Blog

Zapisz się do newslettera!

Jeden klik, a jako pierwszy poznasz wartościowe treści!


👉 Wsparcie i aktywizacja seniorów
👉Pomysły na zajęcia terapeutyczne i aktywizacyjne
👉Projekty i przedsięwzięcia podnoszące jakość życia osób starszych
 

W każdym wieku możesz być super

Czy w XXI wieku bycie seniorem jest super? Myślę, że aby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba zadać kolejne: kim tak naprawdę jest dziś senior?

Dotychczas nie udało się wypracować jednej zadowalającej definicji, która oddałaby istotę tego słowa, sklasyfikowała jasno, kiedy zaczyna się wiek senioralny. Wydaje się, że właśnie to niedomówienie leży u podstaw mieszanych uczuć samych zainteresowanych. Dla jednych jest to zupełnie neutralne pojęcie, z którym się bez oporów utożsamiają. Jednak sporo osób mówi otwarcie, że nie chcą być nazywane seniorami. Słowo senior kojarzy im się z osobą zależną, sędziwą, ograniczoną zdrowotnie, bierną i ogólnie niemającą niczego wartościowego do przekazania. Taki obraz mocno ukształtowany jest przez stereotypy wciąż funkcjonujące w społeczeństwie, powodujące marginalizację osób starszych, niedostrzeganie ich potrzeb i potencjału.
 
Dla mnie senior to osoba, która zakończyła już swoją karierę zawodową i jest na emeryturze. Ma wolny czas i wreszcie może przeznaczyć go tylko dla siebie: na własny rozwój, hobby, pasje…  Nie zawsze jednak świeżo upieczony emeryt potrafi ten czas zagospodarować z korzyścią dla siebie. Dlatego właśnie powstał Super Senior, by pokazać, że „jesień życia” nie musi być okresem bierności i stagnacji.
 
Super Senior to pokazywanie dobrych praktyk, zachęta do aktywności, impuls do otwartości i działania. Bo tylko wtedy jesteśmy super, kiedy jesteśmy w akcji! Aby obalać stereotypy i utarte przekonania, trzeba działać i do tego działania zachęcać.       
 
Nie pozwólmy seniorom zatrzymywać się z powodu wieku! Przestańmy patrzeć na nich przez pryzmat deficytów i chorób. W każdej osobie należy dostrzegać możliwości i potencjał. 

Zmiana optyki patrzenia na osoby starsze jest konieczna, by odkryć, że w każdym wieku można być super.


Super senior silver content miesięcznik i blog dla seniorów ma 3 lata


Artykuł powstał w ramach akcji „Senior to (nie) brzmi dumnie? Głos w dyskusji o stereotypach, ageizmie i problemach starzejącego się społeczeństwa” zainicjowanej przez Barbarę Górnicką-Naszkiewicz, wydawcę bloga i miesięcznika Super Senior.

Super Senior - dyskusja Barbara Górnicka-Naszkiewicz


<< Wróć do poprzedniej strony

Popularne tagi

Sprawdź również

Terapia...
1 kwi 2023
Aktywność po...
24 mar 2023
„Skoro nie...
23 mar 2023
Rusza Akademia...
21 mar 2023
7 błędów w...
20 mar 2023Poznaj autorkę bloga

Dr Barbara Górnicka-Naszkiewicz, dziennikarka, autorka książek aktywizacyjnych dla seniorów, propagatorka rozwoju osobistego na emeryturze. Redaktor naczelna miesięcznika i bloga Super Senior oraz kobietapo60.pl. Stale współpracuje z wieloma mediami senioralnymi w Polsce jako specjalista silver content. Jest również inicjatorką wielu akcji społecznych o zasięgu lokalnym i ogólnopolskim, których celem jest dostrzeżenie i rozwijanie potencjału osób starszych, m.in. „Seniorzy z pasją”, „Podziel się książką z seniorem”, „Na zdrowie!”, „Hobby 50+”, „Aktywny Senior”, „Bezpiecznie i twórczo w Internecie”, „Kobiece historie mają moc”. Chętnie wspiera oraz opiniuje przedsięwzięcia kierowane do osób starszych i tworzone przez nich samych, nadając im patronat medialny oraz nagłaśniając działania senioralne na łamach polskich mediów.
 

Zobacz publikacje aktywizacyjne


łamigłówki dla seniorów


hobby seniora

mandala seniora


spostrzegawczość senior
 


Współpraca


domyseniora.plflexi.pl

podlaskisenior.pl


Senior Lux sklep seniorlux.pl

kobieta po 6060plus.pl
50ok.plkobieta50plus.pl 

Wszelkie prawa zastrzeżone 2023

Ta strona używa COOKIES. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.   akceptuje