Blog

Zapisz się do newslettera!

Jeden klik, a jako pierwszy poznasz wartościowe treści!


👉 Wsparcie i aktywizacja seniorów
👉Pomysły na zajęcia terapeutyczne i aktywizacyjne
👉Projekty i przedsięwzięcia podnoszące jakość życia osób starszych
 

Startuje projekt "wzMOCnieni"

Projekt "wzMOCnieni" to innowacyjny program osiągania dobrostanu w wieku senioralnym. Projekt o charakterze rozwojowym i szkoleniowym jest odpowiedzią na zgłaszane potrzeby środowisk pracujących z seniorami, na aktualne, poważne i długotrwałe kryzysy dotyczące seniorów, takie jak: pandemia, wojna w Ukrainie, czy kryzys gospodarczy, które wpłynęły na ich funkcjonowanie i diametralnie zmieniły znaczenie pracy aktywizującej i włączającej społecznie osoby starsze w województwach dolnośląskim i opolskim.
 
Przedsięwzięcie realizowane jest w partnerstwie instytucji: lider - Fundacja Via Salutis, partnerzy: Stowarzyszenie Praktyków Dramy "STOP KLATKA" oraz Ós Pressan i Reykjavik Ensemble. - Z islandzkimi partnerami współpracujemy poprzez łączenie kilku metodologii, opartych m.in. na teorii poliwagalnej i pobudzeniu systemu społecznego zaangażowania, modelu rezyliencji, wzmacniania potencjału, poczucia mocy oraz siły sprawczej przy pomocy pracy z ciałem i umysłem, by osiągnąć poczucie bezpieczeństwa, równowagę emocjonalną, pokonać stan stresu i lęku, a docelowo osiągać pełen dobrostan i sprawność psychospołeczną - podkreśla Alicja Przepiórska-Ułaszewska, współzałożycielka Fundacji Via Salutis, która jest liderem projektu.

Całość działań objęta jest honorowym patronem dwóch Marszałków Województw: Cezarego Przybylskiego – dolnośląskiego i opolskiego - Andrzeja Buły. Ponadto patronatem medialnym projekt objęli: Głos Seniora, Super Senior oraz portal flexi.pl. Szczegóły działań można śledzić na bieżąco, "lajkując" stronę www.facebook.com/wzmocnieni.

Oficjalnie projekt ruszył 1 grudnia 2022 roku podczas konferencji „Dobrostan w wieku senioralnym”, która odbędzie się w Opolu w Wyższej Szkole Bankowej, ulica Kośnego 72,  sala 402. Start godzina 9:30. Od godziny 10.00 otwarcie obrad i wystąpienia tematyczne: prof. dr hab. Artur Fabiś: „Dobrostan psychiczny w wieku senioralnym – szanse i zagrożenia”, dr Jadwiga Kwiek: „Rezyliencja, jak wskoczyć na wieżę Eiffla?” oraz część warsztatowa prowadzona przez ekspertki w projekcie -  dr Joannę Wawrzyniak, Alicję Przepiórską-Ułaszewską i Agnieszkę Buśk oraz partnera islandzkiego. Przewidziano też czas na dyskusję z udziałem uczestników konferencji.

Warto podkreślić, że w ramach realizacji projektu ekspertki wypracują, przetestują i upowszechnią program "wzMOCnieni" wśród edukatorów senioralnych. Zadanie ma na celu wzmocnienie i integrację (w tym międzykulturową) oraz obniżenie poziomu wykluczenia społecznego seniorów. Projekt przeciwdziała marginalizacji seniorów, uruchamia proces budowania dobrostanu i podnosi kompetencje osób działających w obszarze senioralnym. Ekspertkami, które będą działać w ramach zadań będą: Joanna Wawrzyniak - doktor pedagogiki w obszarze gerontologii społecznej i andragogiki, wykładowca akademicki, animatorka osób starszych realizująca od 15 lat projekty aktywizacyjne i edukacyjne z seniorami oraz osobami dorosłymi, autorka wielu artykułów naukowych i publikacji teoretycznych oraz metodycznych z zakresu pracy z seniorami. Pracownik naukowy Wyższej Szkoły Bankowej. Agnieszka Buśk - absolwentka pedagogiki resocjalizacyjnej oraz trenerka i superwizorka dramy stosowanej. Od 17 lat realizuje projekty społeczne. Swoją darmową praktykę uzupełnia o inne metody: coaching, facylitację, gry strategiczne. Związana ze Stowarzyszeniem Praktyków Dramy "STOP KLATKA". Alicja Przepiórska-Ułaszewska - absolwentka studiów podyplomowych z psychogerontologii, psychologii społecznej i coachingu. Certyfikowana mediatorka, mentorka i trenerka, instruktorka jogi śmiechu. Specjalistka ds. aktywizacji społecznej seniorów, autorka projektów na rzecz środowisk senioralnych. Jako wykładowca i trener przygotowuje przyszłych psychogerontologów. Współpracuje z UTW, uczelniami, NGO, Domami/Klubami Seniora. Współzałożycielka Fundacji Via Salutis. Ewa Marcinek - autorka tekstów literackich, nauczyciel kreatywnego pisania. Współtworzy niezależne wydawnictwo literackie Ós Pressan oraz międzynarodowy projekt teatralny Reykjavík Ensemble. Prowadzi warsztaty w programach społecznych. Pálína Jónsdóttir - inicjatorka Reykjavik Ensemble, pracuje metodami teatru dla wykluczonych, specjalistka w terapii Tańcem i Ruchem.
Fundacja Via Salutis 


<< Wróć do poprzedniej strony

Popularne tagi

Sprawdź również

„Kulturowo...
30 sty 2023
...
24 sty 2023
Emerytura? A co...
13 sty 2023
Poznają...
11 sty 2023
Projekt Senior....
3 sty 2023Poznaj autorkę bloga

Dr Barbara Górnicka-Naszkiewicz, dziennikarka, autorka książek aktywizacyjnych dla seniorów, propagatorka rozwoju osobistego na emeryturze. Redaktor naczelna miesięcznika i bloga Super Senior oraz kobietapo60.pl. Stale współpracuje z wieloma mediami senioralnymi w Polsce jako specjalista silver content. Jest również inicjatorką wielu akcji społecznych o zasięgu lokalnym i ogólnopolskim, których celem jest dostrzeżenie i rozwijanie potencjału osób starszych, m.in. „Seniorzy z pasją”, „Podziel się książką z seniorem”, „Na zdrowie!”, „Hobby 50+”, „Aktywny Senior”, „Bezpiecznie i twórczo w Internecie”, „Kobiece historie mają moc”. Chętnie wspiera oraz opiniuje przedsięwzięcia kierowane do osób starszych i tworzone przez nich samych, nadając im patronat medialny oraz nagłaśniając działania senioralne na łamach polskich mediów.
 

Zobacz publikacje aktywizacyjne


łamigłówki dla seniorów


hobby seniora

mandala seniora


spostrzegawczość senior
 


Współpraca


domyseniora.plflexi.pl

podlaskisenior.pl


Senior Lux sklep seniorlux.pl

kobieta po 6060plus.pl
50ok.plkobieta50plus.pl 

Wszelkie prawa zastrzeżone 2023

Ta strona używa COOKIES. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.   akceptuje