Blog

Zapisz się do newslettera!

Jeden klik, a jako pierwszy poznasz wartościowe treści!


👉 Wsparcie i aktywizacja seniorów
👉Pomysły na zajęcia terapeutyczne i aktywizacyjne
👉Projekty i przedsięwzięcia podnoszące jakość życia osób starszych
 

Zawodowa aktywność na emeryturze – oksymoron, wizja czy teraźniejszość? Flexi.pl sprawdza!

„Emerytura to dla mnie za mało” – taki tytuł nosi wpis na portalu Flexi.pl opisujący historię osoby 60+, która podkreśla, że bycie na emeryturze nie oznacza dla niej bierności. Dlaczego więc dla niektórych osób 60+ emerytura to za mało? Bo aktywność zawodowa, która dla wielu ludzi stanowi epicentrum, wygasając, powoduje znużenie, a nadmiar czasu wywołuje poczucie pustki, które niestety owocują gorszym samopoczuciem, a czasem prowadzą do depresji. Poza wszystkim aktywność znosi ciężar lat, będąc swoistym lekiem na wiele przypadłości. Ta zawodowa aktywność na emeryturze bywa też remedium na podreperowanie domowego budżetu. Dorabianie do emerytury jest bowiem możliwe a praca w niepełnym wymiarze czasu bywa sposobem na poprawę sytuacji ekonomicznej, a dając opcję do spotkań, uwrażliwia, pozwala dzielić się swoimi zasobami i buduje poczucie wartości.
 

Emerytura czy praca, czyli jak reguluje to Polski Ład


Polski Ład reguluje sytuację emerytów, chcących kontynuować zatrudnienie, wprowadzając dla wybranych ulgę PIT zero. Jest to rodzaj ulgi, która jest dedykowana kobietom powyżej 60. roku życia oraz mężczyznom powyżej 65. roku życia, którzy nabywając prawo do emerytury, zdecydowali się z niego czasowo zrezygnować. I pozostać aktywnymi zawodowo. Osoby, które mimo nabycia uprawnień do emerytury, pozostaną na rynku pracy, nie zapłacą podatku od przychodów na etacie, pozostając na zleceniu czy przy działalności gospodarczej (tzw. B2B) do kwoty 85 528 zł rocznie. Pracujący emeryt ma także szansę, by zwiększyć wartość swojego przyszłego świadczenia. Tymczasem kontynuując pracę i nie otrzymując świadczeń z tytułu emerytury, pozostający aktywny zawodowo emeryt poniesie koszty, płacąc podatek w przypadku, gdy jego zarobki przewyższają 115 528 zł rocznie (30 000 zł kwoty wolnej od podatku + 85 528 zł ulgi).

Ustawa z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych wskazuje, że wysokość emerytury czy renty, jest zależna od przychodu osoby uprawnionej do pobierania tych świadczeń. Oznacza to, że kwota ta może ulec zmniejszeniu lub całkowitemu zawieszeniu, jeśli zostaną przekroczone kwoty progowe. Dlatego też przedstawiciele Pokolenia Flexi pobierający emeryturę lub rentę, a chcący być nadal aktywni zawodowo, od czerwca 2022 roku mogą dodatkowo zarobić nie więcej niż 4364,65 zł/miesiąc. Po przekroczeniu wskazanej kwoty miesięcznego dochodu pobierane świadczenie z tytułu emerytury czy renty zostanie zmniejszone, uwzględniając pierwszy próg przychodu, czyli 70% przeciętnego wynagrodzenia. Natomiast jeśli zarobki nie przekraczają wskazanej powyżej kwoty, świadczenie nie zostanie zmniejszone. Pojawia się jednak wyjątek w postaci renty socjalnej, w której przekroczenie pierwszego progu przychodu powoduje jej zawieszenie. Jeśli natomiast pracujący emeryt będzie otrzymywać wynagrodzenie wyższe niż 8105,79 zł/miesiąc, jego świadczenia zostaną zmniejszone o 130%. Jednocześnie ZUS zawiesza takiej osobie wypłaty za wybrany miesiąc. W takim przypadku mamy do czynienia z drugim progiem przychodu. Należy jednak podkreślić, że wskazane limity nie dotyczą pracowników, którzy osiągnęli 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn. Takie osoby mogą pracować i zarabiać bez żadnych ograniczeń.

 

Warto mieć na uwadze, że limity powyższe mogą ulec zmianie. Zapowiadana jest zmiana we wrześniu 2022.
 

Co determinuje demografia?
 

Zmiany demograficzne, a więc starzenie się społeczeństw, sprawiają, że dostawcy dóbr i usług, organizacje i firmy, pracodawcy powinni zacząć zwracać większą uwagę na grupy osób 50, 60, 70 plus, między innymi kierując do nich swoją ofertę, także w zakresie dostępnych na rynku ofert pracy. Tego rodzaju oferta docelowo powinna objąć także tych pobierających emerytury. Jej zakres będzie zależny od zmieniających się warunków prawnych (możliwości dorobienia do emerytury i tworzenia miejsca pracy dla emerytów), ale także od samej gotowości organizacji do oferowania pracy dodatkowej, w niepełnym wymiarze czasu pracy, pracy projektowej, ale także od gotowości osób 60+ do bycia aktywnym zawodowo, także na emeryturze.
 

Zmiany w mentalności, czyli czy osoby 60+ chcą pracować?


Warto też zwrócić uwagę, że aktywność zawodowa na emeryturze, oprócz determinujących ją zobowiązań prawnych i możliwości podjęcia pracy, a więc dostępnych na rynku ofert dedykowanych emerytom otwartych na aktywność zawodową, bywa również związana z kontynuacją kariery zawodowej albo pivotem po 60. roku życia.
Historia nauczycielki, która nie wyobraża sobie emerytury bez pracy zawodowej z dziećmi, którym poświęciła całą swoją zawodową drogę, inspiruje i pokazuje, że mentalność się zmienia. Historia menadżerki w korporacjach, która na emeryturze odważa się zmienić profil swojej kariery, aby zwrócić się ku pracy w gastronomii, pokazuje, że warto podejmować wyzwania, także pobierając świadczenie emerytalne. Historia praktyka biznesu, menadżera i networkera, który podkreśla, że „stypendium ZUS-u”, którym autorsko definiować można właśnie emeryturę, pokazuje, że warto realizować zawodowe pasje i marzenia niezależnie od wieku i statusu, jakim jest możliwość pobierania emerytury. Co znamienne, otwartość na pracę na emeryturze nie musi być przypadkiem pojedynczym. Praca, która jest pasją, domaga się bowiem kontynuacji.

 


Autor wpisu:
FLEXI.PL


Flexi.pl 

Flexi.pl istnieje od 2020 roku. Portal inspiruje aktywność w życiu zawodowym i prywatnym. To przestrzeń, którą twórcy konceptu zdiagnozowali jako Pokolenie Flexi – osoby aktywne, zaangażowane, z entuzjazmem podchodzące do życia, a także zawodowo aktywne i poszukujące nowych rozwiązań. Na portalu można znaleźć: ogłoszenia o pracy dla osób z tej kategorii wiekowej, bazę doświadczonych specjalistów z możliwością publikacji swoich osiągnięć, do wykorzystania przez działy rekrutacji oraz wiadomości o różnych aktywnościach pozazawodowych, np. kulturalne, edukacyjne, wolontariaty. Przestrzeń predysponowana dla osób 50+ w ramach flexi.pl to także ciekawe treści, materiały wideo, nagrania i wywiady, które pobudzają do aktywności. Flexi.pl przyczynia się także do budowania świadomości społecznej na temat postępujących zmian demograficznych i populacyjnych. I wskazuje na potencjał osób 50+, który należy zauważyć i wykorzystać, przecząc negatywnym stereotypom. To one powodują niejednokrotnie wykluczenie ze względu na wiek, zarówno na rynku pracy, jak i w przestrzeni publicznej. Poprzez swoje działania Flexi.pl wnosi cenny głos w dyskusji na temat roli Pokolenia, które ma wiele zasług.
 
 
Źródła danych zawartych we wpisie:
 
prawo.pl
pit.pl

poradnikpracownika.pl<< Wróć do poprzedniej strony

Popularne tagi

Sprawdź również

Terapia...
1 kwi 2023
Aktywność po...
24 mar 2023
„Skoro nie...
23 mar 2023
Rusza Akademia...
21 mar 2023
7 błędów w...
20 mar 2023Poznaj autorkę bloga

Dr Barbara Górnicka-Naszkiewicz, dziennikarka, autorka książek aktywizacyjnych dla seniorów, propagatorka rozwoju osobistego na emeryturze. Redaktor naczelna miesięcznika i bloga Super Senior oraz kobietapo60.pl. Stale współpracuje z wieloma mediami senioralnymi w Polsce jako specjalista silver content. Jest również inicjatorką wielu akcji społecznych o zasięgu lokalnym i ogólnopolskim, których celem jest dostrzeżenie i rozwijanie potencjału osób starszych, m.in. „Seniorzy z pasją”, „Podziel się książką z seniorem”, „Na zdrowie!”, „Hobby 50+”, „Aktywny Senior”, „Bezpiecznie i twórczo w Internecie”, „Kobiece historie mają moc”. Chętnie wspiera oraz opiniuje przedsięwzięcia kierowane do osób starszych i tworzone przez nich samych, nadając im patronat medialny oraz nagłaśniając działania senioralne na łamach polskich mediów.
 

Zobacz publikacje aktywizacyjne


łamigłówki dla seniorów


hobby seniora

mandala seniora


spostrzegawczość senior
 


Współpraca


domyseniora.plflexi.pl

podlaskisenior.pl


Senior Lux sklep seniorlux.pl

kobieta po 6060plus.pl
50ok.plkobieta50plus.pl 

Wszelkie prawa zastrzeżone 2023

Ta strona używa COOKIES. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.   akceptuje