Blog

Zapisz się do newslettera!

Jeden klik, a jako pierwszy poznasz wartościowe treści!


👉 Wsparcie i aktywizacja seniorów
👉Pomysły na zajęcia terapeutyczne i aktywizacyjne
👉Projekty i przedsięwzięcia podnoszące jakość życia osób starszych
 

Poznają historię, by budować tolerancyjną przyszłość

Uczniowie Zespołu Szkół w Kietrzu (woj. opolskie) zakończyli w grudniu polską część międzynarodowego projektu pn. „Ucząc się na błędach przeszłości, budujemy tolerancyjną rzeczywistość”.

Międzynarodowy projekt Erasmus+ realizowany jest przez Zespół Szkół w Kietrzu wspólnie ze szkołami partnerskimi z Włoch, Niemiec i Portugalii. Młodzież biorąca w nim udział poznała bliżej tragiczną historię II wojny światowej i podjęła trudną tematykę holocaustu.

– „Ucząc się na błędach przeszłości, budujemy tolerancyjną rzeczywistość” to projekt o charakterze historycznym, jak i społecznym – mówi Anna Ludwikowska-Wierzchowiec, dyrektor Zespołu Szkół w Kietrzu. – Uczniowie zapoznali się z tą trudną częścią historii Polski i Europy związaną z II wojną światową, zwiedzili obóz koncentracyjny w Auschwitz-Birkenau i Kraków, by wspólnie pracować nad projektem, znaleźć momenty w historii, które były trudne i ciężkie. Wszystko po to, by historia z przeszłości nigdy się nie powtórzyła.    

projekty międzypokoleniowe - szkoła Kietrz

Oprócz wycieczek edukacyjnych w ramach międzynarodowego projektu Erasmus+ nauczyciele i uczniowie ze szkół partnerskich z Niemiec i Włoch zwiedzili miejsca związane z wojenną historią Kietrza – „Welur”, miejsce dawnego Cmentarza Żydowskiego oraz Obóz Przymusowej Pracy dla Polaków.

– W projekcie chcieliśmy podkreślić, że pokazanie tego, co się stało w Auschwitz jest bardzo istotne chociażby w kontekście dzisiejszej wojny w Ukrainie, która pokazuje, że mimo iż żyjemy w XXI wieku, tego typu rzeczy mogą się zdarzyć – mówi Anna Aleksiejewicz, koordynatorka projektu.    
 
Ważnym punktem projektu było spotkanie z naocznym świadkiem historii. Do szkoły zaproszono Grzegorza Tomaszewskiego, byłego więźnia niemieckiego obozu koncentracyjnego w Birkenau. Z jego ust padło wiele poruszających historii i obozowych wspomnień, które młodzież zapamięta na długo.      

projekty międzypokoleniowe - szkoła Kietrz

Niemniej istotnym aspektem projektu była integracja i przełamywanie barier językowo-kulturowych. Wspólne wycieczki, warsztaty i imprezy zacieśniły więzi między uczestnikami. Było również miejsce na spotkanie tradycji kulinarnych, kiedy goście z Portugalii, Włoch i Niemiec mogli skosztować specjałów kuchni polskiej: pierogów, bigosu, barszczu i grochówki.      

projekty międzypokoleniowe - szkoła Kietrz

Tak ciekawy i wieloaspektowy projekt z pewnością zaowocuje w przyszłości. Jego kolejnym etapem będzie wyjazd uczniów i nauczycieli z Kietrza na Sycylię.
<< Wróć do poprzedniej strony

Popularne tagi

Sprawdź również

Terapia...
1 kwi 2023
Aktywność po...
24 mar 2023
„Skoro nie...
23 mar 2023
Rusza Akademia...
21 mar 2023
7 błędów w...
20 mar 2023Poznaj autorkę bloga

Dr Barbara Górnicka-Naszkiewicz, dziennikarka, autorka książek aktywizacyjnych dla seniorów, propagatorka rozwoju osobistego na emeryturze. Redaktor naczelna miesięcznika i bloga Super Senior oraz kobietapo60.pl. Stale współpracuje z wieloma mediami senioralnymi w Polsce jako specjalista silver content. Jest również inicjatorką wielu akcji społecznych o zasięgu lokalnym i ogólnopolskim, których celem jest dostrzeżenie i rozwijanie potencjału osób starszych, m.in. „Seniorzy z pasją”, „Podziel się książką z seniorem”, „Na zdrowie!”, „Hobby 50+”, „Aktywny Senior”, „Bezpiecznie i twórczo w Internecie”, „Kobiece historie mają moc”. Chętnie wspiera oraz opiniuje przedsięwzięcia kierowane do osób starszych i tworzone przez nich samych, nadając im patronat medialny oraz nagłaśniając działania senioralne na łamach polskich mediów.
 

Zobacz publikacje aktywizacyjne


łamigłówki dla seniorów


hobby seniora

mandala seniora


spostrzegawczość senior
 


Współpraca


domyseniora.plflexi.pl

podlaskisenior.pl


Senior Lux sklep seniorlux.pl

kobieta po 6060plus.pl
50ok.plkobieta50plus.pl 

Wszelkie prawa zastrzeżone 2023

Ta strona używa COOKIES. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.   akceptuje