Blog

Zapisz się do newslettera!

Jeden klik, a jako pierwszy poznasz wartościowe treści!


👉 Wsparcie i aktywizacja seniorów
👉Pomysły na zajęcia terapeutyczne i aktywizacyjne
👉Projekty i przedsięwzięcia podnoszące jakość życia osób starszych
 

Przygotowujesz zajęcia dla seniorów mało aktywnych? Spróbuj tego!

Terapeutyczne i aktywizacyjne zajęcia dla seniorów to cały wachlarz możliwości rozwoju zainteresowań i pasji. Niestety wciąż dużo osób starszych jest mało aktywnych. Jeśli odpowiednio ich zmobilizujemy, będą mieli większą motywację, by zaangażować się w różne działania. Ale jak to zrobić? Koniecznie przeczytaj artykuł.

 

Aktywizacja seniorów w domu. Warto o tym mówić!


Seniorzy to osoby, które mają już wypracowany styl życia oraz własne nawyki. Trudno zachęcać do aktywności społecznej, gdy ktoś całe życie był domatorem. I odwrotnie: trudno zatrzymać w domu seniora będącego całe życie w ruchu. Czy to musi oznaczać nihilizm terapeutyczny i skazywać osoby z tej pierwszej grupy na trwanie w bierności?

Uważam, że nie, ale świadomość takiego stanu rzeczy jest bardzo ważna. To ona pozwala w inny sposób spojrzeć na osoby mało aktywne i przemyśleć sposób dotarcia do nich. Przede wszystkim inicjowanie działań musi zacząć się w bezpiecznym i oswojonych dla nich środowisku: w domu. To tam mogą stawiać pierwsze kroki, np. tworząc poezję, rozwijając talent plastyczny czy podejmując trening umysłu.

A jeśli za tym pójdzie również pokazywanie dobrych praktyk na łamach mediów, łatwiej będzie im się przełamać. Nie bez znaczenia jest również postawa osób z otoczenia, szczególnie znajomych rówieśników. „Żywe dowody” na to, że warto działać, dadzą motywacji i odwagi do wyjścia na zajęcia proponowane przez UTW czy Domy Dziennego Pobytu.
 


Zajęcia dla seniorów mało aktywnych. Oswajaj, przygotuj i angażuj


Każdy terapeuta i animator wie, że na zajęciach grupowych zawsze znajdzie się ktoś, kto podejmuje zadania z nieśmiałością lub niechęcią. Takie osoby zwykle szukają alibi do tego, by być tylko obserwatorami, na przykład mówią, że nie mają talentu, że nigdy tego nie robiły, że to nie dla nich itp.

Nie namawiajmy seniorów do podjęcia działań, nie zmuszajmy ich na siłę! To, że coś zrobią pod naszą presją wcale nie daje gwarancji, że do tego wrócą. Wprost przeciwnie – w obawie przed naciskiem szybko się zniechęcą i będą unikać takich stresujących sytuacji. Stres jest naturalną reakcją człowieka przed nieznanym, to paraliżująca obawa czy podoła zadaniu. Nikt nie chce ponieść porażki, a przecież podejmując pierwszy raz aktywność nie ma gwarancji sukcesu. Co zatem zrobić?

Po prostu poprośmy o pomoc – najpierw w rzeczach trywialnych, takich jak przygotowanie stołu przed zajęciami czy rozłożenie przyborów. To też aktywność! Dziękujmy za wsparcie i pokazujmy, że ono też jest bardzo ważne. Bycie potrzebnym i fachowym pomocnikiem to dla większości osób sposób oswojenia, bezpiecznego zaangażowania. Taka funkcja będzie dla niektórych wręcz nobilitacją!

 

Jak aktywizować osoby starsze? Zajęcia dla seniorów metodą małych kroków


Pamiętaj, że nikłe zaangażowanie seniora w zajęcia nie jest wynikiem braku Twoich kompetencji. Oswojenie się z nową przestrzenią i innymi osobami po prostu wymaga trochę czasu – jednym przychodzi szybko, innym nieco wolniej. Dyskretne angażowanie sprawi, że osoby starsze przełamią lęk i będą chciały same spróbować tych pozytywnych doświadczeń, które cieszą ich rówieśników. Bo aktywizacja to nie tylko działanie, ale także emocje jej towarzyszące.

Wobec osób wycofanych warto zastosować zasadę małych kroków. Polega ona na stopniowym angażowaniu seniora w różnego rodzaju prace – adekwatnie do ich możliwości. Warto najpierw zaproponować coś nieskomplikowanego, np.
kolorowanki mindfulness-art lub zajęcia kreatywne z wykorzystaniem szablonów, a z czasem stawiać coraz większe wyzwania.

Kolorowanki dla seniorów

 
Zobacz także: Arteterapia oparta na uważności w aktywizacji osób starszych. Idea – korzyści – ćwiczenia
 


Zajęcia dla seniorów – tu liczy się proces, nie efekt!


Każdy terapeuta i animator wie, że liczy się proces, a nie efekt. Ale czy wiedzą to jego podopieczni? Warto ten fakt podkreślać, rozmawiać z seniorami, pytać otwarcie – co im to daje. Odpowiedzi mogą Cię zaskoczyć!  Zmiana podejścia do pracy zawsze przekłada się na zwiększenie przyjemności z wykonywanych działań. A to jest najważniejsze!
 
Powodzenia!


<< Wróć do poprzedniej strony

Popularne tagi

Sprawdź również

Terapia...
1 kwi 2023
Aktywność po...
24 mar 2023
„Skoro nie...
23 mar 2023
Rusza Akademia...
21 mar 2023
7 błędów w...
20 mar 2023Poznaj autorkę bloga

Dr Barbara Górnicka-Naszkiewicz, dziennikarka, autorka książek aktywizacyjnych dla seniorów, propagatorka rozwoju osobistego na emeryturze. Redaktor naczelna miesięcznika i bloga Super Senior oraz kobietapo60.pl. Stale współpracuje z wieloma mediami senioralnymi w Polsce jako specjalista silver content. Jest również inicjatorką wielu akcji społecznych o zasięgu lokalnym i ogólnopolskim, których celem jest dostrzeżenie i rozwijanie potencjału osób starszych, m.in. „Seniorzy z pasją”, „Podziel się książką z seniorem”, „Na zdrowie!”, „Hobby 50+”, „Aktywny Senior”, „Bezpiecznie i twórczo w Internecie”, „Kobiece historie mają moc”. Chętnie wspiera oraz opiniuje przedsięwzięcia kierowane do osób starszych i tworzone przez nich samych, nadając im patronat medialny oraz nagłaśniając działania senioralne na łamach polskich mediów.
 

Zobacz publikacje aktywizacyjne


łamigłówki dla seniorów


hobby seniora

mandala seniora


spostrzegawczość senior
 


Współpraca


domyseniora.plflexi.pl

podlaskisenior.pl


Senior Lux sklep seniorlux.pl

kobieta po 6060plus.pl
50ok.plkobieta50plus.pl 

Wszelkie prawa zastrzeżone 2023

Ta strona używa COOKIES. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.   akceptuje