Blog

Zapisz się do newslettera!

Jeden klik, a jako pierwszy poznasz wartościowe treści!


👉 Wsparcie i aktywizacja seniorów
👉Pomysły na zajęcia terapeutyczne i aktywizacyjne
👉Projekty i przedsięwzięcia podnoszące jakość życia osób starszych
 

Tylko nie mów do mnie senior! Felieton Barbary Górnickiej-Naszkiewicz

Jubileusz konkursu „Seniorzy w akcji” zaowocował wydaniem ciekawego raportu o tym, jacy będą seniorzy za 15  lat. Nietrudno było przewidzieć, że pod dyskusję poddany zostanie termin „senior”. 
 

O ile nie jest on semantycznie nacechowany pejoratywnie, to jednak wywołuje wiele emocji – zwłaszcza u samych zainteresowanych. Wiele osób otwarcie mówi, że nie chce być nazywanych seniorami. 
 
Rzeczywistość językowa i społeczna warunkują się wzajemnie, dlatego zmiany demograficzne mają swe odzwierciedlenie w języku. Stąd ciągłe szukanie pojęć zastępczych i eufemizmów. Silversi, dojrzali, wiecznie młodzi, młodzi duchem, starsi dorośli, 60+, 70+, Pokolenie Flexi czy Wolni od metryki to tylko niektóre z wachlarza propozycji, jakie przedstawia nam językowa rzeczywistość. Która zyska akceptację?
 
– Wszystkie są dobre, tylko nie mów do mnie senior! Gdzieś z tyłu głowy siedzi we mnie, że senior to osoba stara, niepotrzebna, siedząca w ciepłych kapciach przed telewizorem – taka odpowiedź jednego z moich rozmówców chyba najlepiej potwierdza, że stereotypy mają się dobrze.  
 
Za odrzuceniem słowa senior stoi jednak coś więcej niż wspomniane wcześniej stereotypy. To bunt przeciwko starzeniu się. Wszechobecny kult młodości sprawia, że starość stała się w popkulturze tabu, a starzy ludzie nie istnieją – jak to dobitnie ujęła Małgorzata Węglarz w tytule swojej książki.
  
I tak, zamiast starzenia się mamy wiekowienie, a pozytywne myślenie o starości określane jest jako smart aging. Brzmi obco i chyba właśnie dlatego neutralnie. Czy tą droga oswajania rzeczywistości poprzez język będziemy zmierzać przez najbliższe 15 lat?
 
W moim przekonaniu kierunek zmian powinien być odwrotny.  Kreowanie świata eufemizmami to punkt wyjścia dla działań na rzecz realnej zmiany społecznej. Kluczem jest tu aktywność osób starszych na różnych polach – prywatnym, zawodowym, społecznym, środowiskowym – która powinna ujrzeć światło dzienne. 
 
Wierzę, że kiedy pod hasłem senior będziemy pokazywać dobre praktyki, ludzi aktywnych i otwartych zmieni się społeczna percepcja tego słowa. W byciu seniorem musi być miejsce na akceptację siebie z całym wachlarzem doświadczeń i mądrości, ale też niedoskonałości, jaki daje starzenie się. 
 
Starzenie się nie musi być bagażem, ale powinno być wartością dodaną. Zamiast przeciwstawiać starość z młodością znajdźmy punkty styku pokoleń. Pokażmy światu, że w każdym wieku można być super!
 
Barbara Górnicka-Naszkiewicz
 

Zobacz także: Ch*jowa starsza pani. Felieton Barbary Górnickiej-Naszkiewicz

Senior to (nie)brzmi dumnie


Artykuł powstał w ramach akcji „Senior to (nie) brzmi dumnie? Głos w dyskusji o stereotypach, ageizmie i problemach starzejącego się społeczeństwa” zainicjowanej przez Barbarę Górnicką-Naszkiewicz, wydawcę bloga i miesięcznika Super Senior.
 


<< Wróć do poprzedniej strony

Popularne tagi

Sprawdź również

Terapia...
1 kwi 2023
Aktywność po...
24 mar 2023
„Skoro nie...
23 mar 2023
Rusza Akademia...
21 mar 2023
7 błędów w...
20 mar 2023Poznaj autorkę bloga

Dr Barbara Górnicka-Naszkiewicz, dziennikarka, autorka książek aktywizacyjnych dla seniorów, propagatorka rozwoju osobistego na emeryturze. Redaktor naczelna miesięcznika i bloga Super Senior oraz kobietapo60.pl. Stale współpracuje z wieloma mediami senioralnymi w Polsce jako specjalista silver content. Jest również inicjatorką wielu akcji społecznych o zasięgu lokalnym i ogólnopolskim, których celem jest dostrzeżenie i rozwijanie potencjału osób starszych, m.in. „Seniorzy z pasją”, „Podziel się książką z seniorem”, „Na zdrowie!”, „Hobby 50+”, „Aktywny Senior”, „Bezpiecznie i twórczo w Internecie”, „Kobiece historie mają moc”. Chętnie wspiera oraz opiniuje przedsięwzięcia kierowane do osób starszych i tworzone przez nich samych, nadając im patronat medialny oraz nagłaśniając działania senioralne na łamach polskich mediów.
 

Zobacz publikacje aktywizacyjne


łamigłówki dla seniorów


hobby seniora

mandala seniora


spostrzegawczość senior
 


Współpraca


domyseniora.plflexi.pl

podlaskisenior.pl


Senior Lux sklep seniorlux.pl

kobieta po 6060plus.pl
50ok.plkobieta50plus.pl 

Wszelkie prawa zastrzeżone 2023

Ta strona używa COOKIES. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.   akceptuje