela gole.
Ma 80 lat a wygląda jak nastolatka.
Ma 80 lat i robi szpagat. Poznajcie panią Helenę.
Ma 80 lat i…
Szok, atrakcja, coś niespotykanego!
Choć trend taki to znak naszych czasów, samo „polowanie na seniora” nie jest niczym nowym. Osoby starsze na przykład „bywają” na celowniku mediów podczas uroczystości państwowych. Ważna rocznica jest wówczas impulsem do zrobienia ciekawego wywiadu. Seniorzy świetnie wpisują się w ten schemat i nawet osoby sędziwe mają swoje pięć minut. Przedstawia się ich jako świadków historii, ale również nosicieli tradycji pielęgnujących dawne zwyczaje ludowe. Bo któż mógłby być lepszym „okazem” do tego typu materiału?
Schemat ten na naszych oczach kruszy się i wkracza w inną retorykę. Dziś „polowanie na seniora” – jak widać – to także okazja do stworzenia klikbajtowego tytułu. Optyka patrzenia na osoby starsze zmieniła się pod wpływem Internetu i pojawiają się artykuły zbudowane są na zasadzie oksymoronu, gdzie dla uzyskania „efektu wow” i zszokowania czytelnika podanie wieku jest konieczne.
Wszystkie te teksty typu „Ma 80 lat i…” bynajmniej nie są zachętą do aktywizacji, ale powielają stereotyp, że w tym wiek już nie można/nie wypada, a to, co widzimy, to tylko wyjątek.
To przekaz podszyty utartymi przekonaniami, że korzystanie z uroków życia nie jest domeną osób starszych. Tym bardziej atrakcyjność fizyczna jest czymś nieoczywistym i sporadycznie spotykanym. Kiedy zatem dziennikarz przyłapie osobę dojrzałą lub starszą na czymś „wyjątkowym” – trzeba o tej sensacji koniecznie napisać!
Retoryka takich „ciekawostek” dowodzi dobitnie, że ageizm wciąż istnieje i ma się dobrze. Czyżby dlatego, że dla piszących te artykuły perspektywa własnej starości jest tak odległa mentalnie (sic!), że niemal egzotyczna?

Artykuł powstał w ramach akcji „Senior to (nie) brzmi dumnie? Głos w dyskusji o stereotypach, ageizmie i problemach starzejącego się społeczeństwa” zainicjowanej przez Barbarę Górnicką-Naszkiewicz, wydawcę bloga i miesięcznika Super Senior.