Blog

Zapisz się do newslettera!

Jeden klik, a jako pierwszy poznasz wartościowe treści!


👉 Wsparcie i aktywizacja seniorów
👉Pomysły na zajęcia terapeutyczne i aktywizacyjne
👉Projekty i przedsięwzięcia podnoszące jakość życia osób starszych
 

Polowanie na seniora. Felieton Barbary Górnickiej-Naszkiewicz

Osoby dojrzałe i starsze coraz częściej pojawiają się w mediach. W dobie starzejącego się społeczeństwa taki trend wydaje się być czymś naturalnym. Moją uwagę przyciągają jak magnes teksty pisane w konwencji sensacyjnej. Znasz to?

Zdjęcie Olejnik na plaży w sieci. Trudno uwierzyć, że ma 66 lat.
64-letnia Sharon Stone pozuje topless. Fani zachwyceni zdjęciem bez filtra.
Ma 70 lat i wciąż strzela gole.
Ma 80 lat a wygląda jak nastolatka.
Ma 80 lat i robi szpagat. Poznajcie panią Helenę.
Ma 80 lat i…


Szok, atrakcja, coś niespotykanego!

Choć trend taki to znak naszych czasów, samo „polowanie na seniora” nie jest niczym nowym. Osoby starsze na przykład „bywają” na celowniku mediów podczas uroczystości państwowych. Ważna rocznica jest wówczas impulsem do zrobienia ciekawego wywiadu. Seniorzy świetnie wpisują się w ten schemat i nawet osoby sędziwe mają swoje pięć minut. Przedstawia się ich jako świadków historii, ale również nosicieli tradycji pielęgnujących dawne zwyczaje ludowe. Bo któż mógłby być lepszym „okazem” do tego typu materiału?

Schemat ten na naszych oczach kruszy się i wkracza w inną retorykę. Dziś „polowanie na seniora” – jak widać – to także okazja do stworzenia klikbajtowego tytułu. Optyka patrzenia na osoby starsze zmieniła się pod wpływem Internetu i pojawiają się artykuły zbudowane są na zasadzie oksymoronu, gdzie dla uzyskania „efektu wow” i zszokowania czytelnika podanie wieku jest konieczne.


Wszystkie te teksty typu „Ma 80 lat i…” bynajmniej nie są zachętą do aktywizacji, ale powielają stereotyp, że w tym wiek już nie można/nie wypada, a to, co widzimy, to tylko wyjątek.

To przekaz podszyty utartymi przekonaniami, że korzystanie z uroków życia nie jest domeną osób starszych. Tym bardziej atrakcyjność fizyczna jest czymś nieoczywistym i sporadycznie spotykanym. Kiedy zatem dziennikarz przyłapie osobę dojrzałą lub starszą na czymś „wyjątkowym” – trzeba o tej sensacji koniecznie napisać!

Retoryka takich „ciekawostek” dowodzi dobitnie, że ageizm wciąż istnieje i ma się dobrze. Czyżby dlatego, że dla piszących te artykuły perspektywa własnej starości jest tak odległa mentalnie (sic!), że niemal egzotyczna?

aktywizacja seniora, ageizm, dyskusja

Artykuł powstał w ramach akcji „Senior to (nie) brzmi dumnie? Głos w dyskusji o stereotypach, ageizmie i problemach starzejącego się społeczeństwa” zainicjowanej przez Barbarę Górnicką-Naszkiewicz, wydawcę bloga i miesięcznika Super Senior.
 


<< Wróć do poprzedniej strony

Popularne tagi

Sprawdź również

Terapia...
1 kwi 2023
Aktywność po...
24 mar 2023
„Skoro nie...
23 mar 2023
Rusza Akademia...
21 mar 2023
7 błędów w...
20 mar 2023Poznaj autorkę bloga

Dr Barbara Górnicka-Naszkiewicz, dziennikarka, autorka książek aktywizacyjnych dla seniorów, propagatorka rozwoju osobistego na emeryturze. Redaktor naczelna miesięcznika i bloga Super Senior oraz kobietapo60.pl. Stale współpracuje z wieloma mediami senioralnymi w Polsce jako specjalista silver content. Jest również inicjatorką wielu akcji społecznych o zasięgu lokalnym i ogólnopolskim, których celem jest dostrzeżenie i rozwijanie potencjału osób starszych, m.in. „Seniorzy z pasją”, „Podziel się książką z seniorem”, „Na zdrowie!”, „Hobby 50+”, „Aktywny Senior”, „Bezpiecznie i twórczo w Internecie”, „Kobiece historie mają moc”. Chętnie wspiera oraz opiniuje przedsięwzięcia kierowane do osób starszych i tworzone przez nich samych, nadając im patronat medialny oraz nagłaśniając działania senioralne na łamach polskich mediów.
 

Zobacz publikacje aktywizacyjne


łamigłówki dla seniorów


hobby seniora

mandala seniora


spostrzegawczość senior
 


Współpraca


domyseniora.plflexi.pl

podlaskisenior.pl


Senior Lux sklep seniorlux.pl

kobieta po 6060plus.pl
50ok.plkobieta50plus.pl 

Wszelkie prawa zastrzeżone 2023

Ta strona używa COOKIES. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.   akceptuje